
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2017 р. Справа №805/3353/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 40 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаш Г.П.;
при секретарі - Кочетові В.К.,
представника відповідача - Вовченка С.П. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №10902051 від 14.09.2017 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 10902051 від 14.09.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно в порушення норми статті 267 Податкового кодексу України визначив обов'язок позивача сплачувати транспортний податок за оподатковуваний період 2017 рік на об'єкт оподаткування - транспортний засіб Lexus LX 570 2012 року випуску, об'єм двигуна 5,7 куб. см, шляхом винесення податкового повідомлення-рішення №10902051 від 14.09.2017 року за платежем: транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 гривень. Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки автомобіль Lexus LX 570 2012 року випуску не є об'єкт оподаткування транспортним податком з приводу спливу п'ятирічного строку з моменту його випуску. Також позивач вважає, що відповідачем порушений порядок оформлення та складання спірного податкового повідомлення-рішення відповідно до п. 267.6.2. ст. 262.6 Податкового Кодексу України, адже законом встановлено термін його надсилання платнику - до 01 липня року базового податкового періоду, тоді як спірне податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем лише 14.09.2017 року. Таким чином, позивач вважає свої позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач позовні вимоги не визнав. В письмових запереченнях проти позову відповідач зазначив, що позивач має у власності транспортний засіб марки Lexus LX 570 з об'ємом двигуна 5,7 куб. см 2012 року випуску, який у відповідності до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України є об'єктом оподаткування. Відповідач зазначає, що ним правомірно у відповідності до пункту 267.4 статті 267 Податкового кодексу України податковим повідомленням-рішенням №10902051 від 14.09.2017 року визначено позивачу транспортний податок за 2017 рік у розмірі 25000 гривень, оскільки середньоринкова вартість автомобілю гр. ОСОБА_2 становить 1538454,06грн., що відповідає вимогам Податкового кодексу України щодо об'єкту оподаткування транспортним податком. З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що при винесенні спірного рішення він діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 23.10.2017 року представником позивача до суду надано клопотання про проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції з приводу неможливості прибуття до Донецького окружного адміністративного суду. Натомість, зважаючи на достатність наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності позивача та його представника.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_2 є власником транспортного засобу Lexus LX 570, 2012 року випуску, об'єм двигуна 5,7 куб. см, який зареєстрований за позивачем 22.09.2015 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
14.09.2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №10902051, яким ОСОБА_2 на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, пп. 267.6.2 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України визначено податкове зобов'язання з транспортного податку за податковий період 2017 рік в сумі 25000 гривень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 п. 267.2 цієї статті передбачено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 даного Кодексу базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
У відповідності до п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пункту 267.5.1. даної статті базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів.
Відповідно до п. 13, 14 вказаної Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
З аналізу наведених норм слідує, що об'єктом оподаткування транспортним податком є легковий автомобіль, з року випуску якого минуло не більше 5 років (включно), середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Як вже зазначалось судом, у власності позивача перебуває транспортний засіб Lexus LX 570, 2012 року випуску, об'єм двигуна 5,7 куб. см.
Згідно свідоцтва про реєстрацію вказаного транспортного засобу роком його випуску є 2012 рік. Інших доказів, які б дозволяли встановити більш конкретну інформацію стосовно дати випуску вказаного транспортного засобу, до суду не надано, як і не зазначено про їх існування.
Згідно з пп. 14.1.220 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Враховуючи зазначене, п'ятим (останнім) роком з року випуску транспортного засобу позивача є 2016 рік. Тобто 2016 рік був останнім базовим податковим періодом для нарахування позивачу транспортного податку.
За змістом пп. 267.6.1, пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Згідно з пунктом 267.8.1. статті 267 Податкового Кодексу України, транспортний податок сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, враховуючи дату винесення спірного податкового повідомлення-рішення - 14.09.2017 року, відповідачем порушено приписи зазначених норм стосовно строків надіслання даного податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне зазначити, що належний позивачеві на праві власності автомобіль Lexus LX 570 2012 року не є об'єктом оподаткування у відповідності до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно). Зазначене свідчить, що 01.01.2017 року сплинув встановлений даною правовою нормою п'ятирічний термін, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 14.09.2017 року №10902051 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 41, 71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 10902051 від 14.09.2017 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 14.09.2017 р. № 10902051.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Постанову ухвалено 26 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови складено 31 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.