
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2017 р. Справа №805/3202/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:00
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
при секретарі судового засідання: Ковальовій А.В.
за участю
представника позивача: Лук'янчикова І.В.,
представника відповідача: Пономарьова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданніадміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії щодо повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань в розмірі 25396540,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» звернулось до суду з позовною заявою до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії щодо повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань в розмірі 25396540,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність оскаржуваного рішення з огляду наступного.
Позивач відповідно до ст. 57.1 ПК України, в редакції, що діяла з 01.01.2013 року по 01.01.2015 року, в 2013 році сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 50 630 732 грн., з яких 10 659 102 грн. розраховані у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 9 місяців 2012 року і сплачені в січні - лютому 2013 року, а 39 971 630 грн. розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік і сплачені в березні - грудні 2013 року. Податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 2013 рік задекларовані 26.03.2014 році у сумі 8 858 106 грн. Таким чином, сума сплачених авансових внесків більше, ніж сума податку, що відображена у декларації за 2013 рік. В січні - лютому 2014 році позивач сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 7 994 326 грн., які розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток підприємств, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік. Податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік задекларовані 19.01.2015 році у сумі 26 742 513 грн., які були зменшені на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток у сумі 15 376 086 грн., також на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 11 366 427 грн. Таким чином, є надмірно сплачена сума грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33 390 866 грн.
Позивач в порядку ст. 43 ПК України звернувся до відповідача із заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток. Однак, відповідач листом № 1250/10/05-33-12-00 від 17.03.2017 року відмовив позивачу у поверненні надміру сплаченого податку, з огляду на те, що відповідач не має змоги надати висновків відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів через відсутність у нього індивідуальної картки платника. Позивач не погоджуючись із діями податкового органу звернувся до суду із адміністративним позовом, просить суд визнати протиправною бездіяльність Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, що виразилась у невиконанні вимог законодавства в частині підготування висновку про повернення приватному акціонерному товариству «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 25396540,00 грн. та подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України; зобов'язати Волноваську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення приватному акціонерному товариству «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» надміру сплачених сум грошового зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 25396540,00 грн. з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на їх безпідставність з огляду наступне.
Позивача переведено на облік до відповідача з 01.01.2017 року з Запорізького управління офісу ВПП ДФС. За інформацією відповідача станом на 31.08.2017 року надміру сплачені кошти відповідно до інтегрованої картки платника по коду платежу 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» рахуються у сумі 33 390 866, 8 грн. (переплата виникла до 01.01.2017 року).Станом на 31.08.2017 року по даним ІС «Податковий блок» надміру сплачені кошти (переплата) відповідно до інтегрованій картці платника (ІКП) по коду платежу 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» рахуються у сумі 33390866,80 грн. (переплата виникла до 01.01.2017 року).Крім того представник відповідача у судовому засіданні вказав, що за даними ІКП «історія переплат» надміру сплачені кошти виникли: 11.03.2014 року у сумі 9629084,80 грн. обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів для виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 Податкового Кодексу України» та 10.03.2016 року у сумі 23761782 грн.
В судовому засіданні представники сторін підтримали наведені позиції по суті спору.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступного.
Приватне акціонерне товариство «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ»зареєстровано як юридична особа, включений до ЄДРПОУ за № 00191856. До 16.09.2016 року товариство перебувало на обліку у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГНУ ДФС. З 16.09.2016 року до 01.01.2017 року товариство перебувало на обліку у Запорізькому управлінні офісу ВПП ДФС. З 01.01.2017 позивач перейшов на облік до Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
Позивач сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 50 630 732 грн., з яких 10 659 102 грн. розраховані у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 9 місяців 2012 року і сплачені в січні - лютому 2013 року, а 39 971 63 грн. розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік і сплачені в березні - грудні 2013 року, що підтверджується платіжними дорученнями № 21/517157394 від 16.01.2013 року на суму 5 329 551 грн., № 65 від 19.02.2013 року на суму 5 329 551 грн., № 2000035838 від 24.04.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000026409 від 27.03.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000043644 від 28.05.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000052694 від 25.06.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000062771 від 23.07.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000073318 від 23.08.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000084342 від 25.09.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000093304 від 25.10.2013 року на суму 1 998 581 грн., № 416 від 25.10.2013 року на суму 1 998 582 грн., № 2000100689 від 26.11.2013 року на суму 3 997 163 грн., № 2000107344 від 26.12.2013 року на суму 3 997 163 грн., що містяться в матеріалах справи. Податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 2013 рік задекларовані 26.03.2014 році у сумі 8 858 106 грн. Таким чином, сума сплачених авансових внесків більше, ніж сума податку, що відображена у декларації за 2013 рік.
В січні - лютому 2014 році позивач сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 7 994 326 грн., які розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток підприємств, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік, що підтверджується платіжними дорученнями № 2000005500 від 28.01.2014 року на суму 3 997 163 грн., № 2000011890 від 24.02.2014 року на суму 3 997 163 грн., що містяться в матеріалах справи. Податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік задекларовані 19.01.2015 році у сумі 26 742 513 грн., які зменшені на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток у сумі 15 376 086 грн., також на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 11 366 427 грн.
Таким чином, є надмірно сплачена суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33 390 866 грн.
23 лютого 2017 року позивач в порядку ст. 43 ПК України звернувся до відповідача із заявою № 50 від 09.02.2017 року про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. У зазначеній заяві ПРАТ «ДФДК» просило повернути на свій поточний рахунок переплату з податку на прибуток підприємств у сумі 25396540,00 грн.
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджений Наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 року, відповідно до п. 5 якого повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюються справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Таким чином Волноваська ОДПІ повинна була не пізніше 07.03.2017 року надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок про повернення відповідних сум коштів. Проте цього зроблено не було, що підтверджуються листом Волноваської ОДПІ № 1250/10/05-33-12-00 від 17.03.2017 року.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України .
У відповідності до пп.14.1.115 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату є надміру сплачені грошові зобов'язання.
Відповідно до ст. 57.1 Податкового кодексу України(в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
Відповідно до пп. 17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Процедура повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань регулюється ст. 43 Податкового кодексу України.
У відповідності до п. 43.3 ст. 43 ПК України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 43.4 ст. 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Пунктом 43.5 ст. 43 ПК України, визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків, згідно приписів п. 43.6 ст. 43 ПК України, здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Згідно п.43.2 ст. 43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
З аналізу вищенаведених положень податкового законодавства слід дійти висновку, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відтак, умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення. При цьому, така заява подається протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Так, є надмірно сплачена сума грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33 390 866 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.115 пунктом 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, правила якого застосовуються до відносин, пов'язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов'язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платниками податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань затверджених Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15.12.2015 року відповідно до п. 9 якого орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Відповідно до п.п. 5, 7, 8 і 11 Порядку взаємодії № 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб , які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги приватного акціонерного товариства «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії щодо повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань в розмірі 25396540,00 грн., - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, що виразилась у невиконанні вимог законодавства в частині підготування висновку про повернення приватному акціонерному товариству «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 25396540,00 грн. та подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Зобов'язати Волноваську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення приватному акціонерному товариству «ДОКУЧАЄВВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» надміру сплачених сум грошового зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 25396540,00 грн. з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства «ДОКУЧАЄВСЬКИЙ ФЛЮСО-ДОЛОМІТНИЙ КОМБІНАТ» (85740, Донецька область, м. Докучаєвськ, вул. Тельмана, 2, код ЄДРПОУ 00191856) за рахунок бюджетних асигнуваньВолноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Менделєєва, 4, код ЄДРПОУ 39901702) суму судових витрат у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 26 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови складений 31 жовтня 2017 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексуадміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.