
Справа № 591/6152/17 Провадження № 2-а/591/639/17
У Х В А Л А
про залишення без руху
01 листопада 2017 рокум. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Кривцова Г.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення м. Суми Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення, вчинення дій, стягнення моральної та матеріальної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся із вказаним адміністративним позовом і просить скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення м. Суми про позбавлення його житлової субсидії, поновити попереднє рішення Департаменту про призначення житлової субсидії від лютого місяця 2016 року з урахуванням призначення і з розрахунку одного прожиткового мінімуму, та перерахувати сплачені зайві кошти починаючи з 01.01.2017 року, повернути з держбюджету кошти на сплату ЖКГ за прострочений термін, стягнути з відповідача завдану моральну та матеріальну шкоду в сумі 2000 грн.
Однак, позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України.
Так за положеннями ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача субєкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобовязання відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобовязання відповідача субєкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача субєкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) субєкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших обєктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
За нормами п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами 4 і 5 ст. 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до кількох відповідачів,- зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Подана позовна заява не відповідає зазначеним вимогам процесуального законодавства.
Так, з позовної заяви незрозуміло, яке саме рішення відповідача позивач просить скасувати, відсутнє зазначення дати його постановлення. Вказана обставина має суттєве значення, з огляду на встановлені ст. 99 КАС України строки звернення до адміністративного суду.
В порушення вимог п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України позовна заява не містить викладу обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, заявлені до відповідача, щодо повернення з держбюджету коштів на сплату ЖКГ за прострочений термін. Вказана вимога не відповідає ч. 4 ст. 105 КАС України, є не конкретною, оскільки не зрозуміло на чию користь необхідно повернути кошти з держбюджету, за якими підставами наявний такий обовязок відповідача здійснити такі дії.
Також в порушення норми п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України адміністративний позов не містить викладу обставин, яким позивач обґрунтовує позовні вимоги про стягнення з відповідача моральної та матеріальної шкоди. Не зазначено, які саме рішення, дія чи бездіяльність відповідача спричинили позивачу вказану шкоду, в чому саме полягає така шкода, а також відсутнє розмежування окремо суми моральної шкоди та суми матеріальної шкоди.
За ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви не надано жодних доказів на підтвердження зазначених у позові обставин, а також в позові відсутнє значення таких доказів, як і відсутнє зазначення причин неможливості подання таких доказів. Посилання в позові про надання заяв, звернень та відповідей не відповідає вимозі, викладеній у ч. 2 ст. 106 КАС України.
Позовна заява містить клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» та ч. 4 ст. 42 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, умовою для звільнення від оплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони. Однак, позивачем не надано належних та допустимих доказів про незадовільний майновий стан.
Відповідно до преамбули Закону України "Про захист прав споживачів" цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Пунктом 22 частини 1 Закону України "Про захист прав споживачів" визначено, що споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.
Проте позивач звернувся до відповідача - суб'єкта владних повноважень з адміністративним позовом, в якому не погоджується з прийнятим ним рішенням на виконання владних функцій, а тому посилання позивача на законодавство про захист прав споживачів є безпідставним.
Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду (640 грн.),
за подання до суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року,в якому відповідна заява або скарга подається до суду (640 грн.), та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Оскільки позивачем заявлено 4 вимоги немайнового характеру (пункти 1, 2, 3, 4 прохальної частини позову) та 1 вимогу майнового характеру (пункт 4 прохальної частини позову в частині стягнення матеріальної шкоди), то підлягає сплаті судовий збір за кожну окрему вимогу, а всього у розмірі 3200 грн.
Реквізити по сплаті судового збору: р/р 31212206700003, код ЄДРПОУ 37970593; МФО 837013, банк ГУДКСУ у Сумській області,одержувач: УК у м. Сумах (Зарічний р-н), призначення платежу: «Судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача) Зарічний районний суд м. Суми».
За таких умов вважаю, за необхідне залишити позовну заяву без руху та запропонувати позивачу усунути всі вищевказані недоліки, після чого належно оформлену позовну заяву подати суду з копією та копіями документів доданих до неї для відповідача (відповідачів).
Розяснити, що в іншому разі позовна заява буде вважатися неподаною та буде повернута позивачу.
Керуючись ст.ст. 106, 107, 108 КАС України
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення м. Суми Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення, вчинення дій, стягнення моральної та матеріальної шкоди залишити без руху, запропонувавши у строк до 17 листопада 2017 року усунути вказані недоліки, про що повідомити позивача і розяснити, що в іншому випадку позовна заява буде вважатися неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в пятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г.В.Кривцова