
04.04.2016
Справа 497/505/16-а
Категорія 92
Провадження № 2-а/497/17/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2016 року Болградський районний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Тимошенко І.В.
за участю секретаря судового засідання Бекметової Х.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кірчева І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Болград справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення , зобов'язання провести перерахування пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з цим позовом та просить постановити судове рішення , яким: - визнати протиправними дії, а також скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі № 5 від 15 лютого 2016 року щодо відмови у переведенні (перерахуванні) пенсії в зв'язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру», - зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі прийняти рішення про переведення (перерахування) пенсії в зв'язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру». При цьому позивачка посилається на те, що вона працює на посаді прокурора Ізмаїльської місцевої прокуратури, її загальний стаж складає 24 роки 6 місяців 7 днів, спеціальний стаж на посаді прокурора складає 21 рік 10 місяців 02 дні. З червня 2015 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Болградському районі та отримує пенсію по інвалідності 2 групи. 11 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахування її пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. Але рішенням Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області № 5 від 15 лютого 2016 року їй відмовлено в перерахуванні пенсії . Таку відмову вона вважає протиправною , оскільки вона - позивачка має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру» та має право на переведення з пенсії по інвалідності , яку вона отримує, на пенсію за вислугу років.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Болградському районі, який діє на підставі довіреності, позов не визнав , посилаючись на те, що 11 лютого 2016 року позивачка звернулась до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з
переведенням з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за вислугу років згідно ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру». Рішенням Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області № 5 від 15 лютого 2016 року позивачці було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим , що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VIII від 02.03.2015 року, у раз неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних , на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» , «Про прокуратуру» … Тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачки.
Заслухавши пояснення сторін , дослідивши письмові докази по справі , суд доходить до висновку , що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року , який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року, гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням. Частиною 5 цієї статті передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора ті утримуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.
Відповідно до ч.1 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697- VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: - з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.
Згідно ч.2 ст. 86 Закону …пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 6 статті 86 Закону… визначено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статі 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Національній академії прокуратури України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на
юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.
За частиною 8 ст. 86 Закону… право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування.
Згідно ч. 11 ст. 86 Закону… прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.
Із трудової книжки позивачки вбачається, що вона працює в органах прокуратури з 09 вересня 1996 року, на теперішній час обіймає посаду прокурора Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області (а.с.9-10).
Згідно розрахунку стажу , проведеного управлінням Пенсійного фонду України в Болградському районі, страховий стаж позивачки на день звернення за перерахуванням пенсії - на 11 лютого 2016 року складає 24 роки 6 місяців 7 днів , в тому числі спеціальний стаж 21 рік 10 місяців 2 дні (а.с.7-8).
З довідки управління Пенсійного фонду України в Болградському районі № 2269/02 від 29 лютого 2016 року вбачається , що позивачка знаходиться на обліку в управлінні з 06 травня 2015 року та отримує пенсію по інвалідності 2 групи строком до 30 листопада 2017 року (а.с.6).
11 лютого 2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахування її пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.
Рішенням Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області № 5 від 15 лютого 2016 року позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії в посиланням на те, що з 01 червня 2015 року згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 -VIII від 02.03.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних , на загальних підставах , норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» , «Про прокуратуру» і т.д. втратили чинність (а.с.5). Копія рішення Комісії була направлена позивачці 24 лютого 2016 року (а.с.4).
Це рішення Комісії є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
З 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII. Згідно п.5 Перехідних положень Закону у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»…
Позивачка із заявою про перерахування пенсії відповідно до ст.. 86 Закону україни «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року звернулась 11 лютого 2016 року.
На час прийняття Закону № 213-VIII від 02 березня 2015 року, а також з 01 червня 2015 року до 15 липня 2015 року діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1798-ХІІ , яким були врегульовані питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України (ст. 50-1).
З 15 липня 2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697- VII, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України. Умови та порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначено ст.86 цього Закону. Редакція зазначеної статті, зокрема ч.1, ч.2, ч.6, ч.8 ,11 від дня набрання чинності до часу звернення позивачки із заявою про перерахування пенсії ( 11 лютого 2016 року) та до часу звернення до суду з позовною заявою ( 10 березня 2016 року), а також на час ухвалення судового рішення, не змінювалась.
На момент прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII та дії зазначених в ньому прикінцевих положень, в Україні діяв Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, який з 15.07.2015 року втратив свою чинність і з цього дня вступив в дію інший однопредметний Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року. Отже, Закон № 213-VIII не міг встановлювати чи вносити зміни до Закону України «Про прокуратуру», який вступив в дію тільки з 15.07.2015 року.
Таким чином, відповідач, відмовляючи позивачці у призначенні пенсії за вислугу років, безпідставно, всупереч вимогам ст.. 58 Конституції України поширює дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» на Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року , який набрав чинності 15 липня 2015 року і не містить жодного положення про зворотну дію Закону в часі.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцієїю, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року у справі №1-9/2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частина перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, однним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях, правоохоронних органах
держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо ( рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року у справі № 8-рп/99 та від 20.03.2002 року у справі № 5-рп/2002).
Правова позиція, висловлюванна Конституційним Судом України у зазначених рішеннях щодо сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, дають підстави вважати , що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином судом встановлено, що позивачка працює в органах прокуратури, на час звернення до відповідача за перерахуванням пенсії станом на 11 лютого 2016 року мала загальний стаж роботи 24 роки 6 місяців 7 днів , у тому числі 21 рік 10 місяців 2 дні стаж роботи на прокурорських посадах. На час звернення до управління Пенсійного фонду України у Болградському районі із заявою про перерахування пенсії по даний час редакція ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, який набув чинності 15.07.2015 року , щодо умов та порядку призначення пенсії за вислугу років працівникам прокуратури, не змінювалась. Конституція України не допускає скасування та звуження існуючих прав і свобод. Тому суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, а саме необхідно визнати протиправним та скасувати рішення Комісії № 5 від 15 лютого 2016 року щодо відмови позивачці в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахування пенсії позивачки з дня її звернення за таким перерахуванням , оскільки відповідно до ч.1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Керуючись ст.. ст.. 19,22 Конституції України, ст..ст. 16,86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року , ст..ст. 6,8,9,17,18,49,51,104-106 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду спірних питань , пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі № 5 від 15 лютого 2016 року про відмову в проведенні перерахування пенсії ОСОБА_1 у зв"язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області провести ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахування пенсії з 11 лютого 2016 року у зв"язку з преведенням з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов"язакове державне пенсійне страхування" на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Болградський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: І.В.Тимошенко