
Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/1794/17 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1
Доповідач Черненко В. В.
РІШЕННЯ
Іменем України
26.10.2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Черненко В.В.
суддів - Кіселика С.А., Суровицької Л.В.
за участю секретаря - Гончар В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на рішення Устинівського районного суду Кіровоградської області від 25.07.2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення.
На обґрунтування позовних вимог зазначила, що позивачем погоджено проект землеустрою з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, тобто з Держгеокадастром в Устинівському районі Кіровоградської області.
Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3525884400:02:000:5524, а 23.05.2016 року складено акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Відповідно до даного акту виконавцем робіт ФОП ОСОБА_3 та Держгеокадастром у Устинівському районі передано ОСОБА_2 межі земельної ділянки кадастровий номер 3525884400:02:000:5524.
Згідно листа від 04.08.2014 року Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області зазначено, що в ході перевірки матеріалів, які додавались до заяви встановлено, що відсутні матеріали перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевість) і запропоновано позивачу доопрацювати документацію із землеустрою.
Позивач зазначив, що ним було повторно подано заяву від 03.12.2014 року.
Згідно листа від 13.01.2015 року, Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області зазначено, що в ході перевірки матеріалів, які додавались до заяви встановлено, що документація із землеустрою не прошита, а також копії документів не завірені в установленому законом порядку.
Листом від 10.02.2017 року Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення заяви у звязку із закінченням строку дії висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11.11.2013 року № 447.
Позивач зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило позивачу в користуванні земельною ділянкою для ведення фермерського господарства незважаючи на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу погоджено без зауважень, при цьому позивач не реалізував своє право щодо користування орендованою земельною ділянкою шляхом ведення фермерського господарства, тому відповідач відповідно не мав право відмовляти у реалізації даного субєктивного права позивача.
Позивач просив суд визнати незаконною відмову, викладену в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 10.02.2017 року, від 13.01.2015 року та від 10.02.2017 року відносно не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право за позивачем на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області з розміром орендної плати 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один рік.
Рішенням Устинівського районного суду Кіровоградської області від 25.07.2017 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі ставитьсяпитання про скасування рішення суду першої інстанції в звязку з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно ст.303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції встановив, що 26 жовтня 2012 року ОСОБА_2 подано, голові Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, письмову заяву про надання в оренду земельних ділянок загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі - 68,90 га, пасовищ - 61,10 га, в оренду терміном на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності в контурах №№319,326,393,399,401,402,403,405,495,520 на території Докучаєвської сільської ради для ведення фермерського господарства.
В пунктах 1,2 розпорядження голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2» від 22 листопада 2012 року за №562-р зазначено: «Надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі - 68,90 га, пасовищ-61,10 га, в оренду терміном на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності в контурах №№319,326,393,399,401,402,403,405,495,520 на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області для ведення фермерського господарства»; «Зобов'язати ОСОБА_2 виготовити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства в тримісячний термін та подати для розгляду у встановленому законом порядку».
Відповідно до клопотання ОСОБА_2, фізичною особою-підприємцем - ОСОБА_3, виготовлено проект землеустрою відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років, загальною площею 138,2160 га для ведення фермерського господарства на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області (а.с.22-145).
Суд першої інстанції зазначив, що ОСОБА_2 29 травня 2014 року, 03 грудня 2015 року та у лютому 2017 року Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області подано письмові звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, до якого додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, довідку про грошову оцінку землі, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий план земельної ділянки та всі інші необхідні документи, передбачені земельним законодавством про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, які погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджено в установленому порядку, висновок про погодження проекту землеустрою є позитивним.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове звернення ОСОБА_2 від 29 травня 2014 року та від 03 грудня 2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення розглянуто з пропущенням встановленого земельним законодавством двотижневого строку, коли відповідно до положень ч. 6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 04 серпня 2014 року (а.с.7) ОСОБА_2 повідомлено, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою є відсутність матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевість). Запропоновано доопрацювати документацію із землеустрою, після чого звернутись із відповідним клопотанням про затвердження проекту землеустрою, а також подати всі необхідні документи передбачені земельним законодавством.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 13 січня 2015 року (а.с.8) ОСОБА_2 повідомлено, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою є: документація із землеустрою не до оформлена (не прошита, а також копії документів не завірені в установленому законом порядку). Запропоновано доопрацювати документацію із землеустрою, після чого звернутись із відповідним клопотанням про затвердження проекту землеустрою, а також подати всі необхідні документи передбачені земельним законодавством.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 10 лютого 2017 року (а.с.9) ОСОБА_2 повідомлено, що у зв'язку із закінченням строку дії висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11 листопада 2013 року за №447, відсутні правові підстави для затвердження проекту землеустрою.
Суд першої інстанції зазначив, що частинами 1, 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Частиною 4 ст. 123 та ч.1 ст.186-1 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає (обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років, загальною площею 138,2160 га для ведення фермерського господарства на території Докучаєвської сільської ради погоджено з територіальним органом Держгеокадастру у порядку, встановленому ст.186-1 ЗК України.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та кадастрового плану земельної ділянки (а.с.10-21), земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, державної власності, загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі-68,90га, пасовищ-61,10га, в контурах №№319,326,393,399,401,402,403,405,495,520, відповідно до технічної документації із землеустрою, визначено межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) та присвоєно кадастровий номер.
Відповідно до ч. 1, абз. 14 ч. 2 ст. ст. 134 ЗК України (в редакції від 01 березня 2016 року), земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Між сторонами спірні правовідносини про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення виникли до набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18 лютого 2016 року, який набрав чинності 03 квітня 2016 року.
У пунктах 10,11 Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11 листопада 2013 року за №447 зазначено: зауваження відсутні; пропозиції у відповідності з вимогами абзацу 2 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» документацію подати на затвердження до районної ради; обєкт державної землевпорядної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, оцінюється позитивно та погоджується.
У пункті 1 рішення двадцять першої сесії шостого скликання Устинівської районної ради Кіровоградської області від 19 листопада 2013 року за №211 зазначено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно з додатком, що додається.
Суд першої інстанції зробив висновок , що ОСОБА_2 в установленому, земельним законодавством, порядку отримано висновок від 11 листопада 2013 року за № 447 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі - 68,90 га, пасовищ-61,10 га, в оренду терміном на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності в контурах №№319, 326, 393, 399, 401, 402, 403, 405, 495, 520 на території Докучаєвської сільської ради для ведення фермерського господарства.
Рішенням сесії Устинівської районної ради Кіровоградської області від 19 листопада 2013 року за №211 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
У Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області передбачених, Земельним кодексом України, правових підстав для відмови ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою не було, так як відповідно до ч. 10 ст.123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Проте погодитись з такими висновками суду першої інстанції неможливо.
Відповідно до статті 213 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на якісторони посилаються,як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказамиякі були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 215 ЦПК України в рішенні судуповинно бути зазначено на підставі яких доказів таз яких мотивів суд вважає встановленою наявність або відсутність фактів якими обґрунтовувались вимоги чи заперечення.
Рішення суду першої інстанції не відповідає зазначеним нормам права.
Відповідно до статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленого цим Кодексом , звернутись до суду за захистом своїх порушених , невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу , який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до ст.10, 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених вимог та на підставі наданих доказів.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звертаючись у суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області просила суд визнати незаконною відмову, викладену в листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 10.02.2017 року, від 13.01.2015 року та від 10.02.2017 року відносно не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та просила визнати за нею право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області з розміром орендної плати 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один рік.
З матеріалів справи вбачається, що 26 жовтня 2012 року ОСОБА_2 подано голові Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області письмову заяву про надання в оренду земельних ділянок загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі - 68,90 га, пасовищ-61,10 га, в оренду терміном на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності в контурах №№319,326,393,399,401,402,403,405,495,520 на території Докучаєвської сільської ради для ведення фермерського господарства.
Розпорядженням голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_4» від 22 листопада 2012 року за №562-р ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 130,00 га, в тому числі ріллі - 68,90 га, пасовищ-61,10 га, в оренду терміном на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності в контурах №№319,326,393,399,401,402,403,405,495,520 на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області для ведення фермерського господарства»; Зобов'язано ОСОБА_2 виготовити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства в тримісячний термін та подати для розгляду у встановленому законом порядку.
На підставі заяви, ОСОБА_2, фізичною особою підприємцем - ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років, загальною площею 138,2160 га для ведення фермерського господарства на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області (а.с.22-145).
ОСОБА_2 29 травня 2014 року, 03 грудня 2015 року та у лютому 2017 року до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подавались письмові звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 04 серпня 2014 року (а.с.7) ОСОБА_2 повідомлено, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою є відсутність матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевість). Запропоновано доопрацювати документацію із землеустрою, після чого звернутись із відповідним клопотанням про затвердження проекту землеустрою, а також подати всі необхідні документи передбачені земельним законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що зазначену відмову ОСОБА_2 не оскаржувала , а виконала вимоги викладені листі від 04 серпня 2014 року і звернулась із заявою від 03.12.2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок .
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 13 січня 2015 року (а.с.8) ОСОБА_2 повідомлено, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою є те, що документація із землеустрою не до оформлена(не прошита, а також копії документів не завірені в установленому законом порядку). Запропоновано доопрацювати документацію із землеустрою, після чого звернутись із відповідним клопотанням про затвердження проекту землеустрою, а також подати всі необхідні документи передбачені земельним законодавством.
Зазначену відмову ОСОБА_2 не оскаржувала .
Після наступного звернення із заявою, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 10 лютого 2017 року (а.с.9) ОСОБА_2 повідомлено, що відповідно до статті 36 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позитивний висновок державної експертизи дійсний протягом строку дії обєкта державної експертизи, але не більше трьох років від дня його видачі.
Якщо протягом вказаного строку не розпочато реалізацію заходів , передбачених обєктом державної експертизи , то він підлягає повторній державній експертизі.
Зазначено у листі , що у зв'язку із закінченням строку дії висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11 листопада 2013 року за №447, відсутні правові підстави для затвердження проекту землеустрою.
Встановлені обставини свідчать проте, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років, загальною площею 138,2160 га для ведення фермерського господарства на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області є закінчення строку дії висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11 листопада 2013 року за №447.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позитивний висновок державної експертизи дійсний протягом строку дії обєкта державної експертизи, але не більше трьох років від дня його видачі.
Колегія суддів , приймаючи до уваги встановлені обставини, дійшла висновку, що у Головного управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не було правових підстав для затвердженні проекту землеустрою відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років, загальною площею 138,2160 га для ведення фермерського господарства на території Докучаєвської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області виходячи із приписів статті 36 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Фактично відмова у затвердженні проекту землеустрою відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років відбулась у звязку з закінченням строку дії висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11 листопада 2013 року за №447.
Суд першої інстанції при розгляді справи не встановив дійсні обставини справи , зокрема не звернув увагу на доводи відповідача в частині неможливості затвердження проекту землеустрою викладених в листі від в 10 лютого 2017 року , що як наслідок вплинуло на висновки суду, які не ґрунтуються на законі.
Відповідно до п. 4 ст. 309 ЦК України зазначені обставини є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким у задоволені позову відмовити у звязку з необґрунтованістю позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області - задовольнити.
Рішення Устинівського районного суду Кіровоградської області від 25.07.2017 року скасувати.
Ухвалити нове рішення яким у задоволені позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення-відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок сторін.
Рішення суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: