Ухвала суду № 69902580, 30.10.2017, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
916/1950/16
Номер документу
69902580
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

УХВАЛА

про зобовязання проведення аналізу фінансового стану

субєкта господарювання та проведення аудиту

"30" жовтня 2017 р.Справа № 916/1950/16

За заявою боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683)

про визнання банкрутом

Суддя господарського суду

Одеської області ОСОБА_2

Представники сторін та учасники:

від заявників: ТОВ „Кіод-1, ТОВ „Нова-Хвиля ОСОБА_3 за довіреностями від 01.09.2017р., від 01.09.2017р.; ТОВ „Офіс ОСОБА_4 ОСОБА_5 за довіреністю № 1 від 29.09.2017р.; ТОВ „Мечта, ТОВ „Елекуст, ТОВ „Техсаніт ОСОБА_6 за довіреностями від 01.09.2017р., від 01.09.2017р., від 01.09.2017р.; ПАТ „ІМЕКСБАНК в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осію на ліквідацію АТ „ІМЕКСБАНК ОСОБА_7 за довіреністю № 060916 від 06.09.2016р.; НБУ - ОСОБА_8 за довіреністю № 18-0011/53393 від 02.08.2017р.; ТОВ „Торгово-будівельне агентство „НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ - ОСОБА_9 за довіреністю № 121 від 28.09.2017р.; ТОВ „Фондова група „Форвард, ПрАТ „Футбольний клуб „Чорноморець АТ „ФК „Чорноморець, ТОВ „Міський Андрологічний центр, ТОВ „Інвестсервискомпані ОСОБА_10 за довіреностями від 28.09.2017р., від 22.08.2017р., 25.09.2017р., від 28.09.2017р.; ПАТ „Сбербанк ОСОБА_11 за довіреністю від 18.05.2017р.; ТОВ „Компанія з управління активами „Чорноморець-капітал ОСОБА_12;

від боржника: ОСОБА_13 за довіреністю від 24.04.2017р.;

розпорядник майном боржника: арбітражний керуючий ОСОБА_14

Представники сторін та учасники (після оголошеної перерви у судовому засіданні):

від заявників: ТОВ „Кіод-1, ТОВ „Нова-Хвиля ОСОБА_3 за довіреностями від 01.09.2017р., від 01.09.2017р.; ТОВ „Мечта, ТОВ „Елекуст, ТОВ „Техсаніт ОСОБА_6 за довіреностями від 01.09.2017р., від 01.09.2017р., від 01.09.2017р.; ПАТ „ІМЕКСБАНК в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осію на ліквідацію АТ „ІМЕКСБАНК ОСОБА_7 за довіреністю № 060916 від 06.09.2016р.; НБУ - ОСОБА_8 за довіреністю № 18-0011/53393 від 02.08.2017р.; ТОВ „Торгово-будівельне агентство „НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ - ОСОБА_9 за довіреністю № 121 від 28.09.2017р.; ТОВ „Фондова група „Форвард, ПрАТ „Футбольний клуб „Чорноморець АТ „ФК „Чорноморець, ТОВ „Міський Андрологічний центр, ТОВ „Інвестсервискомпані ОСОБА_10 за довіреностями від 28.09.2017р., від 22.08.2017р., 25.09.2017р., від 28.09.2017р.; ПАТ „Сбербанк ОСОБА_11 за довіреністю від 18.05.2017р., ОСОБА_15 за довіреністю від 31.01.2017р. (зявилась із запізненням); ТОВ „Компанія з управління активами „Чорноморець-капітал ОСОБА_12;

від боржника: ОСОБА_13 за довіреністю від 24.04.2017р.;

розпорядник майном боржника: не зявився.

СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом

У судовому засіданні 30.10.2017р. оголошувалась перерва до 14 год. 00 хв у відповідності до ст. 77 ГПК України.

Ухвалою підготовчого засідання суду від 01.08.2016р. порушено провадження у справі №916/1950/16 за заявою боржника ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ про визнання банкрутом; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ строком на 115 календарних днів до 23.11.2016р.; розпорядником майна боржника ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ призначено арбітражного керуючого ОСОБА_14

30.10.2017р. ТОВ „Торгово-будівельне агентство „Нові технології звернулося до господарського суду Одеської області із клопотанням про зобовязання розпорядника майна арбітражного керуючого організувати проведення аудиту фінансово-господарської діяльності боржника за три роки до дати порушення провадження у справі про банкрутство, за результатами якого надати суду аналітичний аудиторський звіт, який має містити:

- висновок щодо додержання боржником при складенні фінансової звітності положень (стандартів) бухгалтерського обліку України, відповідності даних фінансової звітності боржника станом на останню звітну дату, що передує порушенню провадження у справі про банкрутство, даним бухгалтерського обліку;

- аналізу повноти відображення у обліку розрахунків, що провадилися боржником на виконання господарських договорів із контрагентами, включаючи договори оренди, застави, доручення, позики, міни, купівлі-продажу майна;

- аналіз поточного фінансового становища на підставі даних фінансової звітності, з подальшим співставленням обсягу наявних активів та пасивів із метою визначення наявності або відсутності неплатоспроможності боржника станом на дату порушення провадження у справі про банкрутство боржника

- аналіз даних, що має відображати наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неплатоспроможності, незаконних дій у разі банкрутства із застосуванням Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховуванням банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затверджених наказом Міністерства економіки України від 19.01.2006р. № 14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26.10.2010р. № 1361);

доручення державному органу з питань банкрутства Головному територіальному управлінню юстиції в Одеській області виготовити висновок про наявність ознак фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

В обґрунтування викладеного, заявником вказано, що для прискорення руху у справі про банкрутство, враховуючи величезний обсяг дій, які мають бути зроблені розпорядником майна арбітражним керуючим після затвердження реєстру кредиторів з метою визначення подальшої процедури у справі про банкрутство, враховуючи складність справи, доцільним є залучення фахівців для проведення аудиту фінансово-господарської діяльності ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ та доручення виготовлення висновку про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства Головному територіальному управлінню юстиції в Одеській області.

У судовому засіданні 30.10.2017р. відносно вказаного клопотання боржником усно зазначено про його розгляд на розсуд суду, розпорядником майна боржника арбітражним керуючим ОСОБА_14 усно повідомлено про необхідність проведення аналізу відповідними фахівцями, ПАТ „Сбербанк усно повідомлено про підтримання вказаного клопотання.

Згідно ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ч. 1 ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно абз. 8 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом готує на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновки про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

Відповідно до п. 4.25. ч. 4 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 N 1707/5, Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань готує на запит суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновки про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

Згідно ч. 1 Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затверджених Наказом Міністерства економіки України від 19.01.2006 р. N 14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26.10.2010 р. N 1361), ці Методичні рекомендації розроблено з метою визначення однозначних підходів під час аналізу фінансово-господарського стану підприємств на предмет виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства; своєчасного виявлення формування незадовільної структури балансу для вжиття заходів щодо запобігання банкрутству підприємств, а також виявлення резервів підвищення ефективності виробництва та відновлення платоспроможності підприємств шляхом їх санації (далі - аналіз).

Ч.ч.2, 3 вказаних Методичних рекомендацій об'єктом аналізу є фінансово-господарський стан підприємств, зокрема фінансові, виробничі та інвестиційні аспекти їх діяльності. Суб'єктами аналізу є власники, органи, уповноважені управляти майном, або особи, які заінтересовані в отриманні інформації щодо діяльності підприємства (державний орган з питань банкрутства, арбітражний керуючий, органи податкової служби, керівництво).

Згідно п. 5 зазначених Методичних рекомендацій під час проведення аналізу визначаються: стан фінансово-господарської діяльності підприємства, структура його балансу (задовільна чи незадовільна) та обґрунтованість визнання підприємства неплатоспроможним; тенденції щодо динаміки основних показників ефективності діяльності підприємства; можливість використання санаційних процедур для поліпшення фінансово-господарського стану підприємства та виведення його з неплатоспроможного стану; наявність економічних ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

Враховуючи викладене, суд зобовязує відділ з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Одеській області провести аналіз фінансово-господарського стану ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 3 Закону України „Про аудиторську діяльність аудит - перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів. Аудит може проводитися з ініціативи суб'єктів господарювання, а також у випадках, передбачених законом (обов'язковий аудит).

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України „Про аудиторську діяльність аудиторський висновок - документ, що складений відповідно до стандартів аудиту та передбачає надання впевненості користувачам щодо відповідності фінансової звітності або іншої інформації концептуальним основам, які використовувалися при її складанні. Концептуальними основами можуть бути закони та інші нормативно-правові акти України, положення (стандарти) бухгалтерського обліку, внутрішні вимоги та положення суб'єктів господарювання, інші джерела.

Ч. 1, 2, 3 ст. 17 Закону України „Про аудиторську діяльність передбачено, що аудит проводиться на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником. Інші аудиторські послуги можуть надаватися на підставі договору, письмового або усного звернення замовника до аудитора (аудиторської фірми). Замовник має право вільного вибору аудитора (аудиторської фірми) з дотриманням вимог цього Закону.

Відповідно до ч. 11 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що господарський суд в ухвалі про порушення справи про банкрутство може зобов'язати боржника провести аудит. Якщо у боржника немає для цього коштів, господарський суд може призначити проведення аудиту за рахунок кредитора (кредиторів) лише за згодою останнього (останніх). Відсутність аудиторського висновку не перешкоджає провадженню у справі про банкрутство.

Враховуючи необхідність підтвердження даних фінансової звітності боржника суд задовольняє клопотання ТОВ „Торгово-будівельне агентство „Нові технології та зобовязує розпорядника майна ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ арбітражного керуючого ОСОБА_14 організувати проведення аудиту фінансово-господарської діяльності боржника за три роки до дати порушення провадження у справі про банкрутство, за результатами якого надати суду аналітичний аудиторський звіт, який має містити: висновок щодо додержання боржником при складенні фінансової звітності положень (стандартів) бухгалтерського обліку України, відповідності даних фінансової звітності боржника станом на останню звітну дату, що передує порушенню провадження у справі про банкрутство, даним бухгалтерського обліку, законодавству; аналізу повноти відображення у обліку розрахунків, що проводилися боржником на виконання господарських договорів із контрагентами, включаючи договори оренди, застави, доручення, позики, міни, купівлі-продажу майна, інші; аналіз фінансового становища на підставі даних фінансової звітності, з подальшим співставленням обсягу наявних активів та пасивів із метою визначення наявності або відсутності ознак неплатоспроможності боржника станом на дату порушення провадження у справі про банкрутство боржника; аналіз даних, що має відображати наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неплатоспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; зобовзати керівника ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ ОСОБА_16 та розпорядника майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_14 створити належні умови для якісного виконання аудиту, надати всю документацію, необхідну для проведення аудиту; проведення аудиту призначити за рахунок ТОВ „УКРБУДСПЕЦТЕХ.

Керуючись ч.1 ст.3, ч. 11 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд, -

У Х В А Л И В:

1.Зобовязати відділ з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Одеській області провести аналіз фінансово-господарського стану ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683) щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

2.Відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Одеській області надати суду висновок про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства стосовно ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683)

3.Зобовязати боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683) та розпорядника майном боржника арбітражного керуючого ОСОБА_14 надати відділу з питань банкрутства Головному територіальному управлінню юстиції в Одеській області документи, необхідні для проведення аналізу фінансово-господарського стану боржника.

4.Зобовязати розпорядника майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683) арбітражного керуючого ОСОБА_14 організувати проведення аудиту фінансово-господарської діяльності боржника за три роки до дати порушення провадження у справі про банкрутство, за результатами якого надати суду аналітичний аудиторський звіт, який має містити:

- висновок щодо додержання боржником при складенні фінансової звітності положень (стандартів) бухгалтерського обліку України, відповідності даних фінансової звітності боржника станом на останню звітну дату, що передує порушенню провадження у справі про банкрутство, даним бухгалтерського обліку, законодавству;

- аналізу повноти відображення у обліку розрахунків, що проводилися боржником на виконання господарських договорів із контрагентами, включаючи договори оренди, застави, доручення, позики, міни, купівлі-продажу майна, інші;

- аналіз фінансового становища на підставі даних фінансової звітності, з подальшим співставленням обсягу наявних активів та пасивів із метою визначення наявності або відсутності ознак неплатоспроможності боржника станом на дату порушення провадження у справі про банкрутство боржника

- аналіз даних, що має відображати наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неплатоспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

5.Зобовзати керівника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683) ОСОБА_16 та розпорядника майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_14 створити належні умови для якісного виконання аудиту, надати всю документацію, необхідну для проведення аудиту.

6.Проведення аудиту призначити за рахунок ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „УКРБУДСПЕЦТЕХ (Одеська обл., м. Одеса, пр. Гагаріна, буд.12-А; ідентифікаційний код 32145683).

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття згідно ч. 4 ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Ухвалу може бути оскаржено у встановленому порядку згідно ст.ст. 91, 93, 106 ГПК України та ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Копію ухвали надіслати: Головному територіальному управлінню юстиції в Одеській області (65007, м. Одеса, вул. Б.Хмельницького, 34), боржнику (65039, м. Одеса, пр. Гагаріна,буд.12-А).

Суддя Л.І. Грабован