
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/10136/17
провадження № 2-а/753/434/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2017 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ЯБЛОНСЬКОЇ І.К.
без участі сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНОГО ОБ"ЄДНАНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ м. КИЄВА про зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, суд
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Лівобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва, у якому просить:
Визнати незаконними дії Лівобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва щодо відмови йому у здійсненні обчислення ( перерахунку) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки при призначенні йому пенсії за віком.
Зобов'язати Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва провести йому перерахунок пенсії за віком з 21.04. 2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно ( за 2016,2015,2014 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії, а також здійснити виплату неодержаної суми пенсії з 21.04. 2017 року з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Свої вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що до 21.04.2017 року він перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 21.04.2017 року Лівобережним об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але для обчислення його пенсії було взято показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн.
22.05. 2017 року він звернувся до Лівобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва, із письмовою заявою, в якій просив здійснити перерахунок його призначеної пенсії за віком з 21.04. 2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки .
23.05.2017 року Листом № 8011/14/Х-762 Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві відмовило йому у проведенні такого перерахунку пенсії та повідомило його, що розмір його пенсії за віком розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197. 91 грн.). Вважає, дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо розрахунку його пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197. 91 грн.) протиправними з наступних підстав: При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197. 91 грн.)Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві керувалось ч. З ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З таким висновком відповідача позивач не погоджується з наступних підстав.
Як зазначає позивач, попередній вид його пенсії - це пенсія за вислугу років, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ст.13 вказаного Закону пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення. Тобто, при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, не враховується.
Позивач вважає, що в даному випадку ч. 3 ст.45 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» застосуванню не підлягає, а необхідно застосовувати ч.2 ст.40 вказаного Закону, згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Оскільки він вперше звернувся за призначенням пенсії за віком 21.04.2017 року, то має застосовуватися показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням його пенсії. Посилаючись на викладені обставини, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
В судове засідання позивач, належним чином повідомлений, не прибув, проте через загальну канцелярію за вх. № 47570 від 03.10. 2017 року просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва Курганська Л.В., яка діє за довіреністю № 7025/001 від 03.05. 2017 року ( а.с. 66) , в судове засідання не прибула, проте через загальну канцелярію за вх. № 37313 від 31.07. 2017 року надала письмові заперечення , в яких проти позову заперечує та просила у його задоволенні відмовити з підстав викладених у письмових запереченнях, а також просила розглядати справу за її відсутності ( а.с.62-65).
Мотивувавши свої заперечення тим, що гідно ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ призначаються такі види пенсії: за віком; по інвалідності внаслідок загального захворювання; у зв'язку з втратою годувальника; достроковий вихід на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
Відповідно до ст.10 вищезазначеного Закону, особі, що має одночасне право на різні види пенсії, призначають один з видів пенсії за її вибором.
Таким чином, пенсія може призначатися лише один раз та один з її видів. Якщо особа має право на декілька видів пенсії то вона може перейти на інший вид пенсії після призначення, але це буде не призначення, а перехід з виду на вид пенсії.
Як зазначено у письмовому запереченні представника ЛО УПФ у м. Києві , ОСОБА_2 . отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як відомо, пенсіонерам, яким призначено пенсію за вислугу років, під час роботи на посаді, яка дає право на цю пенсію, пенсія не виплачується. Право на одержання одночасно і пенсії, і заробітної плати у них виникає лише у разі, якщо після досягнення пенсійного віку їм буде призначено пенсію за віком. Тому, виходячи із зазначеного, після досягнення такою особою віку 60 років доцільно призначити йому пенсію за віком (ідеться про переведення з одного виду пенсії на інший).
Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюватиметься за матеріалами пенсійної справи, тобто фактично розмір пенсії не зміниться - зміниться лише вид пенсії.
Цей факт підтверджується заявою позивача від 21.04. 2017 року де зазначено про призначення пенсії за віком згідно Закону України № 1058.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ (із змінами, далі - Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, при переведенні працівника з пенсії за вислугу років на пенсію за віком він матиме право на врахування страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії за вислугу років та обчислення пенсії з урахуванням заробітку за період, визначений статтею 40 Закону № 1058.
Однак при цьому буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час перерахунку пенсії за вислугу років .
Оскільки норми статті 42 Закону № 1058 не поширюються на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-ХП (із змінами), та які не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, то права на перерахунок пенсії зазначений працівник не має.
Якщо ж зазначена вище особа після призначення пенсії працювала, при переведенні на пенсію за віком, за її бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати однак і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років.
Згідно із частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попередньою перерахунку) попереднього виду пенсії.
Виключення є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. При переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою етапі 40 цього Законудля призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). За змістом статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для застосування будь-якого іншого показника (в тому числі і показника заробітної плати за рік, що передує перерахунку), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Отже, при переведенні з пенсії за вислугою років згідно Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування» застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії за віком згідно з Законом України» Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тобто за 2007 рік).
Відповідно до ст.10 вищезазначеного Закону, особа, що має одночасне право на різні види пенсії, призначають один з видів пенсії за її вибором. Позивачу вже була призначена пенсія за вислугою років до 2007 року. У такому випадку Позивач вже використав своє право на призначення пенсії, тому у 2017 році вже йде переведення з одного виду пенсії на інший вид.
Щодо застосування показника 2007 рік, управління зазначило наступне, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327, установити, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік. Пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Посилаючись на викладені обставини, представник ЛО УПФ у м. Києві Курганська Л.В. вважає, що переведення позивача з одного виду пенсії на інший та нарахування позивачу пенсії за віком здійснено ЛО УПФ у м. Києві з дотриманням зазначених норм права та правомірно застосовано показник за 2007 рік .
Відповідно до вимог ст. 41 ч.1 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі ( у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності , суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що до 21.04. 2017 року ОСОБА_2 отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Досягнувши пенсійного віку, позивач 21.04. 2017 року звернувся до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про призначення іншого виду пенсії, яка передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 21.04.2017 року ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому при переведенні позивача на інший вид пенсії та перерахунку розміру пенсії, ЛО Управління Пенсійного фонду у м. Києві застосувало показник заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії - пенсії за вислугу років.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв»язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУпризначаються такі види пенсії: за віком; по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов»язаного з роботою, інвалідності з дитинства); у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ (із змінами, далі - Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону № 1058-1У, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону при призначенні пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший вид пенсії. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІУ, однак, у випадку із заявою ОСОБА_2 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу до 2007 року було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсій, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.
При таких обставинах, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 обгрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 106, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНОГО ОБ"ЄДНАНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ м. КИЄВА про зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні , задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Лівобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Києва щодо відмови йому у здійсненні обчислення ( перерахунку) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки при призначенні йому пенсії за віком.
Зобов'язати ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ м. КИЄВА здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженець села Ярославка, Бобровицького району, Чернігівської області, зареєстрованого та проживаючого у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно ( за 2014,2015,2016 роки), починаючи з 21.04.2017 року , з урахуванням проведених виплат, в решті вимог відмовити.
Стягнути з ЛІВОБЕРЕЖНОГО ОБ"ЄДНАНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ м. КИЄВА, юридична адреса: м. Київ- 02225, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 40379527, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженець села Ярославка, Бобровицького району, Чернігівської області, зареєстрованого та проживаючого у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судовий збір у сумі 640 ( шістсот сорок) гривень. грн
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Копію постанови невідкладно надіслати сторонам рекомендованою поштою для відому.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК