
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Незнамова І.М.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"30" жовтня 2017 р. Справа № 565/1216/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "07" серпня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Володомирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - УПФ) про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ) із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, починаючи з 10.04.2017 року та виплачувати пенсію за віком із урахуванням проведеного перерахунку.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 року позов задоволено.
Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 з 10.04.2017 року пенсії за віком із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі норми ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 640 грн.
Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права,просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення , з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", її загальний страховий стаж становить 41 повний рік.
Копією посвідчення серії Б НОМЕР_1, виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 18.11.1994 року підтверджується, що ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3.
10.04.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, у якій просила про збільшення її розміру на один процент її заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років.
Листом від 19.04.2017 року №1244/П-208 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії .
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків щодо неправомірності дій відповідача.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Враховуючи небезпеку для життя та здоров'я осіб, які постраждали і приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС законодавець для таких осіб встановлено додаткові гарантії соціального забезпечення, а саме - закріплені у статтях49,50,51,56,57,58,67 Закону №796-ХІІ особливий порядок пенсійного забезпечення ліквідаторів і потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ визначено, що призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Тобто, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення пенсії за понад встановлений необхідний розмір стажу роботи, має пільговий характер, зокрема щодо тривалості (розміру) такого стажу і величини, з якої проводиться розрахунок збільшення пенсії.
Згідно матеріалів справи, а саме, розпорядження відповідача №115205 від 04.07.2017 про призначення позивачу пенсії вбачається, що позивачці здійснюється також виплата додаткової пенсії, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.51 Закону №796-ХІІ.
Таким чином, позивачу призначено пенсію, в тому числі, на умовах, встановлених спеціальним законом (Закон №796-ХІІ).
Враховуючи наведені норми права та встановлені судом обставини, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, щодо можливості застосування спеціальної норми визначеної ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ при перерахунку пенсії позивачу.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом у постановах від 10.06.2008 (справа № 21-1748во07) та 07.07.2015 (справа № 21-727а15), а тому є безпідставними доводи відповідача, що Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 не передбачено застосування ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу в задоволенні її заяви від 18.04.2017 року про перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ, є протиправними та незаконними, а вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понаднормативного стажу - 15 років такою, що підлягає до задоволення з 10.04.2017 року.
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що судом першої інстанції в резолютивній частині оскаржуваної постанови зазначено кінцеву дату перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3, " по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах".
Проте, загальне поняття пенсії визначено ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"" від 9 липня 2009 року № 1058-ІV, відповідно до якого пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, тобто, законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат.
З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим в зв'язку з чим, визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Тобто пенсія, підвищення, доплата до неї призначаються і виплачуються у розмірах, встановлених чинним законодавством України до моменту внесення до нього відповідних змін, наслідком яких є їх перерахунок.
Допущена помилка може бути виправлена апеляційним судом шляхом зміни постанови з виключенням з резолютивної частини судового рішення вказівки щодо дати припинення та виплати.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "07" серпня 2017 р. змінити, виключивши з абзацу другого резолютивної частини постанови фразу " по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах".
В решті постанову залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Соборна,28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300
- ,