
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2017 року справа № 823/1199/17
м. Черкаси
15 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М., суддів Гаращенка В.В., Тимошенко В.П.,
секретаря Роя О.В.,
за участю:
представника позивача публічного акціонерного товариства Черкасиавтотранс ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства Черкасиавтотранс до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ Черкасиавтотранс звернулось в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить скасувати постанови начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області:
-від 11.07.2017 СА № 0220444 про накладення адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00грн.;
-від 18.07.2017 СА № 0220484 про накладення адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00грн.
Ухвалою суду від 11.10.2017 допущено заміну первинного відповідача в адміністративній справі № 823/1199/17 управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на належного Державну службу України з безпеки на транспорті.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані постанови складені з грубими порушеннями установленої процедури здійснення заходу державного нагляду, передбаченої Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Крім цього зазначено, що на підставі ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт, в частині інших обовязкових документів водія, які передбачені законодавством України, в жодному випадку не можна застосовувати у наведених обставинах до позивача штрафні санкції за наявності на момент перевірки у водіїв інших дозвільних, реєстраційних та маршрутних документів, оскільки індивідуальна контрольна книжка водія є виключно робочим документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія, яка не входить до переліку реєстраційних, дозвільних та маршрутних документів водія автотранспортного підприємства. В даному випадку автобуси ПАТ Черкасиавтотранс, які були перевірені уповноваженими особами відповідача використовуються виключно на міських та приміських автобусних маршрутах міста Черкаси № 26 та № 120 протяжністю до 50 км, що виключає обовязок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
У судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, з підстав викладених у запереченні та просив суд залишити його без задоволення, наголосивши, що рейдові перевірки міських автобусів, що належать позивачеві здійснювались у повній відповідності до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті за наявності відповідних наказів про затвердження щотижневих графіків проведення рейдових перевірок, графіків перевірок, направлень на перевірки, службових посвідчень. Відповідач зазначає, що в даному випадку здійснювалось регулярне пасажирське перевезення на міському автобусному маршруті протяжністю менше 50 км і обладнання тахографом не передбачене, а тому водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, має вести індивідуальну контрольну книжку водія, згідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і звязку України від 07.06.2010 № 340.
Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Публічне акціонерне товариство Черкасиавтотранс зареєстроване як юридична особа 17 жовтня 1994 року, код ЄДРПОУ 03115376.
17 квітня 2012 року ПАТ Черкасиавтотранс видано ліцензію Серія АД № 033721 на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; строк діїі ліцензції: не обмежений.
Судом встановлено, що 30.05.2017 о 10год. 35хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 52 зупинено автобус маршруту № 120 Черкаси Єлизаветівка, марки ЛАЗ, д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_3 Зазначений транспортний засіб, згідно свідоцтва про державну реєстрацію належить ПАТ Черкасиавтотранс.
За результатами перевірки складено акт СА № 0221315 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.05.2017, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
11.07.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_4 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу СА № 0220444, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт постановлено стягнути з ПАТ Черкасиавтотранс адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
07.06.2017 о 10год. 40хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 166 зупинено автобус маршруту № 26 Новий автовокзал Обласна лікарня, марки ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_5 Зазначений транспортний засіб, згідно свідоцтва про державну реєстрацію належить ПАТ Черкасиавтотранс.
За результатами перевірки складено акт СА № 0221393 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.06.2017, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт, а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
18.07.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_4 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу СА № 0220484, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт постановлено стягнути з ПАТ Черкасиавтотранс адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
Вважаючи оскаржувані постанови протиправними, ПАТ Черкасиавтотранс звернулось з відповідним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів із сторони субєкта владних повноважень.
Обгрунтовуючи протиправність дій відповідача у спірних правовідносинах ПАТ Черкасиавтотранс посилається, зокрема, на порушення субєктом владних повноважень порядку проведення перевірок щодо додержання товариством вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказані твердження позивача колегія суддів розцінює критично, виходить з наступного.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до п. 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Пунктом 4 Порядку №1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п.14 Порядку №1567).
Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п. 16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17 Порядку №1567).
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що 30.05.2017 та 07.06.2017 уповноваженими особами відповідача були проведені рейдові перевірки транспортних засобів ЛАЗ, н.з. СА1346АА та ПАЗ, н.з. СА1309АА, що належать ПАТ Черкасиавтотранс.
В матеріалах адміністративної справи наявні належним чином засвідчені:
-наказ Укртрансбезпеки від 26.05.2017 № 524 Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 29.05.2017 по 04.06.2017;
-направлення на перевірку № 029012 від 29.05.2017, видане головному спеціалісту ОСОБА_6, головному спеціалісту ОСОБА_7 для проведення з 29.05.2017 по 04.06.2017 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України Про автомобільний транспорт, КУпАП, в м. Черкаси, радіус 10 км. З центром АС-2;
-наказ Укртрансбезпеки від 02.06.2017 № 549 Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 05.06.2017 по 11.06.2017;
-направлення на перевірку № 029045 від 06.06.2017, видане головному спеціалісту ОСОБА_6, головному спеціалісту ОСОБА_7 для проведення з 05.06.2017 по 11.06.2017 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України Про автомобільний транспорт, КУпАП, в м. Черкаси, радіус 10 км з центром АС-1, та 10 км. з центром АС-3.
За наслідками здійснення планових заходів складено акти проведення рейдових перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом від 30.05.2017 СА № 0221315 та від 07.06.2017 СА № 0221393.
Дослідження матеріалів наявних у справі, а також аналіз положень чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, дає суду підстави зробити висновок про відсутність зі сторони службових осіб управління Укртрансбезпеки у Черкаській області порушень Порядку №1567 під час проведення рейдових перевірок позивача, які були проведені 30.05.2017 та 07.06.2017.
Суд вважає також безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем вимог Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, оскільки зазначений Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності при здійсненні планових та позапланових заходів.
Суд наголошує, що рейдова перевірка передбачає перевірку не конкретного автоперевізника, а проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших обєктах, що використовуються субєктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту із зупиненням транспортного засобу, чи без зупинення. Згідно вищезгаданих наказів Укртрансбезпеки та направлень на перевірку посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдові перевірки транспортних засобів перевізників на визначених ділянках автодороги, що також спростовує доводи позивача відносно порушення процедури проведення перевірок.
Щодо порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає наступне.
Статтею 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III Про автомобільний транспорт передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до ст. 39 Закону України Про автомобільний транспорт автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що 04.10.2013 між позивачем та Черкаською РДА укладено договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по маршруту №120 «Черкаси Єлизаветівка» (приміський маршрут). У відповідності до п. 1 вказаного договору, перевізник зобовязується надати транспортні послуги населенню на умовах на умовах передбачених договором, в період з 04.10.2013 по 16.09.2018. Загальна довжина маршруту в одному напрямку складає 36 км. За вказаним автобусним маршрутом закріплено конкретні автобуси, зокрема, ЛАЗ д.н.з. НОМЕР_1, яким керує ОСОБА_3 Судом встановлено, що вказаний автобус пройшов обовязкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ Автотранслогістика від 29.06.2016 № 00151-02044-16.
У відповідності паспорту міського автобусного маршруту загального користування №26 Новий автовокзал Обласна лікарня автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 11,25 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигори, Смілянська, пр-т Хіміків, вул. Сурікова. За вказаним автобусним маршрутом закріплено автобуси, зокрема, ПАЗ д.н.з. НОМЕР_2, яким керує ОСОБА_8 Вказаний автобус також пройшли обовязкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ Автотранслогістика від 29.12.2016 № 00151-02044-16.
Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і звязку України від 07.06.2010 N 340 (далі Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (п. 1.3 Положення).
Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення).
Пункт 6.3. Положення визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
З урахуванням того, що норми передбачені пунктами 6.1 та 6.3 Положення стосуються автобусів, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, водії, які керують автобусами, що використовуються для регулярних пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах до 50 км. не повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія відповідно до вимог Положення.
У даному випадку автобуси ПАТ Черкасиавтотранс використовуються виключно на міських та приміських автобусних маршрутах протяжністю до 50 км, що виключає обовязок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що під час вчинення дій з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ПАТ Черкасиавтотранс є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 11.07.2017 СА № 0220444 про накладення на ПАТ Черкасиавтотранс адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 18.07.2017 СА № 0220484 про накладення на ПАТ Черкасиавтотранс адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь публічного акціонерного товариства Черкасиавтотранс (код ЄДРПОУ 03115376) витрати зі сплати судового збору в сумі 3 200 (три тисячі двісті) грн., сплачені відповідно до платіжних доручень № 3318 від 01.08.2017 та № 3382 від 22.08.2017.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя С.М. Гарань
Судді В.В. Гаращенко
ОСОБА_9
Постанова складена в повному обсязі 30.10.2017