Ухвала суду № 69889787, 23.10.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
826/13399/17
Номер документу
69889787
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

про відкриття провадження в адміністративній справі

23 жовтня 2017 року

м. Київ

№ 826/13399/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М., розглянувши позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (ПАТ «Укрнафта») до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.08.2017 №0006584106 та №0006594106.

У прохальній частині позовної заяви ПАТ «Укрнафта» заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття у справі судового рішення, в обґрунтування якого зазначено про скрутне матеріальне становище товариства.

Відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Вказана стаття кореспондується з нормою частини першої статті 8 Закону України “Про судовий збір”, згідно з якою, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Зі змісту викладених норм вбачається, що єдиною підставою для вчинення перелічених у таких нормах дій, є майновий стан сторони. Обов’язок обґрунтування необхідності зменшення розміру судових витрат чи звільнення від їх оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк покладається на сторону, якою заявлено відповідне клопотання .

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, - то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.

В обґрунтування заявленого клопотання ПАТ «Укрнафта» зазначено про скрутне фінансове становище, яке є наслідком різкого падіння світової ціни на нафту, що має вплив на формування ціни на внутрішньому ринку. За підсумками 2016 року ПАТ «Укрнафта» отримано збитків на загальну суму 8739303 грн, що підтверджується фінансовою звітністю товариства. ПАТ «Укрнафта» також має значну суму непогашеного податкового боргу, який виник у 2014-2016 роках внаслідок збільшення ставок рентної плати. У ПАТ «Укрнафта» існує заборгованість з податку на прибуток підприємства, податку на додану вартість, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, загальний розмір якої становить 10085193 грн, що підтверджується балансом (звітом про фінансовий стан) ПАТ «Укрнафта».

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі” (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв'язку із цим при здійсненні правосуддя необхідно вирішувати питання, пов'язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до КАС України, Закону України “Про судовий збір”, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача щодо можливості звернення до суду, з другого боку.

Розглянувши заявлене клопотання суд дійшов висновку, що зазначені у ньому обставини свідчать про неможливість на час звернення до суду сплати ПАТ «Укрнафта» судового збору у розмірі 7568201,92 грн.

Позовна заява і додані до неї матеріали є достатніми для відкриття провадження у справі. А відтак, з метою забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи протягом розумного строку, в порядку підготовки справи до судового розгляду проведені всі необхідні передбачені статтею 110 Кодексу адміністративного судочинства України підготовчі дії.

На підставі викладеного, керуючись статтями 88, 106, 107, 110, 121, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про відстрочення сплати судового збору до прийняття у справі судового рішення.

Відстрочити Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» сплату судового збору до прийняття у справі судового рішення.

Відкрити провадження в адміністративній справі.

Запропонувати позивачу надати у судове засідання власне письмове підтвердження того, що у провадженні інших судів України або органів, які у межах своєї компетенції вирішують спори, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет, з тих же підстав та не має рішень інших судів та органів з такого спору.

Зобов’язати позивача надати: оригінали долучених до позову документів для їх огляду у судовому засіданні.

Витребувати у відповідача та зобов’язати його надати у судове засідання письмові заперечення проти позову (два примірники) разом із засвідченими копіями наявних письмових доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються такі заперечення (у разі заперечення проти позову).

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Копії ухвали разом з витягом про процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України, невідкладно направити (вручити) особам, які беруть участь у справі (їх уповноваженим представникам) у порядку та спосіб, встановлені статтями 33, 35, 38 цього ж Кодексу.

Відповідачу (його уповноваженому представнику) також направити (вручити) копії позову та доданих до нього документів.

Закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду на 06 листопада 2017 року о 16:30 годині в залі судового засідання №9 Окружного адміністративного суду міста Києва, що знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Болбочана Петра, 8.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Відповідно до частини шостої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду, які не можуть бути оскарженні, набирають законної сили з моменту постановлення.

Суддя О.М. Чудак

Інформація про процесуальні права і обов’язки осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.

Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.

Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.

Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.