
Справа № 815/5297/17
УХВАЛА
31 жовтня 2017 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Одеській області про визнання неправомірним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Одеській області, в якому просить суд:
- визнати наказ ГУ ДМС України в Одеській області №174 від 14.09.2017р., про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, неправомірним і скасувати його.
- зобов'язати ГУ ДМС України в Одеській області у відповідності з процедурою, передбаченою ст.8 Закон, прийняти рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
- у порядку підготовчого провадження витребувати матеріали його особової міграційної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог статтей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються ім'я позивача та відповідача, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, зміст позовних вимог згідно з ч.4,5 ст.105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а у разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Суд вважає, що позовна заява подана з порушенням вимог ст.106 КАС України виходячи з наступного.
Позовна заява до суду подана та підписана позивачем.
Позовна заява викладена українською мовою відповідно до вимог ст.15 КАС України, якою визначено, що мова адміністративного судочинства визначається ст.14 Закону України "Про засади державної мовної політики".
Згідно зі ст.14 зазначеного Закону, судочинство в Україні у цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, за згодою сторін суди можуть здійснювати провадження цією регіональною мовою (мовами). Сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Особам, що беруть участь у розгляді справи в суді, забезпечується право вчиняти усні процесуальні дії (робити заяви, давати показання і пояснення, заявляти клопотання і скарги, ставити запитання тощо) рідною мовою або іншою мовою, якою вони володіють, користуючись послугами перекладача у встановленому процесуальним законодавством порядку.
Слідчі і судові документи складаються державною мовою. Слідчі і судові документи відповідно до встановленого процесуальним законодавством порядку вручаються особам, які беруть участь у справі (обвинуваченому у кримінальній справі), державною мовою, або в перекладі їх рідною мовою або іншою мовою, якою вони володіють.
Статтею 50 КАС України встановлено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Статтею 56 КАС України визначено, що сторони в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Позивачем є іноземка, позовну заяву подала через канцелярію суду особисто, але при цьому не зазначила про вільне володіння українською мовою, в іншому випадку необхідно зазначити яким чином та за допомогою якого перекладача позивач був ознайомлений зі змістом позову, про що повинно бути відображено у самій позовній заяві, або зазначити про наявність представника з належними повноваженнями.
Крім того, вказані обставини мають значення для вирішення судом питання при відкритті провадження у справі про необхідність забезпечення іноземця перекладачем відповідно до ст.68 КАС України.
У позовній заяві позивачем вказано в якості відповідача ГУ ДМС України в Одеській області, при цьому, суд зазначає, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повним вірним найменуванням визначеного позивачем відповідача є Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а у разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Крім перелічених недоліків позовної заяви, позивач зазначає про отримання повідомлення №5/1-273 від 14.09.2017 року про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту 06.10.2017 року. Однак позивачем не наданий доказ на підтвердження вказаної обставини.
Позивачу необхідно надати копію повідомлення про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту від 14.09.2017 року №5/1-273 з видимою відміткою про отримання позивачем, оскільки у наданій до суду копії вказаного повідомлення неможливо встановити дату отримання та вирішити питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду.
У разі подачі в суд адміністративного позову з усуненими недоліками представником позивача - повинні бути надані суду засвідчені належним чином копія повідомлення від 14.09.2017 року №5/1-273 та інші докази в обґрунтування позову.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 13.10.2017 року позов був залишений без руху та наданий п'ятиденний строк для усунення недоліків з дня отримання ухвали суду. Ухвала суду отримана представником позивача 19.10.2017 року.
Позивач у встановлений в ухвалі суду строк не усунув недоліки позовної заяви (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вход. кореспонденції по справі станом на 16.00 год. 31.10.2017 року не зареєстровано), також позивач не оскаржив ухвалу суду, клопотання про продовження строку, встановленого судом для їх усунення не подав.
При таких обставинах, в силу ч. 3 ст.108 КАС України, позов слід повернути позивачу.
Керуючись ст. 105, 106, ст.108 ч.3 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Одеській області про визнання неправомірним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеській окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання.
Суддя Е.В. Катаєва