Постанова № 69888718, 23.10.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
808/2498/17
Номер документу
69888718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2017 року о 12 год 45 хв. Справа № 808/2498/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується суд) надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (далі іменується позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі іменується відповідач), в якому позивач просить суд зобовязати відповідача видати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області; зобовязати відповідача видати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2351,5957 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області; зобовязати відповідача видати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 1574,1528 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

09.10.2017 представником позивача подано до суду заяву про зміну предмета позову, відповідно до якої позовні вимоги викладені у наступній редакції:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 03.08.2017 №0-8-0.3-4371/2-17 про відмову Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га, 2351,5957 га, 1574,1528 га в постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області;

зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області;

зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2351,5957 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області

зобовязати відповідача видати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 1574,1528 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

Враховуючи положення статтей 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом прийнято уточнені позовні вимоги до розгляду.

В обґрунтування вимог позивач вказує, що звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із заявою про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області. 03.08.2017 рішенням ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 03.08.2017 № 0-8-0.3-4371/2-17 відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га, 2351,5957 га, 1574,1528 га в постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області посилаючись на те, що подані на розгляд звернення не визначають правових підстав для відведення земельних ділянок в розумінні правосубєктності відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України та в порушення ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України графічні матеріали до звернення № 19-5318/0/5-17 не містять зазначеного місця розташування земельних ділянок, їх розміру.

Представник позивача в судове засідання не зявився, подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, просив задовольнити уточнені позовні вимоги.

У судове засідання прибув представник відповідача ОСОБА_1, проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні. Письмових заперечень проти позову матеріали справи не містять.

Керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.2,4 ст.128 КАС України та у звязку з неприбуттям у судове засідання представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу по суті в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказах. На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у звязку з розглядом справи у порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

12.06.2017 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із клопотаннями від 12.06.2016:

№3 (вх. № 19-5318/0/5-17 від 13.06.2017) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,000 га в постійне користування, цільове призначення земельних ділянок, відповідно до «Класифікації видів цільового призначення земель» (код КВЦПЗ: Розділ: Секція А 01; Підрозділ: 01.01; Код розділу КВЕД 01), - землі сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області та відображені в графічних матеріалах, що додаються до цього звернення;

№4 (вх. 19-5319/0/5-17 від 13.06.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2351,5957 га в постійне користування, цільове призначення земельних ділянок, відповідно до «Класифікації видів цільового призначення земель» (код КВЦПЗ: Розділ: Секція А 01; Підрозділ: 01.01; Код розділу КВЕД 01), - землі сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області та відображені в графічних матеріалах, що додаються до цього звернення;

№ 5 (вх. 19-5320/0/5-17 від 13.06.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 1574,1528 га в постійне користування, цільове призначення земельних ділянок, відповідно до «Класифікації видів цільового призначення земель» (код КВЦПЗ: Розділ: Секція А 01; Підрозділ: 01.01; Код розділу КВЕД 01), - землі сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області та відображені в графічних матеріалах, що додаються до цього звернення.

Рішенням від 03.08.2017 №0-8-0.3-4371/2/17 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області відмовила позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтованою площею 2015,0000 га, 2351,5957 га, 1574,1528 га постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача ОСОБА_2 підприємство «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області звернулось до суду.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Правове регулювання земельних відносин здійснюється Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (ст. 3 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Приписами частини першої та другої статті 92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; ґ) заклади освіти незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Крім того, частиною третьою статті 22 Земельного кодексу України встановлено, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

Згідно ч.4 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 підприємство «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із заявою про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, але отримало відмову.

Листом від 03.08.2017 №№0-8-0.3-4371/2/17 в.о. начальника головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області відмовлено у наданні на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області. Як підстави відмови відповідачем вказано, що подані на розгляд документи не визначають правових підстав для відведення земельних ділянок у розумінні правосубєктності відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України, не обґрунтовують відведення комунальному підприємству земельних ділянок вказаними площами із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. А також, відповідач вказав, що подані графічні матеріали не містять зазначення місця розташування земельних ділянок, їх розміру.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.3 ст.123 Земельного кодексу України).

Суд зазначає, законодавець чітко визначив вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, а також визначив, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути належним чином мотивована, тобто відмова повинна містити зміст виявленого порушення та підстави відмови.

Разом з тим, відповідач, мотивуючи відмову, посилається на підстави, які не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.

Судом встановлено що клопотання позивача відповідають вимогам, встановленим Земельним кодексом України, до клопотань було додано графічні матеріали з бажаним місцем розташування, орієнтовним розміром земельних ділянок.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеному в листі від 03.08.2017 № 0-8-0.3-4371/2-17. Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача, викладеного у листі від 03.08.2017 № 0-8-0.3-4371/2-17, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування.

Також суд зазначає, що згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В даному випадку у відповідача є обов'язок надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою чи відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах.

Судом встановлено протиправність відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Тому, у суду є всі законні підстави зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га, 2351,5957 га, 1574,1528 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області. В даному випадку це не буде втручанням суду у дискреційні повноваження головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, а є обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.

Суд зауважує, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не є передачею земельних ділянок у власність або користування, а лише підготовчими діями, необхідними для прийняття в подальшому уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування тій чи іншій особі. Більше того, Земельний кодекс України не обумовлює неможливість надання такого дозволу щодо однієї земельної ділянки декільком особам одночасно.

Враховуючи вищевикладене, суд дійщов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства ЗОРЯ СХОДУ Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, викладене листом від 03.08.2017 №0-8-0.3-4371/2-17 про відмову Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га, 2351,5957 га, 1574,1528 га в постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області;

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2015,0000 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області;

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2351,5957 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надати Комунальному підприємству «ЗОРЯ СХОДУ» Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 1574,1528 га в постійне користування, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

Присудити на користь Комунального підприємства ЗОРЯ СХОДУ Трудової сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 41108673) 6 400,00 грн. (шість тисяч чотириста гривень 00 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39820689)

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко