Ухвала суду № 69885973, 12.10.2017, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
619/3348/17
Номер документу
69885973
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа №619/3348/17

провадження №6/619/93/17

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2017року.

Дергачівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Кононихіної Н. Ю.

при секретарі Мєщан І. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дергачі

цивільну справу за поданням

міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по м. Чугуєву Головного територіального управління юстиції в Харківській області Міністерства юстиції України «про примусове проникнення та вилучення автотранспортного засобу»,

встановив:

12.10.2017 року до суду із поданням звернувся старший державний виконавець Касьянова О. М. міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по м. Чугуєву Головного територіального управління юстиції в Харківській області Міністерства юстиції Укїни «про примусове проникнення та вилучення автотранспортного засобу». Заявник просить винести ухвалу суду про примусове проникнення та вилучення автотранспортного засобу ВАЗ-2106, державний номерний знак НОМЕР_1 із спецмайданчика для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів Харківської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, вул. Лаптєвих, 22 для своєчасного та повного виконання рішення суду.

Із подання старшого державного виконавця Касьянова О. М. вбачається, що на примусовому виконанні у Міжрайонному відділі державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по місту Чугуєву Головного територіального управління юстиції у Харківській області перебувають виконавчі провадження ВП № 44794085 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 619/3639/14-ц від 28.08.2014 року, який видано 11.09.2014 року Дергачівським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини: доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 21.07.2014 року до досягнення дитиною повноліття та ВП № 46911768 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 619/3664/14-ц від 17.11.2014 року, який видано 23.01.2015 року Дергачівським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_1 аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 1000,00 грн. з усіх видів його заробітку щомісяця, на користь ОСОБА_2, на її утримання, до досягнення донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 трьохрічного віку. Стягненян проводити щомісячно, починаючи з 18.07.2014 року і до досягнення дитиною 3-х річного віку, до 03.03.2017 року.

В ході проведення виконавчих дій у боржника виявлено рухоме майно, а саме: автотранспортний засіб ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_1.

До відділу ДВС надійшло повідомлення, що автотранспортний засіб ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_1 знаходиться на спеціальному майданчику для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів Харківської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, вул. Лаптєвих, 22.

Неодноразово державним виконавцем направлялись вимоги до УДАІ ГУМВСУ в Харківській області та ДП «Інформ-ресурс» стосовно передачі та вилучення транспортного засобу.

До відділу надходили відповіді ХФ ДП МВС «Інформ-ресурси», в якій зазначено, що транспортний засіб може бути вилучений державним виконавцем тільки після сплати заборгованості за транспортування та зберігання транспортного засобу на штраф майданчику.

Відповідно до «Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках» вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем на підставі вимоги.

За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.

Витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мінюсту.

Відповідно до ст.42 ЗУ «Про виконавче провадження», витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, повязані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 43 ЗУ «Про виконавче провадження», у разі якщо витрати на залучення до проведення виконавчих дій субєктів господарювання на платній основі, виготовлення технічної документації на майно, здійснення витрат на валютообмінні фінансові операції та інших витрат, повязаних із перерахуванням коштів, перевищують суму сплаченого авансового внеску, стягувач зобовязаний додатково здійснити авансування таких витрат.

Оскільки стягувач не здійснював авансування витрат, відділ не має коштів на сплату витрат за транспортування та зберігання транспортного засобу.

У боржника ОСОБА_1 станом на 30.09.2017 року заборгованість зі сплати аліментів становить 54 228,56 грн.

В судове засідання представник міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по м. Чугуєву Головного територіального управління юстиції в Харківській області Міністерства юстиції України не зявився, прохав розглядати справу без його участі. Тому суд розглядає справу без представника заявника на тих доказах, які надані до судового засідання.

Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення подання, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.

Згідно частин 1, 2 ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Крім того, виконання рішення суду є елементом справедливого судового розгляду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Визначений законодавством принцип обов'язковості виконання судових рішень, ухвалених судами іменем України, реалізовується органами державної виконавчої служби згідно з нормами Закону України «Про виконавче провадження» (далі Закон).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно вимог ст. 376 ЦПК України питання про примусове проникнення до житла чи іншого влолодіння боржника-фізичної особи при виконанні судових рішень та інших органів вирішується судом за місцем знаходження житла чи іншого володіння особи за поданням державного виконавця. Суд негайно розглядає подання без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.

У відповідності до статті 18 Закону «Про виконавче провадження» виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець зобовязаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Судом встановлено, що на примусовому виконанні у Міжрайонному відділі державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по місту Чугуєву Головного територіального управління юстиції у Харківській області перебувають виконавчі провадження ВП № 44794085 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 619/3639/14-ц від 28.08.2014 року, який видано 11.09.2014 року Дергачівським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини: доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 21.07.2014 року до досягнення дитиною повноліття та ВП № 46911768 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 619/3664/14-ц від 17.11.2014 року, який видано 23.01.2015 року Дергачівським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_1 аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 1000,00 грн. з усіх видів його заробітку щомісяця, на користь ОСОБА_2, на її утримання, до досягнення донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 трьохрічного віку. Стягненян проводити щомісячно, починаючи з 18.07.2014 року і до досягнення дитиною 3-х річного віку, до 03.03.2017 року.В ході проведення виконавчих дій у боржника виявлено автотранспортний засіб ВАЗ 2106, державний номерний знак 04056 ХВ.До відділу ДВС надійшло повідомлення, що даний автотранспортний засіб знаходиться на спеціальному майданчику для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів Харківської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, вул. Лаптєвих, 22.

Державним виконавцем направлялись вимоги до УДАІ ГУМВСУ в Харківській області та ДП «Інформ-ресурс» стосовно передачі та вилучення транспортного засобу. До відділу надходили відповіді ХФ ДП МВС «Інформ-ресурси», в якій зазначено, що транспортний засіб може бути вилучений державним виконавцем тільки після сплати заборгованості за транспортування та зберігання транспортного засобу на штраф майданчику.

Як передбачено п.12 «Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках» № 1102 (в редакції чинній на момент затримання автомобіля) повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за вимогою державного виконавця.

Пункт 12 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ№ 54 від 25.01.2012, в редакції Постанови КМ№ 699 від 11.10.2016, та зазначено, що вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем на підставі вимоги.

За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.

Витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мінюсту.

Частиною 4 статті 18 Закону передбачено, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обовязковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом. Залучення для проведення виконавчих дій працівників поліції здійснюється за вмотивованою постановою виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення відповідної виконавчої дії. У залученні поліції для проведення виконавчих дій може бути відмовлено лише з підстав залучення особового складу даного територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень, а також для подолання наслідків масштабних аварій чи інших масштабних надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ч. ч. 2, 5 ст. 53 Закону України «Про виконавче провадження», після надходження відомостей про наявність майна боржника виконавець проводить опис такого майна, накладає на нього арешт, вилучає його і реалізує в установленому цим Законом порядку. Якщо особа, в якої перебуває майно боржника, перешкоджає виконавцю у вилученні такого майна, воно вилучається виконавцем у примусовому порядку. За ухилення від виконання розпоряджень виконавця особа, в якої перебуває майно боржника, несе відповідальність відповідно до закону.

Як вбачається з наданих матеріалів - державний виконавець листом звертався до ДП «Інформ ресурси» з вимогою передачі автомашини старшому державному виконавцю Касьяновій О. М. міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по м. Чугуєву Головного територіального управління юстиції в Харківській області Міністерства юстиції України з метою звернення на нього стягнення в порядку, визначеному ЗУ «Про виконавче провадження».

Як вбачається з листа від 11.08.2017 року вих.№220 Харківська філія ДП МВС України «Інформ-ресурси» несе витрати по зберіганню транспортних засобів боржників, орган держаної виконавчої служби повинен компенсувати дані витрати безпосередньо їх підприємству. Отже, для передачі автомобіля необхідно оплатити заборгованість за транспортування і зберігання транспортного засобу з дати його постановки по дату фактичного тримання, відповідно до діючих тарифів.

Таким чином, державний виконавець повинен був після отримання повідомлення про затримання транспортного засобу та поміщення його на спецмайданчик, відповідно до вимог ч.2 ст. 53 Закону, вилучити його і реалізувати в установленому цим Законом порядку, а якщо Харківська філія ДП МВС України «Інформ-ресурси» перешкоджає виконавцю у вилученні такого майна, воно вилучається виконавцем у примусовому порядку.

У відповідності до п.п.5, 6, 13, 15 ч.3 ст. 18 Закону державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: 4) за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі потреби примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників поліції, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Примусове проникнення на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень у звязку з примусовим виконанням рішення суду про виселення боржника та вселення стягувача і рішення про усунення перешкод у користуванні приміщенням (житлом) здійснюється виключно на підставі такого рішення суду; 5) безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх; 6) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, що належать боржникові від інших осіб; 13) звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, що належать боржникові від інших осіб; 15) залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - субєктів оціночної діяльності - субєктів господарювання.

Таким чином, вищезазначене свідчить про те, що порядок примусового вилучення майна боржника, що перебуває в інших осіб, в повній мірі регламентований відповідними нормамиЗакону України «Про виконавче провадження» та Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, що надають право державному виконавцю в примусовому порядку вилучати майно боржника у зазначених осіб у разі, якщо вони перешкоджають його вилученню, з залученням для проведення виконавчих дій працівників поліції. У даному випадку Закон не вимагає від державного виконавця отримання дозволу суду на примусове вилучення такого майна.

У разі невиконання законних вимог державного виконавця посадовою особою таке питання може вирішуватися у порядку передбаченому ст.76 Закону України «Про виконавче провадження».

Між тим, в матеріалах справи відсутні будь-які дані, які б свідчили про намагання державного виконавця вилучити у примусовому порядку автомобіль та про наявність будь-яких перешкод для цього зі сторони особи, на зберіганні якої знаходиться автомобіль.

Враховуючи те, що автомобіль боржника було затримано працівниками ДАІ при спрацюванні системи «Відеоконтроль рубіж» і машина доставлена на спецмайданчик ДП «Інформ-Ресурси», то останні на вимогу державного виконавця зобов'язані видати такий автомобіль державному виконавцю.

У відповідності до п.4.8 Інструкції про порядок взаємодії органів внутрішніх справ України та органів державної виконавчої служби при примусовому виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб), затвердженоїнаказом Міністерства внутрішніх справ України № 607/56/5 від 25.06.2002 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 червня 2002 року за № 541/6829, за час зберігання транспортного засобу боржника на спеціальних майданчиках чи стоянках посадова особа Державтоінспекції складає кошторис витрат і подає його до органу державної виконавчої служби, який ініціював затримання транспортного засобу. Орган державної виконавчої служби компенсує Державтоінспекції витрати на зберігання транспортного засобу боржника за рахунок коштів виконавчого провадження з подальшим віднесенням їх до витрат на проведення виконавчих дій, розподіл яких здійснюється відповідно до розділу VI Закону «РОЗПОДІЛ СТЯГНУТИХ З БОРЖНИКА ГРОШОВИХ СУМ».

Тому згідно вимог ст. 376 ЦПК України суд вважає за можливе задовольнити подання заявника про примусове проникнення до спецмайданчика для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів Харківської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, вул. Лаптєвих, 22.

У задоволенні іншої частини подання - відмовити.

Керуючись ст.ст. 376 ЦПК України, суд

постановив:

Задовольнити подання міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Печенізькому, Чугуївському районах та по м. Чугуєву Головного територіального управління юстиції в Харківській області Міністерства юстиції України про примусове проникнення до спецмайданчика для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів Харківської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» за адресою: Харківська область, Валківський район, м. Валки, вул. Лаптєвих, 22.

В іншій частині подання відмовити.

Апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня її проголошення Харківському апеляційному суду через Дергачівський районний суд Харківської області. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Н. Ю. Кононихіна