Постанова № 69876365, 25.10.2017, Торецький міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Дзержинський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
225/5060/17
Номер документу
69876365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/225/124/2017

Справа № 225/5060/17

Головуючий у справі : ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2017 року м.Торецьк

Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мигалевича В.В. ,

за участю

секретаря - Голубової О.О.,

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що з 1994 року остання здобула право на отримання пенсії за віком. Позивач зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області з листопада 2014 року. Однак, з травня 2015 року відповідач припинив виплачувати позивачу належну йому пенсію. Будь-які повідомлення від Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинська Донецької області про підстави призупинення виплат пенсії на адресу позивача не надходили. Законодавство України передбачає, що призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо-переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України. Таких підстав для припинення виплати пенсій, як відсутність за місцем проживання, вищенаведеними законами не передбачено. Однак, відповідач призупинив пенсію у зв'язку з тривалою відсутністю за місцем проживання. У зв'язку з цим ОСОБА_3 просить про наступне:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області щодо призупинення виплати пенсії ОСОБА_3 з травня 2015 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області щодо призупинення виплати пенсії ОСОБА_3;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області поновити виплату пенсії ОСОБА_3 починаючи з травня 2015 року, а також утриматися від подальшого призупинення її виплати.

Представник позивача надав суду заяву з проханням розглянути справу без участі позивача та його представника, на задоволенні позову наполягають.

Представник відповідача у судовому проти позову заперечувала, надала до суду письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначила, що позивач з 01.07.2015 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області, якій пенсія виплачувалась за даними електронної пенсійної справи як внутрішньо переміщеній особі. Виплату пенсію припинено з 01.07.2015 року до зясування фактичного місця проживання ОСОБА_3

Представник відповідача вказує, що частиною 1 статті 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року передбачено, що цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таким чином, як зазначає представник відповідача, управління керується нормативно-правовими актами, що визначають порядок та умови виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, а саме: Законом України від 20.10.2014 № 1706-УІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постановами Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», від 18.02.2016 № 136 «Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообовязкового державного соціального страхування». Вищезазначені нормативні акти не позбавляють права позивача на отримання пенсії, а встановлюють певний порядок її отримання в умовах проведення анти терористичної операції.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.07.2015 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області та отримувала пенсію за віком.

ОСОБА_4 з протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22.11.2016 року № 22 в призначенні (відновленні) соціальних виплат ОСОБА_3 відмовлено у звязку з відсутністю підтвердження факту проживання особи за вказаною адресою, що зазначено у Додатку № 2 до ОСОБА_4 з протоколу від 22.11.2016 року № 22.

На підставі Рішення № 191500 від 23.11.2016 року відповідачем припинено виплату пенсії ОСОБА_3

Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керуєтьсяКонституцією Українита законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, атакожу старостітавінших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунокстраховихвнесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Статтею 4 Закону № 1058встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується наКонституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цьогоЗакону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

У відповідності до ч. 3ст. 4 Закону№ 1058,якавизначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 вказаного Законупередбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цимЗаконом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цимЗаконом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно дост. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставкупенсій,устрок не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно вгрошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійниморганомвідповідногорішення і лише з підстав визначенихст. 49 Закону № 1058.

Суд не може погодитися із доводами представника відповідача про наявність підстав для застосування пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 1058-VI, з врахуванням також приписівЗакону № 1706-VII.

Так, цей пункт відсилає виключно до випадків, передбачених законом, тобто, вказані правовідносини не можуть бути врегульовані іншими нормативно-правовими актами, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України, які відносяться до підзаконних нормативних актів.

В той же час,Закон № 1706-VIIне встановлює жодних випадків для припинення виплати пенсії. Більш того, ані цей Закон, ані будь-який інший закон не встановлює таку підставу для припинення виплати пенсії, як до зясування фактичного місця проживання.

Рішенням начальника УПФУ в м. Дзержинську Донецької області № 191500 від 23.11.2016 року ОСОБА_3 відмовлено у призначенні (відновленні) соціальних виплат у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування).

В матеріалах справивідсутні відомості щодо скасування довідки позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Крім того, суд зазначає наступне.

Верховний суд України 6 жовтня 2015 року ухвалив постанову по справі № 608/1189/14-а, де зазначив, що держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право (право на отримання пенсії) незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія. Тут слід зазначити, що таке рішення суд ухвалив у справі за переглядом судових рішень стосовно спору про припинення виплат особі, яка постійно проживає за кордоном. Між тим, важливим залишається загальний принцип, висвітлений в цьому рішенні, який пов'язаний із статтею 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободта проголошує непохитність права людини щодо володіння своєю власністю. Цей принцип безпосередньо висвітлений у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, де поважний суд встановив порушення Конвенції у разі залежності на отримання пенсії від місця проживання особи.

Крім того,законита інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінитизаконвиключнозаконом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.

З огляду на викладене, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

В якості джерела міжнародного права національні суди України повинні посилатися на рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ілашку та інші проти Молдови та Росії», де поважний суд встановив обов'язок держави, навіть за відсутності належного ефективного контролю над частиною власної території (в даному випадку - Придністров'я), вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно дозакону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 2ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України).

Тобто, до вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи застосовується тойзакон, під час чинності якого вони здійснюються.

Відповідно дост. 6 Кодексу адміністративного судочинства, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Встановлені у справі обставини дають підстави для висновку про те, що у відповідача не було законних підстав для припинення виплати пенсії ОСОБА_3 з липня 2015 року, тобто його дії щодо припинення виплати пенсії та бездіяльність у не здійсненні передбачених законом заходів для виплати позивачу пенсії є протиправними.

Зазначене порушене право, із урахуванням ч. 2ст. 11 КАС України, підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача відновити (поновити) з липня 2015 року нарахування і виплату пенсії за віком ОСОБА_3 та виплатити виниклу заборгованість з виплати пенсії.

Відповідно до ч. 1ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій.

Оскільки раніше, суд прийшов до висновку про те, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську щодо припинення з липня 2015 року виплати пенсії є протиправними, відповідно, за таких умов суд вважає рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську від 23.11.2016 року № 191500 про відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат (пенсії) ОСОБА_3 таким, що не відповідає діючому законодавству України, а тому підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги, яка стосується зобовязання відповідача утриматись від подальших протиправних дій щодо виплати пенсії, суд зазначає, що така вимога не підлягає задоволенню, оскільки ця вимога стосується майбутніх періодів і суд позбавлений можливості встановити наперед правомірність або протиправність дій відповідача.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (із змінами від 06.12.2016 р.), від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України.

Враховуючи, що позивачем при подачі до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 25 жовтня2017 року позивача звільнено від сплати судового збору, суд не стягує з відповідача судові витрати, оскільки позивачем вони фактично не понесені (не надано документального підтвердження понесених ним судових витрат).

Керуючись ст. ст.158,159,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області (ЄДРПОУ 21970814), щодо припинення з липня 2015 року виплати пенсії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН1613308902).

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області від 23.11.2016 року № 191500 про відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат (пенсії) ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН1613308902).

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області (ЄДРПОУ 21970814) поновити виплату пенсії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН1613308902) з липня 2015 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова в частині виплати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН1613308902), пенсії за один місяць, підлягає негайному виконанню.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області подати звіт про виконання судового рішення протягом місяця з часу закінчення строку на апеляційне оскарження, а у випадку апеляційного оскарження та залишення в силі рішення суду першої інстанції, протягом місяця з часу проголошення судового рішення апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Дзержинський міський суд Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: