
Провадження № 2-а/537/205/2017
Справа № 537/4633/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.10.2017 року Суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, розглянувши клопотання ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом за захистом прав, свобод та інтересів, -
ВСТАНОВИВ:
30.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням, відповідно до якого просить суд винести ухвалу про поновлення строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів відповідно до змісту позовних вимог в заяві від 18.10.2017 року.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя встановив наступне.
18.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити постанову, якою визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 від 19.06.2017 року №52855867 та зобов»язати органи державної виконавчої служби вчинити дії по забезпеченню фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Ухвалою судді Крюківського районного суду м.Кременчука від 23.10.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов»язання вчинити дії – залишино без розгляду, у зва»язку з тим, що вказаний адміністративний позов було подано після закінчення строків, установлених законом.
30.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням, відповідно до якого просить суд винести ухвалу про поновлення строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів відповідно до змісту позовних вимог в заяві від 18.10.2017 року.
Відповідно до ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує в порядку письмового провадження чи в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду клопотання. Ухвала суду про відмову в поновленні чи продовженні пропущеного процесуального строку може бути оскаржена особами, які беруть участь у справі. Правила даної статті не поширюються на строки звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
В ухвалі про відкриття провадження у справі зазначаються, зокрема, за наявності підстав - висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З наведеного вбачається, що питання про те, чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом поважними вирішується судом на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів та висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними зазначається в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Тобто, чинним КАС України не передбачено можливості вирішувати питання про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом поважними на підставі клопотання позивача, яке подано окремо від адміністративного позову, тобто без одночасного подання разом з клопотанням відповідного адміністративного позову чи після залишення такого адміністративного позову без розгляду.
Враховуючи викладене, а також те, що дане клопотання було подано до суду після залишення судом без розгляду адміністративного позову, поновити строк для звернення до суду з яким просить у клопотанні позивач, то вказане клопотання необхідно повернути заявнику, роз»яснивши йому право звернутись до суду з адміністративним позовом у загальному порядку.
Керуючись ст.ст.99, 100, 102 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом за захистом прав, свобод та інтересів – повернути заявнику.
Апеляційна скарга на ухвалу судді може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали судді через Крюківський районний суд м.Кременчука з одночасним поданням копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя