ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2009 року Справа № 2а-25158/09/1270
Категорія 2.11.17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Борзаниці С.В.
при секретарі: Гапоновій І.В.
в присутності сторін: представник позивача Болото О.О.
представник відповідача Назаренко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про зобовязання Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську відновити реєстрацію, -
В С Т А Н О В И В:
17 серпня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про зобовязання Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську відновити реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31 липня 2009 року відповідачем Ленінською МДПІ у м. Луганську прийняте рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс”, оформлене актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 215 від 31.07.2009 року.
Підставою для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, як зазначено у акті, є „встановлений факт виписки податкових накладних, по яким не задекларовано (не сплачено) податкові зобов'язання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 3 Закону України „Про податок а додану вартість” від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями)”.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству України.
У звязку з чим позивач просив суд:
- Зобовязати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську відновити реєстрацію Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” (код ЄДРПОУ 33701475) як платника податку на додану вартість з 31.07.2009 року.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог, просив суд відмовити у за вдоволенні адміністративного позову, суду пояснив, що статтею 3 Закону України ?ро державну податкову службу в Україні” від 04.12.90. №509 (із змінами та доповненнями) передбачено, що органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, також рішеннями Верховної Ради АРК і Ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах повноважень.
Положеннями п. 9.8 ст.9 ЗУ ?ро податок на додану вартість” від 03.04.97 р. №168/97 - ВР (із змінами та доповненнями) визначено випадки анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість.
Підпунктом ?” цього пункту передбачено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає субєктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.07.09 р. №757 про деякі питання адміністрування податків, зборів (обовязкових платежів) розяснено даний підпункт у частині ? будь-яких інших причин”, а саме: третім абзацом пункту 2 розпорядження 757-р визначено, що у разі виявлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобовязання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначено підпунктом 2.3.1. пункту 2.3 статті 2 Закону (загальна сума 300 тис. грн. податку на додану вартість), реєстрація платника податку на додану вартість анулюється. Тобто, норми даного абзацу починають застосовуватись, якщо платником виписано податкових накладних, не задекларовані (несплачені) податкові зобов'язання за якими перевищують 300 тис. грн. податку на додану вартість.
Анулювання реєстрації платника податку згідно з цією нормою передбачається для особи, яка допустила виписування податкових накладних та не включила такі податкові накладні до складу своїх податкових зобов'язань, незалежно від визначеного в її податковій звітності результату діяльності за звітний період ( в податковій декларації заповнено рядок 25.1 чи 25.2 або рядок 26, або рядок 27), стану її розрахунків з бюджетом оподаткування, який застосовується такою особою.
Саме для перерахованих категорій платників підставою для анулювання реєстрації є підпункт ?” пункту 9.8. статті 9 Закону, яким передбачено можливість анулювання з будь-яких інших причин.
Згідно розяснення ДПА України від 15.07.09 р. №14927/7/16-1517 податковий орган в даному випадку зобовязаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті ?” вказаного вище пункту.
Дане Розпорядження Кабінету Міністрів України ніяким чином не суперечить Закону України ?ро податок на додану вартість”, а лише доповнює та розяснює, що саме підпадає під категорію ?нших причин”.
18.09.2009 року розпорядженням № 562 начальника Ленінської МДПІ зобовязано скасувати акт про анулювання реєстрації платника ПДВ № 215 від 31.08.2009 року, однак до цього часу акт залишається не скасованим.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У п. 1.3 ст. 1 Закону України ?ро податок на додану вартість” від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР визначено, що платник податку - це особа, яка, згідно з цим Законом, зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Відповідно до пп. ?” п. 2.1 ст. 2 цього Закону платником податку є будь-яка особа, що здійснює, або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Обєктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
У ст. 9 Закону України ?ро податок на додану вартість” визначено порядок реєстрації осіб у якості платника податку на додану вартість. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
В судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради від 02.08.2005 року, має ідентифікаційний код 33701475.
Згідно свідоцтва № 17326990 про реєстрацію платника податку на додану вартість позивач має індивідуальний податковий номер 337014712360.
Місцезнаходження підприємства м. Луганськ, вул. Леніна, 38.
31 липня 2009 року відповідачем Ленінською МДПІ у м. Луганську прийняте рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс”, оформлене актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 215 від 31.07.2009 року.
Підставою для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, як зазначено у акті, є „встановлений факт виписки податкових накладних, по яким не задекларовано (не сплачено) податкові зобовязання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 3 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями)”.
В даному акті зроблено висновок про те, що відповідно до підпункту ?” п. 9.8 статті 9 Закону України ?ро податок на додану вартість” від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) Приватне підприємство „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” не має підстави для перебування у якості платника податку на додану вартість.
Відповідно до пп. ?” п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР реєстрація особи платником ПДВ діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадку, якщо „особа зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, або стає субєктом інших спрощених системи оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин”,
Як вбачається із матеріалів справи Приватне підприємство „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” не стало субєктом спрощеної системи оподаткування, або субєктом особливого порядку нарахування чи сплати податку на додану вартість; немає жодного рішення суду про звільнення Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” від сплати ПДВ; відсутні будь-які інші причини звільнення Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” від сплати ПДВ.
Також слід звернути увагу на той факт, що фраза „з будь-яких інших причин” у цьому випадку стосується звільнення такої особи від сплати ПДВ, а не інших причин для анулювання реєстрації платника ПДВ.
Пп. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР встановлює вичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, який розширеному тлумаченню не підлягає. Серед положень цього переліку немає підстави, яка зазначена в акті про анулювання реєстрації.
Жодних фактів виписки не задекларованих податкових накладних Позивачем не встановлено.
Виходячи із загальних засад положень Конституції України, суд вважає за необхідне застосовувати принцип верховенства права, згідно якого закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. В даному випадку суд виходить з принципу верховенства закону над іншими нормативно правовими актами, які повинні відповідати закону та Конституції України.
Оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач відносно позивача незаконно прийняв рішення про анулювання реєстрації Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” як платника податку на додану вартість, тому адміністративний позов заявлений обґрунтовано, у звязку з чим підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про зобовязання Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську відновити реєстрацію задовольнити повністю.
Зобовязати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську відновити реєстрацію Приватного підприємства „Виробничо комерційна фірма „Еквілунс” (код ЄДРПОУ 33701475) як платника податку на додану вартість з 31.07.2009 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя С.В. Борзаниця