Постанова № 69862008, 26.10.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
465/4279/17
Номер документу
69862008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9741/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Носа С.П., Іщук Л.П.

з участю секретаря судового засідання: Джули В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Франківського районного суду міста Львова від 31 серпня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про скасування рішення та зобовязати вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

У липні 2017 року ОСОБА_1 звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила скасувати рішення Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (далі Залізничне ОУПФ) № 3084/05-16 від 27.06.2017 щодо відмови у призначенні їй пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобовязати відповідача призначити та нарахувати вказану пенсію з 24.04.2017.

ОСОБА_2 Франківського районного суду м. Львова від 31.08.2017 адміністративний позов було задоволено повністю.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, Залізничне ОУПФ подало апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що спірні періоди роботи позивача не можуть бути зараховані до стажу роботи за Списком № 2 у звязку з відсутністю підтвердженого первинними документами необхідного стажу роботи на пільгових умовах, зокрема, в документах Львівського мясокомбінату відсутні відомості про повний чи неповний робочий день, 5 чи 6-дений тиждень, а відомості про технологічний процес, книги наказів про надання щорічних відпусток, відпусток без збереження заробітної плати, журнали обліку робочого часу і табелі відпрацьованого часу на зберігання в Державний архів Львівської області не надходили. Тому просить скасувати постанову Франківського районного суду міста Львова від 31.08.2017 та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не зявилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити в частині вирішення питання про судові витрати, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 з 29.07.1985 була зарахована після закінчення профтехучилища виготовлювачем натуральної ковбасної оболонки по 4 розряду в кишкове відділення Львівського м'ясокомбінату, з 01.11.1986 їй було присвоєно 5 розряд виготовлювача натуральної ковбасної оболонки, з 04.04.1988 у зв'язку з введенням нових тарифних умов оплати праці встановлено 4 розряд виготовлювача натуральної ковбасної оболонки, з 02.01.1993 Львівський м'ясокомбінат перейменовано у Львівське колективне м'ясопереробне підприємство «Прикарпаття», з 01.05.1998 Львівське колективне м'ясопереробне підприємство «Прикарпаття» перейменоване в ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат», з 18.10.1999 була переведена виробником натуральної ковбасної оболонки в кишкову дільницю по 4 розряду ДП «Прикарпаття-м'ясо» при ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат», з 30.12.2003 була звільнена по переводу в ТзОВ «Торгова компанія «Промислова», а з 02.01.2004 була прийнята по переводу з ДП «Прикарпаття-м'ясо» в кишкову дільницю виготовлювачем натуральної ковбасної оболонки, 13.10.2004 звільнена з роботи в зв'язку з ліквідацією підприємства. Дані обставини підтверджуються записами трудової книжки БТ-ІІ № 1651524.

24.04.2017 ОСОБА_1 звернулася до Залізничного ОУПФ із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням № 3084/05-16 від 27.06.2017 ОСОБА_1 було відмовлено в призначені пенсії за віком за списком № 2 у зв'язку з відсутністю підтвердженого первинними документами необхідного стажу роботи на пільгових умовах.

Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 набула право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується записами у трудовій книжці. Суд також вирішив питання про судові витрати, стягнувши їх на користь позивача з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог по суті, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, проте, вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи питання про розподіл судових витрат допустив порушення норм процесуального права, з огляду на наступне.

Згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими мовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва в зазначених Списках.

Застосування Списків № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «а» і «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», врегульовано Порядком їх застосування, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 383 від 18.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731.

Згідно п. 3 цього Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умовами підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 (що є наявним по даному спорі) та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

ОСОБА_2 Міністрів РСР № 1173 від 22.08.1956 затверджено Списки виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах (далі ОСОБА_2 № 1173).

Розділом ХХІV «Харчова промисловість», підрозділом 14 «Кишкове виробництво»(на мясокомбінатах)» списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених ОСОБА_2 № 1173, передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення для виготовлювачів натуральної ковбасної оболонки.

Розділом ХХІІ «Харчова промисловість», підрозділом 14 «Кишкове виробництво» позицією 2241400а-12378 списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1994 та постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення для виготовлювачів натуральної ковбасної оболонки при умові атестації робочих місць, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992.

У відповідності до ст.48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.6 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС № 656 від 06.09.1973 «Про трудові книжки робітників та службовців», до трудової книжки заносяться відомості про працівника, а саме : прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність, відомості про роботу, переведення на іншу роботу, звільнення. Записи про найменування роботи або посади, на які прийнято працівника, провадяться для робітників у відповідності з найменуваннями професій, вказаних у Єдиному тарифно-кваліфікованому довіднику робіт і професій робітників.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій.

У довідці має бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Тобто уточнююча довідка надається підприємством у разі відсутності в трудовій книжці особи відомостей про стаж роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, яка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Дана довідка призначена для подальшого її надання особою, що оформлює пенсію, відповідним органам ПФУ, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.

Відсутність правонаступників та відповідної пільгової довідки за місцем здійснення безпосередньо шкідливих робіт не може бути підставою для відмови в зарахуванні спірного періоду, оскільки дана посада, передбачена розділ ХХІV «Харчова промисловість» Списку № 2, затвердженого ОСОБА_2 № 1173 та розділом ХХІІ «Харчова промисловість», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994.

У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження наявності періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, відбувається в порядку передбаченому Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006.

З наявної в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців убачається, що 04.08.2006 було припинено юридичну особу ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат».

Згідно довідки Головного управління статистики у Львівській області № 03.2-09/59 від 20.01.2017 юридичну особу ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат» 04.08.2006 було вилучено з ЄДРПОУ.

Разом з тим, як видно з ухвали господарського суду Львівської області від 07.07.2006 ухвали господарського суду Львівської області від 28.09.2006, було ліквідовано ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат» та ДП «Прикарпаття-м'ясо» при ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат», а провадження у справі про банкрутство припинено.

Отже, у звязку з відсутністю правонаступників вказаних підприємств, з незалежних від позивача причин надання до Залізничного ОУПФУ відповідних довідок є неможливим.

Крім цього, ліквідатор ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат» ОСОБА_3 своєю відповіддю № 87 від 01.08.2006 повідомила директора Держаного архіву м. Львова про відсутність документів про нарахування заробітної плати працівникам ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат» за період з 1994 року по 2000 роки включно.

Згідно відповіді Держаного архіву Львівської області № 661/у-2 від 17.02.2015, в документах ЗАТ «Львівський м'ясокомбінат» відсутні відомості про повний чи неповний робочий день, 5-6-дений робочий тиждень. Відомості про технологічний процес, книги наказів про надання щорічних відпусток, відпусток без збереження заробітної плати, журнали обліку робочого часу і табелі відпрацьованого часу на зберіганні в архів не надходили. В архіві також відсутні фотографії робочого місця, посадові інструкції, а також відомості про докорінні зміни характеру та умов праці.

На підтвердження стажу роботи за Списком № 2, позивачем було подано наказ № 267 л/с від 26.07.1985 про прийняття на роботу, наказ № 746 від 24.11.1986 про присвоєння розряду, наказ № 133 від 24.02.1988, № 184 від 14.03.1988 про перевід на нові умови оплати праці, наказ № 6-к від 01.10.1999 про прийняття на роботу по переводу з відрядною оплатою праці, наказ № 16-к від грудня 2003 року; наказ № 38-к від 13.10.2004 про звільнення з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, наказ № 149 від 25.04.1994 та № 188 від 07.06.1994 по КМП «Прикарпаття» про проведення атестації робочих місць; архівні довідки Державного архіву Львівської області № 656/у-2 від 17.02.2015; № 657/у-2; № 658/у-2; № 660/у-2 про нарахування заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для застосування п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, оскільки трудова книжка ОСОБА_1, як основний документ про трудову діяльність працівника, містить достатні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Суд апеляційної інстанції вважає безпідставними покликання відповідача на відсутність на підприємствах, в яких працювала ОСОБА_1В та архівних установах необхідних документів та відомостей про роботу на посаді, яка надає їй право на призначення пільгової пенсії, як на підставу для відмови у призначенні, оскільки їх відсутність, а так само недоліки у їх оформленні не можуть бути підставою для позбавлення особи права на належну їй пільгову пенсію, якщо із інших даних, зокрема трудової книжки та архівних документів, свідчень, доступних джерел та логічних умовиводів, вбачається наявність усіх обставин для цього.

Згідно із вимогами ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до п.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Згідно п.12 цього Порядку, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у ОСОБА_1 права пенсію за віком на пільгових умовах з дня звернення за пенсією.

Колегія суддів також звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Стосовно вирішення питання про розподіл судових витрат, суд першої інстанції, застосовуючи положення статті 94 КАС України, помилково вказав про стягнення з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого позивачем судового збору, оскільки необхідно вказати про стягнення цих витрат на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

З урахуванням наведених вище процесуальних норм, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни оскарженої постанови в частині розподілу судових витрат, а в решті залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова задовольнити частково.

ОСОБА_2 Франківського районного суду м. Львова від 31 серпня 2017 року по справі № 465/4279/17 в частині розподілу судових витрат змінити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (79041, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (79022, м. Львів, вул. Городоцька, 172; код ЄДРПОУ 41250271) суму сплаченого судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

В решті постанову Франківського районного суду міста Львова від 31 серпня 2017 року залишити без змін.

ОСОБА_2 набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст ухвал складено 30.10.2017.