
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 жовтня 2017 року № 826/13641/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К. розглянувши в порядку письмового провадження подання
Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві доДочірнього підприємства «Союзбуд» прозупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі- позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з поданням, в якому просить суд зупинити видаткові операції на рахунках дочірнього підприємства «Союзбуд» (далі - відповідач).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2017 відкрито провадження в справі №826/13641/17 за поданням контролюючого органу та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В обґрунтування подання ГУ ДФС у м. Києві зазначає, що за відповідачем обліковується податковий борг, у зв'язку з чим контролюючим органом було прийнято рішення №40307-17 про опис майна у податкову заставу, проте, фактично майно відповідача описано в податкову заставу не було, оскільки останнім не надано витребуваних контролюючим органом документів, необхідних для здійснення такого опису, на підставі чого податковим керуючим ДП «Союзбуд» було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 25.10.2017 №1.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги подання підтримав повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заперечень проти подання не надав.
Відповідно до частини восьмої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Розгляд подання здійснено у письмовому провадженні, відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Союзбуд» перебуває на обліку платників податків в державній податковій інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
Відповідно до довідки та облікових карток платника податків, наданих контролюючим органом до суду, за ДП «Союзбуд» станом на 14.09.2017 обліковується податковий борг у загальному розмірі 44731589,58 грн.
Зазначений податковий борг виник на підставі донарахованих контролюючим органом сум податкових зобов'язань, згідно прийнятих податкових повідомлень-рішень, а саме:
- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0371140303, яким відповідачу визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 14824488,02 грн., з яких 8787873,89 грн. нараховано за податковим зобов'язанням та 6036614,13 грн. - штрафні (фінансові) санкції;
- податкове повідомлення-рішення від20.03.2017 №0370140303, відповідно до якого до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0001831401, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 11459560 грн. (за податковими зобов'язаннями - 9167648 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2291912 грн.);
- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №001851401, відповідно до якого застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2380 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0001841401, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 8782448 грн. (за податковим зобов'язанням - 8460581 грн. та 321867 - штрафні санкції);
- податкове повідомлення-рішення від 08.06.2017 №0004161401, відповідно до якого до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 510 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0372140303, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1169989,82 грн. (за податковим зобов'язанням - 692340,52 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 477649,3 грн.).
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, "грошове зобов'язання платника податків" - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
В силу підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Разом з тим, відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Приписами підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному Податковим кодексом України, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Відповідно до пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (пункт 89.2 статті 89 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 89.3. статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з наявністю у відповідача податкового боргу, контролюючим органом складено податкову вимогу від 26.06.2017 №40307-17 та прийнято рішення №40307-17 про опис майна ДП «Союзбуд» у податкову заставу.
Поряд з цим, Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві сформовано лист-запит від 06.06.2017 №19903/10/26-15-17-02-32 з пропозицією ДП «Союзбуд» надати перелік майна, яке перебуває у власності підприємства (господарському віданні або оперативному управлінні), балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, фінансовий звіт за останній звітній період та детальну роз шифровку активів підприємства на день надання документів з метою складання опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Вищевказана податкова вимога від 26.06.2017 №40307-17, рішення про опис майна у податкову заставу №40307/17 та запит про надання інформації від 06.06.2017 №19903/10/26-15-17-02-32 надіслані відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який повернувся на адресу контролюючого органу з відміткою "за закінченням встановленого терміну зберігання"
Відповідно до абзацу 3 пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Разом з тим, відповідь на лист-запит від 06.06.2017 №19903/10/26-15-17-02-32 про надання інформації у встановлений строк до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від відповідача надана не була.
На підставі зазначеного, у зв'язку з ненаданням запитуваної інформації, податковим керуючим ДП «Союзбуд» Сагачем Андрієм Миколайовичем складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 25.10.2017 №1.
Приписами пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг відповідача, внаслідок донарахувань сум контролюючим органом, податкової вимоги від 26.06.2017 №40307-17 та рішення про опис майна в податкову заставу№40307-17 відповідачем до суду не надано, сума податкового зобов'язання є узгодженою, суд дійшов до висновку, що подання Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про зупинення видаткових операцій на рахунках дочірнього підприємства «Союзбуд» є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Зазначений висновок судом обґрунтовується тим, що ні податковому органу, ні суду, не вдалося отримати інформацію про місцезнаходження керівних органів юридичної особи - відповідача, що, враховуючи значний розмір податкового боргу, підтверджує ризик несплати коштів до Державного бюджету. Зважаючи на існування такого ризику зупинення видаткових операцій на рахунках підприємства вбачається пропорційним засобом, який має бути застосовано до відповідача.
При цьому суд звертає увагу на те, що контролюючим органом було долучено до матеріалів подання перелік банківських рахунків ДП «Союзбуд», відповідно, зупинення видаткових операцій підлягає застосуванню саме до вказаних у такому переліку банківських рахунків платника податків.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову, зокрема, прийняту у справах, визначених статтею 1833цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 1833, 186, 254, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Подання Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків дочірнього підприємства «Союзбуд» задовольнити.
2. До дня складення акта опису майна дочірнього підприємства «Союзбуд» (код ЄДРПОУ 33053164) у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі, зупинити видаткові операції, крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу, на наступних рахунках дочірнього підприємства «Союзбуд» (код ЄДРПОУ 33053164):
- АТ «ОТП Банк», МФО 300528, рахунок№26003001303921;
- АБ «Кліринговий Дім», МФО 300647, рахунок№2600007954;
- АТ «Родовід Банк», МФО 321712, рахунок №26004005000193.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.К. Каракашьян