
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1099/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Карча В.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
31 липня 2017 року ОСОБА_3 (далі позивач, ОСОБА_3О.) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (далі відповідач, ГУ Держгеокадастру у Луганській області), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Луганській області про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладену в листі від 26.04.2017;
- зобовязати ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено таке.
29.03.2017 ОСОБА_3 до ГУ Держгеокадастру у Луганській області була надана заява від 03.04.2017 № Н-700/0/5-17 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність.
У визначений законодавством строк відповіді від ГУ Держгеокадастру у Луганській області позивачем отримано не було.
19.06.2017 представником позивача адвокатом ОСОБА_1, був направлений адвокатський запит про надання результатів розгляду заяви позивача.
10.07.2017 від відповідача отримано лист від 03.07.2017 за № 29-12-03-2509/2-17, в якому вказано, що звернення розглянуто, та доданий лист від 26.04.2017, де зазначено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Позивач вважає, що зазначеною відповіддю йому було відмовлено у задоволенні клопотання та фактично відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки нібито через той факт, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Разом з тим позивач зазначає, що відповідно до листа ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 № 286 витребувана земельна ділянка не перебуває у постійному користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Крім того, на час звернення позивача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельна ділянка, яка розташована за межами населених пунктів території Кремінської міської ради Луганської області, була вільною. Тому вважає посилання відповідача на те, що земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення такими, що не відповідають дійсності, а тому не можуть бути законними підставами для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував з таких підстав. Листом від 26.04.2017 відповідач надав відповідь позивачу, в якому зазначив про розгляд його клопотання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно заяви позивача від 29.03.2017.
У вказаному листі також вказано, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
На підставі частини 4 статті 122 Земельного кодексу України відповідач передає у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень відповідача не входить.
За таких підстав відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов такого.
Судом установлено, що 29.03.2017 ОСОБА_3 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Луганській області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність. Заява зареєстрована в ГУ Держгеокадастру у Луганській області 03.04.2017 за № Н-700/0/5-17 (арк. спр. 10-11).
19.06.2017 представником позивача адвокатом ОСОБА_1, направлено адвокатський запит на імя в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Луганській області ОСОБА_4 про надання відповіді за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 03.04.2017, який отримано відповідачем 19.06.2017 (арк. спр. 21).
ГУ Держгеокадастру у Луганській області листом від 03.07.2017 за № 29-12-0.3-2508/2-17 повідомило представника позивача про те, що звернення громадянина ОСОБА_3 було розглянуто своєчасно і у визначений законом термін, про що надана відповідь від 26.04.2017. Одночасно відповідачем до листа від 03.07.2017 за № 29-12-0.3-2508/2-17 додано копію відповіді від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 «Про розгляд клопотання» (арк. спр. 23-24).
Доказів надіслання позивачу листа-відповіді від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 ГУ Держгеокадастру у Луганській області до матеріалів справи не надано.
З листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 «Про розгляд клопотання» встановлено, що відповідачем клопотання позивача було розглянуто та повідомлено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Одночасно, позивачу із посиланням на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України повідомлено, що розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень ГУ Держгеокадастру у Луганській області не входить (арк. спр. 24).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту «а» частини 3 статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (частина 6 статті 118 Земельного кодексу України).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (абзац 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України).
Таким чином, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 «Про розгляд клопотання» відмова позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована тим, що витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».
Разом з тим, відповідно до листа ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 № 286 вказана земельна ділянка не перебуває у постійному користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Крім того, інформацією про відношення вказаної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення ДП «Кремінське ЛМГ» не володіє (арк. спр. 26).
Згідно з листом Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 № 29-12-0.19-329/103-17 щодо основних характеристик вказаної земельної ділянки зазначено:
адміністративно-територіальна підпорядкованість Кремінська міська рада, Кремінський район, Луганська область, за межами населеного пункту;
правовий статус державна власність;
категорія земель на момент відведення землі лісогосподарського призначення;
склад угідь на момент відведення пасовища;
наявність землевласника або землекористувача землі державної власності запасу;
якісна характеристика ґрунтів не визначені;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок за відповідним цільовим призначенням обмеження (обтяження) відсутні;
стан формування земельної ділянки (у разі, якщо земельна ділянка сформована, вказати кадастровий номер) не сформована;
стан проведення нормативної грошової оцінки не проводилася (арк. спр. 29).
Отже, витребувана ОСОБА_3 земельна ділянка відповідно до листа Відділу Кремінського району Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 № 29-12-0.19-329/103-17 відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Доказів на спростування відомостей, зазначених в листах ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 № 286 та Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 № 29-12-0.19-329/103-17, відповідачем не надано.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
За наведених обставин суд доходить висновку, що посилання відповідача у листі від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 «Про розгляд клопотання» на відсутність у ГУ Держгеокадастру у Луганській області повноважень щодо розпорядження землями лісогосподарського призначення є необґрунтованим, а викладена в ньому інформація спростовується наданими представником позивача доказами, які перебувають в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у наданні позивачеві дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладеної в листі від 26.04.2017.
Також з урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про зобовязання ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
На підставі викладеного позовні вимоги належать до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1280 грн (арк. спр. 2).
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати належить відшкодувати на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Луганській області щодо відмови в наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладеної в листі від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17.
Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 17, корпус 2) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, х. Голіково, вул. Степна, буд. 58, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1280 грн 00 коп. (одна тисяча двісті вісімдесят грн 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 30 жовтня 2017 року.
Суддя ОСОБА_6