Постанова № 69860187, 26.10.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
805/3453/17-а
Номер документу
69860187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2017 р. Справа №805/3453/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Галатіної О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Картавих Г.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

за участю представника відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці до Державного підприємства Селидіввугілля про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна служба України з питань праці, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Селидіввугілля з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт з виймання вугілля у 11 південній лаві пл. l12 відокремленого підрозділу «Шахта Курахівська» Державного підприємства «Селидіввулілля» у звязку із загрозою життю працівників.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до наказу від 07.08.2017 №1346 та направлення на перевірку від 07.08.2017 року № 6.5/799 у період з 04.09.2017 по 15.09.2017 була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Так, під час перевірки виявлено 390 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 13 створює загрозу життю та здоровю людей.

Вважає, що з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоровю людей є підстави для зупинення ведення гірничих робіт з виймання вугілля у 11 південній лаві пл. l12 відокремленого підрозділу «Шахта Курахівська» Державного підприємства «Селидіввулілля».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічним викладеним у позові, просив позов задовольнити.

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Засобами електронного звязку надав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Державна служба України з питань праці, суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері державного нагляду за суб'єктами господарювання.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади (далі - Постанова № 442) утворено Державну службу з питань праці (далі Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України Питання державної служби праці від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.

Наказом Держпраці України від 07 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.

Згідно вимог статті 38 Закону України Про охорону праці державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Відповідач - Державне підприємство "Селидіввугілля" (номер ЄДРПОУ 33621568) має Відокремлений підрозділ "Шахта Курахівська" (розташований за адресою: 85487, Донецька обл., м. Гірник, вул. Териконна, б.1) здійснює господарську діяльність з видобутку вугілля.

На підставі наказу від 07 серпня 2017 №1346 та направлення на перевірку від 07 серпня 2017 року № 6.5/799 у період з 04 вересня 2017 року по 15 вересня 2017 року була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Підставою видання позивачем наказу про проведення позапланової перевірки Відокремлений підрозділ "Шахта Курахівська"Державного підприємства "Селидіввугілля" визначено Конвенцію Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, що ратифікована Україною 08.09.2004 року, статтю 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», п.4 р. 7 протоколу №36 від 24.05.2017 року засідання Кабінету Міністрів України та окремого доручення заступника Голови Державної служби України з питань праці ОСОБА_2 від 03.08.2017 року № 139/10.1-17.

За результатом перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.09.2017 року № 06.5-150.

Вказаною перевіркою встановлено 13 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

На день розгляду справи сторонами не надано підтверджень усунення встановлених Актом перевірки від 15.09.2017 року № 06.5-150 порушень, а саме у 11 південній лаві пл. l2 II панелі пласта l12:

1) у конвеєрному хіднику 11 південної лави l12 у вибої відсутні балки посилюючого кріплення та стійкі посилюючого кріплення, що є порушенням п. 1 гл. 4 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

У 11 південній лаві пл. l12:

2) між секціями 1КД-90 №25, 36, 45, 53 маються розриви, які не закріплені, що є порушенням п. 1 гл. 4 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

3) під секціями кріплення 1КД-90 № 18, 24, 54, 114 не завулканізовані зєднання гнучкого силового кабелю, який живить виїмковий комбайн 1К-101У та скребковий конвеєр СП-26У, що є порушенням п. 9 гл. 3 р. VІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

4) лава не оснащена в повному обсязі гучномовцями, мається 6 од., при необхідності 12 од., що є порушенням п. 9 гл. 4 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

5) на комбайні 1К-101У відсутнє зрошення, що є що є порушенням п. 2 гл. 7 р. VІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

У вентиляційному хіднику 11 південної лави l12:

6) відставання пожежозрошувального трубопроводу складає 45 м від забою, що є порушенням п. 7 гл. 3 р. ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

7) на ПК-27, 32-34, 37, 38 переріз виробки складає менш ніж 6,5 м2, що є порушенням п. 1 гл. 6 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

8) станом на 07.09.2017 року на підприємстві не погоджена «Програма розвитку гірничих робіт» на 2 півріччя 2017 року, що є порушенням п. 12 гл. 1 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

9) станом на 07.09.2017 року не виконується графік повторних тренувань підземних працівників у «димових камерах», при плані 423 чол., фактично пройшли тренування 144 чол., що є порушенням п. 12 гл. 3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

10) станом на 01.09.017 року підприємство не забезпечено вогнегасниками: ВП-8 при плані 370 од., фактично з проведеним тех. обслуговуванням 120; ВВШ при плані 300 од., фактично з проведеним тех. обслуговуванням 0 од., що є порушенням п. 3 гл. 1 р. ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

11) станом на 01.09.017 року підприємство не забезпечено протипожежними рукавами та стволами, при плані 306 од., фактично мається 257 од., що є порушенням п. 3 гл. 1 р. ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

12) станом на 01.09.017 року підприємство не забезпечено пожежозрошувальним трубопроводом, при плані 25,1 км, фактично мається 22,12 км, що є порушенням п. 7 гл. 3 р. ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

13) станом на 01.09.017 року підприємство не забезпечено саморятівниками ізолюючими, при плані 943 од., фактично мається 316 од., що є порушенням п. 10 гл. 3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

При проведені перевірки був присутній директор ВП «Шахта Курахвська» ОСОБА_3, примірник Акта перевірки отримав 15.09.2017 року генеральний директор ДП «Селидіввугілля» без зауважень та заперечень, про що свідчать їх підписи.

Так, ПРАВИЛА безпеки у вугільних шахтах затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду22.03.2010 року N 62 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 року за N 398/17693.

Правила безпеки у вугільних шахтах (далі - Правила № 62) поширюються на діючі та такі, що будуються, реконструюються, закриваються, та закриті гідрозахисні шахти, підприємства і організації, які виконують роботи на вугільних шахтах (далі - шахти), незалежно від форм власності.

Вимоги Правил № 62 обов'язкові для всіх працівників, які беруть участь у проектуванні, будівництві та експлуатації шахт, гірничих виробок, будівель, споруд, машин, обладнання, приладів і матеріалів, а також для осіб, робота або навчання яких пов'язані з відвідуванням шахт.

Ці Правила № 62 встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.

Відповідно до пункту 1 розділу V Правил № 62 ведення гірничих робіт на вугільних шахтах дозволяється здійснювати способами, що відповідають вимогам промислової безпеки і не заборонені до застосування на вугільних шахтах Гірничим Законом України, цими Правилами та іншими галузевими нормативними документами.

Пунктом 4 розділу V Правил № 62 передбачено, що проектування гірничих робіт на шахтах повинно здійснюватися відповідно до вимог Гірничого Закону України, Закону України "Про охорону праці", цих Правил та інших галузевих нормативних документів із включенням заходів щодо попередження небезпечних та шкідливих виробничих чинників і гарантування безпеки праці.

Ведення гірничих робіт на діючих шахтах повинно здійснюватися відповідно до розробленої та затвердженої технологічної проектної документації.

Відповідно до пункту 12 розділу IV Правил № 62 проекти планів розвитку гірничих робіт в частині їх безпечного ведення, а також зміни до них погоджуються з територіальними органами Держгірпромнагляду України відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 року N 1640 "Про затвердження Положення про Державний комітет з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду" (далі - постанова КМУ від 23.11.2006 року N 1640). Ведення робіт, не передбачених планами розвитку гірничих робіт, не дозволяється.

Статтею 4 Закону України Про охорону праці визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, порушень вимог Кодексу України про надра, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон N 877-V ) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі пункту 2 частини 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Відповідно до частини 1 статті 183-2 КАС України справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому проваджені.

На підставі вищезазначеного та у звязку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною пятою статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826, а також у звязку з тим, що відповідачем до суду не надано жодних належних та допустимих доказів усунення порушень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної служби України з питань праці до Державного підприємства Селидіввугілля про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати до Державного підприємства Селидіввугілля (код ЄДРПОУ 33426253) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт з виймання вугілля у 11 південній лаві пл. l12 відокремленого підрозділу «Шахта Курахівська» Державного підприємства «Селидіввулілля» (місцезнаходження: 85487, Донецька область, м. Гірник, вул. Териконна, б.1) у звязку із загрозою життю працівників.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Роз'яснити відповідачеві, що останній має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому 26.10.2017 року.

Повний текс постанови виготовлено 30.10.2017 року.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Галатіна О.О.