Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2017 р. Справа №805/2708/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Арестової Л.В.,
при секретарі судового засідання – Лопушанському Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маквуглепостачання” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
В С Т А Н О В И В:
Державна служба геології та надр України звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маквуглепостачання” про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5022 від 1 жовтня 2009 року.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено наступне.
01 жовтня 2009 року ТОВ “Маквуглепостачання” виданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 5022, невід’ємною частиною якого була угода про умови користування надрами. З моменту отримання спеціального дозволу у відповідача як у надрокористувача виник обов’язок у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин. ТОВ “Маквуглепостачання” цього обов’язку не виконало, що, враховуючи п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, є підставою для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на їх користування. Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. З огляду на те, що відповідачем не надано згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Представники сторін до суду не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належними чином.
Від представника позивача судом отримано заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
З урахуванням ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд вважає за можливе провести судове засідання без здійснення фіксування звукозаписувальними технічними засобами та розглянути справу без участі осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Товариства з обмеженою відповідальністю “Маквуглепостачання” зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРОПУ 33614063 за адресою: 86108, Донецька обл., м. Макіївка, вул. Лихачова, буд. 60, що вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
01 жовтня 2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано ТОВ “Маквуглепостачання” спеціальний дозвіл на користування надрами № 5022.
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам’яного вугілля (антрациту) у полі шахти «Красносельська» (ділянка Краснолуцька Північна № 1, частково ділянка Краснолуцька Північна № 2), пласти h 6H, h 4H, площею 2,317 км2. Дозвіл виданий строком на 20 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов’язків, а саме: протягом трьох років затвердити запаси вугілля; виконувати рекомендації ДКЗ України, протокол від 27.05.2009 № 1756; виконувати умови Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 05.03.2009 № 1606, екологічна картка № 1030; Луганської обласної ради, рішення від 17.04.2009 № 28/64; Мінвуглепром – 18.09.2009 року № 1875/06/05-01; Держгірпромнагляду 02.09.2009 року № 01/04-07.12/5884; своєчасно і в повному обсязі сплачувати обов’язкові платежі (в тому числі збір за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством; подавати щорічну звітність перед ДНВП “Геоінформ України” згідно з формою 5-гр.
01 жовтня 2009 року між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ «Маквуглепостачання» укладена угода про умови користування надрами від № 5022
Сторони угоди визнали, що ця Угода є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, який регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Угоди надрокористувач зобов’язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Таким чином, подання до ДНВП “Геоінформ України” щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов’язковою умовою спеціального користування надрами, яка прямо визначена дозволом та Угодою.
Листом від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 державне науково-виробниче підприємство “Державний інформаційний геологічний фонд України” повідомило Держгеонадра про те, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2014 рік не надходила.
19 травня 2015 року Держгеонадра видано наказ № 122 “Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами”.
Як свідчить витяг з Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток до наказу від 19 травня 2015 року № 122) Держгеонадра України на підставі пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами зупинено дію дозволу від 01 жовтня 2009 року № 5022, виданого ТОВ «Маквуглепостачання», у зв’язку з порушенням надрокористувачам п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра. Надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
Перелік надрокористувачів Луганської та Донецької областей, яким наказом Державної служби геології та надр України від 19 травня 2015 року № 122 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушень у зв’язку з ненаданням щорічного звіту перед ДНВП “Геоінформ України” щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік оприлюднений в офіційному друкованому виданні “Урядовий кур'єр”.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Державною службою геології та надр України строк суду не надані.
Наказом № 257 від 16 серпня 2016 року Держгеокадастру України встановлено ТОВ “Маквуглепостачання” додатковий (10 календарних днів) термін для усунення вищезазначених правопорушень.
Наказом від 10 січня 2017 року № 1 Держгеонадру України повторно встановлено ТОВ “Маквуглепостачання” додатковий (до 01 березня 2017 року) термін для усунення порушень у сфері надрокористування.
16 травня 2017 року в офіційному друкованому виданні “Урядовий кур'єр” оприлюднене оголошення, яким Держгеонадра України повідомили, що у зв’язку із не усуненням надрокористувачами причин зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами (перелік додається) прийнято рішення припинити право користування надрами у судовому порядку.
Відповідно до положень ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористування незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.
Враховуючи викладене, надрокористувачам необхідно було надати до Держгеонадра України в 15-денний строк власну позицію (згода/не згода) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами, зазначеними у переліку.
Докази, які б свідчили про те, що ТОВ “Маквуглепостачання” повідомило Держгеонадра України про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами суду не надані.
При прийнятті рішення у справі суд виходить з наступного.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Відповідно до ст. 13 цього Кодексу користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 01 жовтня 2009 року № 5022 та ч. 2 ст. 10 Угоди (до дозволу) про умови користування надрами, є подання до ДНВП “Геоінформ України” щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
ТОВ “Маквуглепостачання” цього обов’язку не виконало.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ТОВ “Маквуглепостачання” не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
За загальним правилом, адміністративний позов може містити позовні вимоги, визначені у ч. 4 ст. 105 КАС України.
Відповідно до ч. 5 цієї статті КАС України адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
На підставі наведеного вище суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маквуглепостачання” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами – задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю “Маквуглепостачання” шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 01 жовтня 2009 року № 5022, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений та підписний 27 жовтня 2017 року.
Суддя Арестова Л.В.