Ухвала суду № 69859010, 19.10.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
636/3617/16-а
Номер документу
69859010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/11649/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Гончар Л.Я. Шведа Е.Ю.

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017 року у справі № 636/3617/16-а за позовом ОСОБА_4 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2016 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просила: визнати протиправним рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1198-02/23 від 06.05.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії; зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.05.2016 року перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної в розмірі 80 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі - на посаді головного державного податкового ревізора інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Харківській області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 1458/к/20-29-05-20 від 29.04.2016 року, виданої Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_4, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення відповідача від 06.05.2016 року № 1198-02/23 про відмову позивачу в перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсій державним службовцям не передбачений є протиправним та суперечить нормам діючого законодавства, оскільки 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з п.11 якого ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Позивач вважала, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка була діючою на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.

Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 25.11.2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року скасовано рішення суду першої інстанції прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Скасовано рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 06.05.2016 року № 1198-02/23 щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язано Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі - на посаді головного державного податкового ревізора інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Харківській області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 1458/к/20-29-05-20 від 29.04.2016 року, виданої Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією.

Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням суду апеляційної інстанції Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 з 2004 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком як державний службовець.

Позивач 29.04.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції № 1458/к/20-29-05-20 від 29.04.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Рішенням Чугуївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у перерахунку пенсії від 06.05.2016 року № 1198-02-23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач і звернувся в суд з даним позовом.

Розглядаючи адміністративну справу та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії позивача.

Натомість скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України «Про Державну службу» і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій.

Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладені в новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року. Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Таким чином, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям відповідно до положень ст. 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції згідно із Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Викладене свідчить про відсутність у відповідача станом на день звернення позивача (29 квітня 2016 року) правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки з часу прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, чинним законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач, відмовляючи у перерахунку призначеної позивачу пенсії, діяв у відповідності до вимог чинного на час виникнення спірних відносин законодавства, а тому суд апеляційної інстанції дійшов неправильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов до помилкового висновку щодо обґрунтованості позовних вимог.

Згідно ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у справі № 636/3617/16-а задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року скасувати.

Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 25 листопада 2016 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: