УХВАЛА
23 жовтня 2017 р.Справа № 820/3489/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника відповідача Грищенка А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпраці у Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2017р. по справі № 820/3489/17
за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області
до Філії газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Головне Управління Держпраці у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Філії газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" код ЄДРПОУ 00153146, розташованого за адресою: 64250, Харківська обл., Балаклійський р-н, смт Донець, вул. Стадіонна, б. 9, шляхом заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки.
30 серпня 2017 року ухвалою Харківського окружного адміністративного суду залишено без задоволення клопотання Головного Управління Держпраці у Харківській області про звільнення від сплати судового збору.
Повернуто позивачу позовну заяву Головного Управління Держпраці у Харківській області до Філії газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Копію ухвали направлено позивачеві разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснено позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Позивач, не погодившись із вказаною ухвалою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти нову ухвалу, якою відкрити провадження у справі №820/3489/17.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що наказом Держпраці України від 04.02.2016 року № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області, згідно пункту 1 якого Головне управління входить до складу центрального органу виконавчої влади, як територіальний орган Державної служби України з питань праці, та їй підпорядковується. Тобто Управління Держпраці є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. За таких обставин вважає, що на Головне управління Держпраці у Харківській області розповсюджуються норми п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого останнє звільняється від сплати судового збору при подачі адміністративного позову.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення про залишення без задоволення клопотання Головного управління Держпраці у Харківській області про звільнення від сплати судового збору та про повернення позовної заяви позивачу, суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління Держпраці у Харківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, а не самим центральним органом, тому позивач не звільнений від сплати судового збору відповідно до п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI.
Положеннями п.20 ст.5 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Відповідно до Положення "Про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до Положення "Про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 27.03.2015 № 340, позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Аналізуючи положення п.20 ст.5 Закону України "Про судовий збір", колегія суддів зазначає, що даною нормою встановлено пільги щодо сплати судового збору саме для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, пільги щодо його територіальних органів не встановлені.
Таким чином, відповідно до чинної на час подання апеляційної скарги редакції Закону України "Про судовий збір" ГУ Держпраці у Харківській області не наділене пільгами щодо сплати судового збору.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для залишення без задоволення клопотання Головного управління Держпраці у Харківській області про звільнення від сплати судового збору та про повернення позовної заяви позивачу.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що ухвала суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Харківській області залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2017р. по справі № 820/3489/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Сіренко О.І.Судді Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 27.10.2017 р.