
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"04" жовтня 2017 р. справа № 192/718/17(2-а/192/25/17)Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі
апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в м. Дніпрі Департаменту патрульної поліції
на постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 28 липня 2017 року
у справі № 192/718/17(2-а/192/25/17)
за позовом ОСОБА_1
до інспектора патрульної поліції роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпрі рядового поліції ОСОБА_2
про визнання протиправною та скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження у справі,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора патрульної поліції роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпрі рядового поліції ОСОБА_2, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, серія ЕАА №105583 від 30.05.2017 винесену інспектором патрульної поліції роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпрі рядового поліції ОСОБА_2 про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч.2 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу 425 грн., а справу про адміністративне правопорушення щодо позивача закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Позов обґрунтовано безпідставністю накладення на ОСОБА_1 штрафу за порушення правил дорожнього руху з огляду на відсутність такого порушення.
Постановою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 28.07.2017 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову інспектора Управління патрульної поліції у м. Дніпро рядового поліції ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії ЕАА№ 105583 від 30 травня 2017 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 425 гривень за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
Постанову суду мотивовано недоведеністю відповідачем порушення позивачем ОСОБА_3 дорожнього руху; вчинення позивачем правопорушення та тим, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження вини позивача при обставинах, викладених в спірній постанові, що виключає відповідальність позивача за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління патрульної поліції в м. Дніпрі Департаменту патрульної поліції подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 30.05.2017 інспектором патрульної поліції роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпрі рядового поліції ОСОБА_2 винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАА №105583, згідно якої ОСОБА_1 30.05.2017 о 06:15 год., керуючи автомобілем марки MERCEDES-BENZ 311 CDI, з державними номерними знаками АЕ 3068 АА, по автодорозі по вул.Запорізьке Шоссе м. Дніпро, проїхав на червоний сигнал світлофору, чим порушив п.8.7.3 «е» ПДР.
Відповідно до вказаної постанови позивача притягнуто до адміністративної відповідальності ч.2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про протиправність означеної постанови.
Частиною 2 ст. 122 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Відповідно до пп. «е» п. 8.7.3 ОСОБА_3 дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, сигнали світлофора мають такі значення: червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
Частиною 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За загальними правилами ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За визначенням, наведеним у статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже вина водія у порушенні ОСОБА_3 дорожнього руху повинна доводитись певними доказами, серед яких показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, пояснення свідків тощо.
Апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що в даному випадку викладені в постанові про адміністративне правопорушення серії ЕАА № 105583 від 30.05.2017 обставини не підтверджені належними та допустимими в розумінні ст.70 КАС України доказами.
У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази на підтвердження наведених в постанові про адміністративне правопорушення серії ЕАА № 105583 від 30.05.2017 обставин сторонами не подані, в матеріалах справи відсутні
Отже, відповідачем у встановленому порядку не доведено належними доказами факт порушення позивачем п.8.7.3 «е» ОСОБА_3 дорожнього руху.
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАА №105583 від 30.05.2017, складеної інспектором патрульної поліції роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпрі рядового поліції ОСОБА_2 відносно позивача.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.
Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в м. Дніпрі Департаменту патрульної поліції залишити без задоволення.
Постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 28 липня 2017 року у справі №192/718/17(2-а/192/25/17) залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.212 КАС України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко