Постанова № 69856661, 25.10.2017, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
915/591/17
Номер документу
69856661
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2017 р.Справа № 915/591/17

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді: Жекова В. І.,

суддів: Богатиря К. В., Аленіна О. Ю.,

(Склад колегії суду визначено згідно з протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 09.10.2017 р.)

при секретарі судового засідання – Чеголя Є. О.,

за участю:

від Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області – не з’явився,

від ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” – не з’явився,

розглянувши апеляційну скаргу

Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області

на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 15.08.2017 р. про припинення провадження

у справі №915/591/17

за позовом Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області

до ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта”

про стягнення 126 065,71 грн.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 12.10.2017 р. апеляційну скаргу Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області прийнято до провадження та призначено до розгляду колегією суддів у складі: головуючого судді Жекова В. І., суддів: Богатиря К. В., Аленіна О. Ю. на 25.10.2017 р.

Учасники судового процесу, відповідно до ст. 98 ГПК України, належним чином повідомлялись про час і місце розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до вимог ст. 102 ГПК України, апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п’ятнадцяти днів з дня постановляння ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження.

Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні, яке відбулось 25.10.2017 р., оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

19.06.2017 р. Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом про стягнення з ПАТ “Укрпошта” 126 065,71 грн. майнової шкоди (збитків) на користь Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, завданих порушенням договірних зобов’язань, в частині виплати пенсії одержувачу, та зобов’язань ПАТ “Укрпошта”, в частині перевірки належності одержувачу пенсії (а.с. 3-9, т.1).

23.06.2017 р. Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області звернулось до господарського суду Миколаївської області з заявою про уточнення позовних вимог, в якій просило суд стягнути з ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” 126 065,71 грн. майнової шкоди (збитків) на користь Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (а.с. 52-53, т.1).

Ухвалою господарського суду Миколїавської області від 15.08.2017 р., на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, провадження у справі припинено (а.с. 5-8, т.4).

Своє рішення суд мотивував тим, що спір Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області і суб’єкта господарювання про стягнення 126 065,71 грн. є публічно-правовим, оскільки виник з приводу виконання адміністративного договору за участю суб’єкта владних повноважень, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції з реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення, а тому на дані правовідносини поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Не погоджуючись зі вказаною ухвалою, Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати, оскільки вважає, що спір з приводу невиконання та/або неналежного виконання взятих на себе договірних зобов’язань суб’єктом господарювання підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

У судове засідання 25.10.2017 р. представники Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області та ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” не з’явилися і судова колегія, враховуючи, що вони були повідомлені належним чином про день, час та місце розгляду справи та те, що явка представників сторін не визнавалася обов’язковою, вирішила розглянути апеляційну скаргу за їх відсутністю.

Відповідно до ч.2 ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередньою судовою інстанцією належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм процесуального права, згідно з вимогами ст. 101 ГПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.12.2015 р. між Управлінням пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва та Українським державним підприємством поштового зв’язку “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку “Укрпошта” був укладений договір №103/759-06 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, відповідно до п.1.1 якого учасник зобов’язався у 2016 році надати замовникові послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання, а замовник – прийняти і оплатити послуги (а.с 17-19, т.1).

ОСОБА_1 одержував пенсію за віком в розмірі 1373,04 грн. (а.с. 28, т.1).

21.11.2016 р. Управлінням пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва прийнято рішення №94/22 про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2016 р. (а.с. 28, т.1), у зв’язку з тривалою неоплатою.

Відповідно до інформації, наданої Миколаївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану листом від 19.01.2017 р. №15.1-5.3/107 (а.с. 41, т.1), ОСОБА_2, 04.09.1934 р. н., помер 21.08.1995 р., актовий запис про смерть №3860 від 25.08.1995 р.

За результатами проведення позапланової перевірки цільового використання коштів Пенсійного фонду України та порядку виплати пенсії ОСОБА_2 по поштовому відділенню №54034 Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” виявлено факт виплати пенсії за померлого громадянина ОСОБА_2 за період з 01.09.1995 р. по 31.05.2016 р. неналежній особі.

У зв’язку з наведеним, Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва, звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог), в якому просило суд стягнути з ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” 126 065,71 грн. майнової шкоди (збитків) на користь Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, завданих порушенням договірних зобов’язань, в частині виплати пенсії одержувачу, та зобов’язань ПАТ “Укрпошта”, в частині перевірки належності одержувачу пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України, на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Відповідно до п.4 ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

Відповідно до п.14 ч.1 ст. 3 КАС України, адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.

Відповідно до п.7 ч.1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 р. №28-2, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об’єднані управління (далі – управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі – Фонд).

Відповідно до п.3 Положення, основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Згідно з п.1.3 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України №464/156 та постановою правління Пенсійного фонду України №14-1 від 28.04.2009 р., діяльність національного оператора, пов'язана з виплатою та доставкою пенсій, соціальних допомог, здійснюється відповідно до законодавства на договірних засадах. Послуги з виплати та доставки пенсій, соціальних допомог надають підрозділи національного оператора - поштамти, вузли (центри), відділення та пункти поштового зв'язку (далі - виплатні об'єкти поштового зв'язку). Виплата та доставка пенсій, соціальних допомог, що згідно із законодавством фінансуються управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах і органами праці та соціального захисту населення, здійснюються національним оператором у порядку, встановленому цією Інструкцією, та на підставі договорів.

Згідно з п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 р. №8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом п.1 ч.1 ст. 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Згідно з п.3.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. №10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам», господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з: укладенням, зміною, виконанням і розірванням усіх господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи договори, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо. До таких договорів відносяться, зокрема, такі: про відчуження об'єктів приватизації (крім приватизації державного житлового фонду); передачу державного або комунального майна в оренду; закупівлю товарів (робіт, послуг) для державних потреб.

З цього приводу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що якщо суб’єкти, в тому числі орган державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, хоча б і на реалізацію своїх повноважень, вільно укладають договір відповідно до норм Цивільного Кодексу України, під час укладання такого договору його сторони вільно домовляються про зміст та обсяг прав і обов’язків за договором, то такий договір є цивільним (господарським), а не адміністративним, оскільки в змісті цього договору відсутні відносини влади і підпорядкування, що є обов’язковими для адміністративного договору, а кожний суб’єкт такого договору виступає як рівний один до одного.

Таким чином, у даному випадку судова колегія вважає, що Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, реалізуючи свої повноваження, та ПАТ “Укрпошта” в особі Миколаївської дирекції ПАТ “Укрпошта” вільно домовилися про зміст та обсяг прав і обов’язків за договором, в його змісті відсутні відносини влади і підпорядкування, що є обов’язковими для адміністративного договору, а сторони договору №103/759-06 від 15.12.2015 р. виступили як рівні одна до одної.

Отже, договір №103/759-06 від 15.12.2015 р. про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти є цивільним (господарським), а не адміністративним.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що місцевий суд необґрунтовано вбачив, що наведений спір є публічно-правовим, оскільки виник з приводу виконання адміністративного договору, а тому на дані правовідносини поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Враховуючи наведене вище, ухвала місцевого суду про припинення провадження з цієї справи підлягає скасуванню, оскільки прийнята з порушенням п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, з передачею справи на розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 80,85,99,101-106 ГПК України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

1. Апеляційну скаргу Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області задовольнити.

2. Ухвалу господарського суду Миколаївської області від 15.08.2017 р. про припинення провадження у справі №915/591/17 скасувати.

3. Справу №915/591/17 передати на розгляд до господарського суду Миколаївської області.

Постанова, відповідно до вимог ст. 105 ГПК України, набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 26.10.2017 р.

Головуючий суддя Жеков В. І.

Суддя Богатир К. В.

Суддя Аленін О. Ю.