Постанова № 69856056, 24.10.2017, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
908/2113/16
Номер документу
69856056
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

24.10.2017р. справа №908/2113/16

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2О, ОСОБА_3при секретарі судового засідання ОСОБА_4за участю представників: від позивача: ОСОБА_5 - предст.за дов. №14-77 від 14.04.17р.від відповідача: ОСОБА_6 - предст. за дов. №300 від 26.12.16р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київна рішення господарського суду Запорізької області від20.06.2017р.по справі№908/2113/16 (суддя Корсун В.Л.)за позовомПублічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київдо відповідача Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» м.Запоріжжяпро стягнення20 265 468,54грн.

В С Т А Н О В И В:

10.08.2016р. Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» м.Запоріжжя про стягнення 20 265 468,54грн., з яких:

- 9 077 716,13 грн. пені за період з 15.02.2015р. по 14.09.2015р.;

- 2 189 403,60 грн. 7 % штрафу;

- 723 847,97 грн. 3 % річних за період з 15.02.2015р. по 14.12.2015р.;

- 8 274 500,84 грн. інфляційних нарахувань за період березень - січень 2016 р. (т.1, а.с.3-5).

Рішенням господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. у справі №908/2113/16 у задоволені позову відмовлено у повному обсязі (т.2, а.с.18-23).

Суд, приймаючи рішення про відмову у задоволені позовних вимог виходив з наступного.

На виконання 7 договорів про організацію взаєморозрахунків, а саме: договорів від 30.11.15 № 118/375-в; від 07.12.15 № 218/375-в; від 07.12.15 № 219/375-в; від 07.12.15 № 251/375-в; від 16.12.15 № 449/375-в; від 16.12.15 № 450/375-в; від 16.12.15 № 452/375-в, а також спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання № 2856 від 17.12.15 відповідачем за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України перераховано позивачу кошти в розмірі 21 347 091,87 грн.

Оскільки розрахунок за поставлений природний газ відбувся у порядку та строки, передбачені семи договорами про організацію взаєморозрахунків, а сторони засвідчили, що після виконання договору вони не матимуть одна до одної жодної претензії стосовно предмета відповідного договору, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Суд першої інстанції також дійшов висновку про те, що з наданого позивачем розрахунку ціни позову неможливо виокремити, яким чином (за рахунок власних коштів відповідача та/або за рахунок субвенції з державного бюджету та/або на підставі договорів про організацію взаєморозрахунків чи спільних протокольних рішень) погашена вся сума основного боргу за зобовязаннями січня та лютого 2015 року згідно договору від 23.12.14р. № 3-1-2014/060-ПТ-ПР та не можливо виокремити суми 3 % річних, інфляційних втрат, пені та 7% штрафу, які нараховані на заборгованість за вказані місяці 2015 року та які оплачувались відповідачем за рахунок власних коштів та/або за рахунок субвенції з державного бюджету, які не повязанні із укладенням договорів (спільного протокольного рішення) про організацію взаєморозрахунків.

Позивач, Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ, не погодився із судовим рішення та звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. у справі № 908/2113/16 та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі (т.2, а.с.29-32).

В обґрунтування поданої скарги, скаржник посилається на порушення судом ст.ст.4-7, 43 ГПК України.

Так, апелянт вважає, що сплата відповідачем 21 347 091,87грн. за договорами про організацію взаєморозрахунків та на виконання спільних протокольних рішень не звільняє його від відповідальності за порушення строків оплати боргу у тій частині, а саме: 9 933 834,46грн., яка була погашена за рахунок власних коштів підприємства на підставі спірного договору купівлі-продажу природного газу, а відтак відмова у задоволені позову є незаконною.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.07.2017р. по справі №908/2113/16 порушено апеляційне провадження (головуючий суддя Радіонова О.О., судді Зубченко І.В., Попков Д.О.) за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. по справі №908/2113/16 та призначено до розгляду на 15.08.2017р. о 09-45год.

Розгляд справи відкладався, відповідно до вимог ст.77 ГПК України.

Розпорядженням керівника апарату Донецького апеляційного господарського суду №1959 від 20.10.2017р., на виконання службової записки головуючого судді по справі ОСОБА_1, у звязку з неможливістю продовження розгляду справи суддею-членом колегії ОСОБА_7 через перебування у відпустці на дату слухання справи 24.10.2017р., відповідно до пункту 2.3.25 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл справи №908/2113/16.

За результатами протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів, сформовано наступний склад колегії: головуючий суддя Радіонова О.О., судді Попков Д.О., Чернота Л.Ф.

08.08.2017р. через канцелярію суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача б/н від 08.08.2017р., який колегією суддів розглянутий, прийнятий до уваги та залучений до матеріалів справи (т.2, а.с.43-46).

05.09.2017р. через канцелярію суду надійшли пояснення до відзиву на апеляційну скаргу від відповідача б/н від 05.09.2017р., які колегією суддів розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи (т.2, а.с.56-58).

05.09.2017р. від позивача через канцелярію суду надійшли пояснення на виконання вимог ухвали суду від 15.08.17р., в яких останній надав розрахунок суми позову з урахуванням оплати відповідачем основного боргу на виконання спільних протокольних рішень, які колегією суддів розглянуті та залучені до матеріалів справи (т.2, а.с.59-61).

23.10.2017р. через канцелярію суду від відповідача надійшли пояснення до відзиву на апеляційну скаргу б/н від 23.10.2017р., які колегією суддів розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи (т.2. а.с.110).

Ухвалою від 05.09.2017р. розгляд справи відкладався на 24.10.2017р. о 09-15 год., відповідно до вимог статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Апелянт у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та просив суд її задовольнити у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив суд залишити рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. у даній справі без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.

Позивач, Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ юридична особа (ідентифікаційний код 20077720).

Відповідач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» юридична особа ( ідентифікаційний код 00130872).

23 грудня 2014 року між ПАТ НАК Нафтогаз України (за договором - продавець, позивач у справі) та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (за договором - покупець, відповідач у справі) укладено договір купівлі-продажу природного газу №3-1-2014/060-ПТ-ПР, за умовами п.1.1. якого продавець зобовязався передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України продавцем за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а покупець зобовязався прийняти та оплатити цей природний газ на умовах цього договору (т.1, а.с.11-16).

Відповідно до умов п. 1.2. договору газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для власних потреб. Покупець є кінцевим споживачем.

У п. 2.1 договору узгоджено, що продавець передає покупцеві з 01 січня 2015р. по 31 грудня 2015р. газ обсягом до 15 048,000 тис. куб. м., у тому числі по місяцях кварталів, а саме, І квартал 3 442000 тис. куб. м: січень - 1254,000 тис. куб. м, лютий - 1094,000 тис. куб. м, березень - 1094,000 тис. куб. м; ІІ квартал 3912,000 тис. куб. м: квітень - 1093,000 тис. куб. м., травень 1018,000 тис. куб. м, червень 1801,000 тис. куб. м; ІІІ квартал - 3772,000 тис. куб м: липень - 1339,000 тис. куб. м, серпень - 1339,000 тис. куб. м; вересень - 1094,000 тис. куб. м; ІV квартал 3922,000 тис. куб. м: жовтень - 1254,000 тис. куб. м; листопад - 1254,000 тис. куб. м; грудень - 1414,000 тис. куб. м.

Приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу покупця. Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобовязується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобовязується повернути покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акт є підставою для остаточних розрахунків між сторонами (п. п. 3.3, 3.4 договору).

Ціна газу узгоджена сторонами у розділі 5 Договору.

Оплата за природний газ з врахуванням вартості транспортування територією України проводиться покупцем виключно грошовими коштами в такому порядку:

- оплата в розмірі 30% (тридцять відсотків) від вартості запланованих місячних обсягів проводиться не пізніше ніж за 5 (пять) банківських днів до початку місяця поставки газу;

- оплати в розмірі по 35% (тридцять пять відсотків) від вартості запланованих місячних обсягів проводиться до 5 числа та до 15-го числа поточного місяця поставки.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу (п. 6.1 договору).

Умовами п.7.2. договору встановлено, що у разі невиконання покупцем пункту 6.1 цього договору він у безспірному порядку повинен сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 (тридцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (семи) відсотків від суми простроченого платежу.

Строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, встановлюється тривалістю у 5 (пять) років (п. 9.3. договору).

Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині поставки природного газу з 01.01.2015р. до 31 грудня 2015 року, а в частині проведення розрахунків за газ та послуг з його транспортування - до повного погашення заборгованості (п. 11.1. договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств у встановленому порядку.

Додатковими угодами № 1 від 05.02.2015р., № 2 від 18.03.2015р., № 4 від 05.05.2015р. до вказаного договору внесені зміни щодо ціни газу (т.1, а.с.17-20).

Відповідно до актів приймання-передачі природного газу за січень, лютий 2015 року, підписаних уповноваженими особами сторін та скріплених печатками підприємств, позивач передав, а відповідач прийняв природний газ в загальному обсязі 4164 тис. куб. м. на загальну суму 31 280 926,33 грн., а саме: у січні 2015р. в обсязі 2448,249 тис. куб. м. на суму 18 636 854,82грн., у лютому 2015р. в обсязі 1716,191 тис. куб. м. на суму 12 644 071,51грн. (т.1, а.с.21-22).

Як свідчать матеріали справи та стверджує позивач, відповідач здійснив оплату за одержаний природний газ як за рахунок власних грошових коштів у загальному розмірі 9 933 834,46 грн., так і за рахунок субвенції з державного бюджету у відповідності до постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375 за період з 17.12.2015р. по 30.12.2015р. у розмірі 21 347 091,87 грн. (т.1, а.с.201-204).

30.11.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона сьома) та НАК Нафтогаз України (сторона восьма) було укладено багатосторонній договір №118/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови КМУ від 04.06.15р. № 375, згідно з умовами якого (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 30.11.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1 а.с.79-82).

Пунктом 10 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 30.11.15, сторона сьома (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони восьмої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 6 331 251,40 грн., у тому числі ПДВ 1 055 208,57 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14р. № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно п. 18 частини V договору Інші умови наведеного вище договору, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

07.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона восьма) та НАК Нафтогаз України (сторона девята) укладено договір № 218/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно умов якого частини І договору - Предмет договору від 07.12.15, предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1, а.с.63-67).

Пунктом 11 частини ІІ Порядок проведення взаєморозрахунків вказаного договору від 07.12.15, сторона восьма (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони девятої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 1 173 020,01 грн., у т.ч. ПДВ 195 503,34 грн. для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно з п. 20 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

07.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона сьома) та НАК Нафтогаз України (сторона восьма) укладено договір № 219/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно з умовами якого (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 07.12.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1, а.с.68-72).

Пунктом 10 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 07.12.15, сторона сьома (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони восьмої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 123 701,86 грн., у т.ч. ПДВ 20 616,98 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 р. згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно із п. 19 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

07.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона пята) та НАК Нафтогаз України (сторона шоста) укладено договір № 251/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно якому (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 07.12.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1, а.с.73-78).

Пунктом 8 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 07.12.15, сторона пята (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони шостої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 11 253 092,60 грн., у т.ч. ПДВ 1 875 515,43 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно із п. 17 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

16.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона восьма) та НАК Нафтогаз України (сторона девята) укладено договір № 449/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно з умовами якого (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 16.12.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1. а.с.94-98).

Пунктом 11 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 16.12.15, сторона восьма (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони девятої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 136 237,00 грн., у т.ч. ПДВ 22 706,17 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно п. 20 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

16.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона восьма) та НАК Нафтогаз України (сторона девята) укладено договір № 450/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно якому (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 07.12.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або ін. підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1, а.с.89-93).

Пунктом 11 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 16.12.15, сторона восьма (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони девятої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 79 789,00 грн., у т.ч. ПДВ 13 298,17 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно з п. 20 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

16.12.2015р. між ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона девята) та НАК Нафтогаз України (сторона десята) укладено договір № 452/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375, згідно якому (п. 1. частини І договору - Предмет договору від 07.12.15), предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або ін. підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375 (т.1, а.с.83-87).

Пунктом 12 частини ІІ договору Порядок проведення взаєморозрахунків від 16.12.15, сторона девять (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує на рахунок сторони десятої (НАК Нафтогаз України) кошти у сумі 1 650 000,00 грн., у тому числі ПДВ 275 000,00 грн., для погашення заборгованості за природний газ куплений у 2015 році згідно з договором від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР.

Згідно п. 21 частини V договору Інші умови, сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної жодної претензії стосовно предмета договору.

17.12.2015р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України (сторона 1), департаментом фінансів дніпропетровської обласної державної адміністрації (сторона 2), фінансово-економічним департаментом Дніпропетровської міської ради (сторона 3), фінансовим управлінням Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради (сторона 4), управлінням праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради (сторона 5). КП Коменергосервіс (сторона 6), ПАТ ДТЕК Дніпроенерго (сторона 7) та НАК Нафтогаз України (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №2856 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України (т.1, а.с.99-102).

Згідно із п. 1. ч. І вказаного протокольного рішення (Предмет спільного протокольного рішення) від 17.12.15, предметом цього спільного протокольного рішення є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.01.05 № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій (далі постанова Уряду від 11.01.05 № 20).

Пунктом 2.9. частини ІІ вказаного протокольного рішення (Порядок проведення взаєморозрахунків) від 17.12.15, сторона 7 (ПАТ ДТЕК Дніпроенерго) перераховує стороні останній (НАК Нафтогаз України) кошти в сумі 600 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 100 000,00 грн. за природний газ у 2015 році, згідно договору від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР з наступним записом у графі призначення платежу постанова Уряду від 11.01.05 № 20, на номер Спільного протокольного рішення за природний газ у 2015 році, договір від 23.12.14 № 3-1-2014/060-ПТ-ПР у т.ч. ПДВ 100 000,00 грн..

Неналежне виконання відповідачем умов договору в частині своєчасних розрахунків за одержаний природний газ стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, в якому останній просить стягнути з відповідача пеню в сумі 9077716,13 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.09.2015р., штраф в розмірі 7% в сумі 2 189 403,60 грн., 3% річних в сумі 723847,97 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.12.2015р., інфляційні втрати в сумі 8274500,84 грн. з березня 2015р. по січень 2016р.

Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності стягнення пені, штрафу, інфляційних втрат та 3% річних внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу № №3-1-2014/060-ПТ-ПР від 23.12.2014р.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобовязується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобовязується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з нормами ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.525, 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Разом з тим, ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо в зобовязанні встановлений строк (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (дату).

Пунктом 6.1 Договору купівлі-продажу від 23.12.2014р. сторони погодили, остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Зобовязання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 Цивільного кодексу України).

За порушення відповідачем строків оплати одержаного природного газу, позивачем здійснено нарахування пені в сумі 9077716,13 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.09.2015р., штрафу в розмірі 7% в сумі 2 189 403,60 грн., 3% річних в сумі 723 847,97 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.12.2015р., інфляційних втрат в сумі 8274500,84 грн. за період березень 2015р. - січень 2016р.

Керуючись наведеними вище нормами законодавства, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, колегія суддів зазначає про наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про теплопостачання державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.

Згідно із ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 11.01.2005р. № 20 затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

Цей Порядок визначає механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населення на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату і податку на додану вартість, що сплачується Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз", а також за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) з податку на додану вартість, що сплачується виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами (далі- - субвенція).

У п. 16 ст. 14 Закону України Про державний бюджет на 2015р. встановлено, що у 2015 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на, зокрема: субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 8 і 9 статті 11 цього Закону).

Постановою КМУ від 04.06.2015р. № 375 Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Ці Порядок та умови визначають механізм надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (п.1 Порядку та умов).

У п.п. 2.,3. Порядку та умов встановлено, що перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, що утворилася на початок місяця, в якому проводяться розрахунки, і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків; підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов"язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору.

Кількість сторін зазначеного договору є необмеженою та визначається такою кількістю учасників розрахунків, виконання договору якими забезпечить погашення заборгованості та надходження до державного бюджету коштів у повному обсязі.

Учасниками розрахунків є: територіальні органи Казначейства; структурні підрозділи з питань фінансів обласних, районних, Київської міської, районних у м. Києві держадміністрацій або структурні підрозділи з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад; надавачі послуг та їх правонаступники; субєкти господарювання, що здійснюють відведення та очищення стічних вод; газодобувні підприємства, ПАТ Укрнафта, Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, її філії, дочірні підприємства і компанії; субєкти господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом; підприємства, що здійснюють передачу та постачання електричної енергії; державне підприємство Енергоринок; державне підприємство НЕК Укренерго; енергогенеруючі компанії; субєкти господарювання, що здійснюють постачання та/або споживання вугільної продукції; державне підприємство Вугілля України; вугледобувні підприємства.

Учасниками розрахунків можуть бути субєкти господарювання незалежно від форми власності.

Взаєморозрахунки можуть бути проведені між надавачами послуг.

Із субєктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу, та енергопостачальниками або газодобувними підприємствами проводяться розрахунки з погашення кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії.

Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном.

Розрахунки з погашення заборгованості за рахунок джерел, визначених статтею 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік, проводяться шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка.

Матеріалами справи підтверджено, що з метою погашення заборгованості на виконання постанови КМУ від 04.06.15 № 375 та постанови КМУ від 11.01.05 № 20 були укладені багатосторонні договори про організацію взаєморозрахунків та спільне протокольне рішення, а саме:

- договір від 30.11.15 № 118/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 07.12.15 № 218/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 07.12.15 № 219/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 07.12.15 № 251/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 16.12.15 № 449/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 16.12.15 № 450/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- договір від 16.12.15 № 452/375-в про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.15 № 375;

- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання № 2856 від 17.12.15 за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України.

Предметом цих договорів є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік (далі - субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.15 № 375.

Предметом Спільного протокольного рішення є організація проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови КМУ від 11 січня 2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій" (п.1 СПР).

Факт виконання відповідачем зобовязань за цими договорами та спільним протокольним рішення підтверджується виписками по рахункам та інформацією Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області від 26.09.2016р. (т.1, а.с.201-204.208) .

Отже, підписавши договори про організацію взаєморозрахунків та спільне протокольне рішення сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за поставлений позивачем природний газ, які визначені договором купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/060-ПТ-ПР від 23.12.2014р.

Для застосування наслідків порушення грошового зобов'язання, передбачених п.7.2 договору купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/060-ПТ-ПР від 23.12.2014р. та ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, необхідно, щоб оплата за поставлений позивачем природний газ була здійснена відповідачем поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків.

Як свідчать фактичні обставини справи, розрахунок за поставлений у січні-лютому 2015р. природний газ на суму 21 347 091,87 грн. відбувся у порядку та строки, передбачені договорами про організацію взаєморозрахунків від 30.11.15 № 118/375-в, від 07.12.15 № 218/375-в, від 07.12.15 № 219/375-в, від 07.12.15 № 251/375-в, від 16.12.15 № 449/375-в, від 16.12.15 № 450/375-в, від 16.12.15 № 450/375-в, спільним протокольним рішеннмя про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання № 2856 від 17.12.15р.

Правова позиція щодо спірних правовідносин викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 01.07.2015р. за результатами розгляду заяви Комунального підприємства Славутське житлово-комунальне обєднання про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 02.04.2015р. у справі №924/1230/14, у якій зазначено про відсутність підстав для стягнення штрафних санкцій, передбачених умовами договору поставки природного газу, та застосування наслідків за порушення грошового зобов'язання, передбачених ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, оскільки, уклавши договір про організацію взаєморозрахунків, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до договору поставки природного газу.

Відповідно до ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок місцевого господарського суду щодо відмови у задоволені позовних вимог в цій частині.

Водночас, відповідно до розрахунку позовних вимог оплата у розмірі 31 280 926,33грн. зарахована позивачем наступним чином: 21 347 091,87грн. ПКМУ №375; 9933834,46грн. оплата в період з 05.03.2015р. по 06.01.2016р. власними коштами у порядку, встановленому договором купівлі-продажу природного газу №3-1-2014/060-ПТ-ПР від 23.12.2014р.

Колегія суддів вважає, що до спірних правовідносин в частині позовних вимог щодо стягнення штрафу, пені, інфляційних втрат та 3% річних на нараховану позивачем суму у розмірі 9933834,46грн, сплачену відповідачем за рахунок власних коштів, слід застосувати приписи Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення № 1730-VШ, який набрав чинності з 30.11.2016р.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості. Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону.

Згідно зі ст. 2 Закону дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Статтею 3 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Водночас, ч. 3 ст. 7 Закону встановлено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Тобто, зазначеною нормою передбачено можливість звільнення боржника від відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання у сфері теплопостачання як у спосіб не нарахування йому неустойки, інфляційних втрат, відсотків річних на суму заборгованості, так і у спосіб списання цих нарахувань.

При цьому, додаткові умови, крім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до набрання чинності Законом, для звільнення боржника від відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання у сфері теплопостачання (не нарахування або списання сум неустойки, інфляційних нарахувань та відсотків річних) при відсутності кредиторської заборгованості на день набрання чинності законом, не вимагаються. Виконання цієї норми також не потребує включення підприємства до Реєстру. Аналогічні висновки містяться у Постанові ВГСУ від 08.08.2017р. у справі №927/1153/16.

Як свідчать матеріали справи, заборгованість відповідача за поставлений природний газ у січні-лютому 2015р., станом на 29.12.2015р. погашена у повному обсязі, тобто до набрання чинності Законом України №1730 ( розрахунок позивача т.2, а.с.60-61).

З пояснень відповідача до відзиву на апеляційну скаргу від 05.09.2017р. вбачається, що ПАТ ДТЕК Дніпроенерго позбавлено можливості надати докази сплати за поставлений природний газ, у зв»язку із несанкціонованим втручанням в роботу комп»ютерів та автоматизованих систем підприємства, яке відбулось 27.06.2017р., результатом чого стало шифрування (знищення) частини даних бухгалтерського обліку. За вказаним фактом, Шевченківським УП ГУ НП в м.Києві внесено до ЄДР досудових розслідувань за ознаками та розпочате досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення за ч.2 ст.361 КК України (т.2 а.с.56-57).

Проте, сторони не заперечують погашення боргу за рахунок власних коштів відповідачем у сумі 9 933 834,46грн.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що правові підстави для нарахування позивачем пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат на суму заборгованості, яка була погашена відповідачем за рахунок власних коштів у розмірі 9933834,46 грн. за зобовязаннями січня - лютого 2015р., відсутні, що узгоджується з наведеними нормами Закону №1730.

Отже, висновок місцевого господарського суду щодо відмови у задоволені позовних вимог про стягнення з відповідача 2 189 403,60 грн. 7 % штрафу, 9 077 716,13 грн. пені, 723 847,97 грн. 3 % річних та 8 274 500,84 грн. інфляційних втрат є правильним.

При цьому, колегія суддів вважає, що висновок суду стосовно неможливості виокремити періоди погашення основного боргу на підставі договорів про взаєморозрахунки та за рахунок власних коштів сплачених відповідачем, є таким, що ототожнюється з не з"ясуванням у повній мірі всіх обставин у справі.

В той же час апеляційний господарський суд вважає, що оскаржуване судове рішення повинно бути залишено без змін, але за мотивами, викладеними у даній постанові, тому підстав для задоволення апеляційної скарги не має.

Доводи апеляційної скарги спростовуються вищенаведеним, а тому колегією суддів відхиляються.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ на рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. у справі №908/2113/16 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2017р. у справі №908/2113/16 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий О.О. Радіонова

Судді: Д.О.Попков

ОСОБА_3

Надруковано 4 прим.: 1. Позивачу;1. Відповідачу; . у справу; 1. ДАГС; 1. ГСЗО