ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
24.10.2017
Справа № 910/7926/15-г
За заявою Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15 у справі № 910/7926/15-г
За позовом Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Київської міської філії ПАТ “Укртелеком”
До Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Департамент фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про стягнення 6 246 262,56 грн.
Суддя Ващенко Т.М.
Представники учасників судового процесу:
Від позивача: не з’явився
Від відповідача (заявника): не з’явився
Від третьої особи: не з’явився
Обставини справи:
За результатами нового розгляду справи № 910/7926/15-г рішенням Господарського суду міста Києва від 22.12.15. позов задоволено повністю та стягнуто з відповідача на користь позивача 6 246 262,56 грн.
11.01.16. на виконання вищевказаного рішення суду видано відповідний наказ № 910/7926/15-г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.02.16. (яка залишена без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 21.04.16.) відмовлено в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання наказу Господарського суду міста Києва № 910/7926/15-г від 11.01.16. таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.16. відмовлено в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.11.16. відмовлено в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.12.16. відмовлено в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.03.17. відмовлено повністю в задоволенні заяви Департамента соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про роз’яснення рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі 910/17926/15-г.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.05.17. відмовлено в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г.
Крім того, до Київської міської ради направлено окрему ухвалу, в якій вказано Київській міській раді розглянути викладені в окремій ухвалі обставини щодо дій Департамента соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та вжити необхідні заходи, спрямовані на виконання судового рішення у справі № 910/7926/15-г, яке набрало законної сили, та неприпущення в майбутньому вказаних в окремій ухвалі порушень та недоліків.
11.10.17. Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вп’яте через відділ діловодства Господарського суду міста Києва подав заяву, відповідно до якої просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. у справі № 910/7926/15-г шляхом стягнення 6 246 262,56 грн. з Державного бюджету України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.10.17. розгляд означеної заяви призначено на 24.10.17.
19.10.17. від позивача через відділ діловодства суду надійшли письмові пояснення на заяву.
Заявник в судове засідання 24.10.17. без повідомлення причин не з’явився.
Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з’явились.
Розглянувши заяву та додані до неї матеріали, Господарський суд міста Києва встановив наступне.
У відповідності до поданої заяви відповідач просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. у справі № 910/7926/15-г шляхом стягнення 6 246 262,56 грн. з Державного бюджету України.
Заяву обґрунтовано тим, що заявник перераховує отримані від Департаменту фінансів кошти на рахунки Київської міської філії ПАТ “Укртелеком” , є учасником бюджетного процесу та не виконує функцій управління бюджетними коштами.
За приписами ч. 2 ст. 121 ГПК України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, господарський суд за власною ініціативою, за заявою сторони виконавчого провадження, за заявою виконавця, поданою на підставі заяви сторони виконавчого провадження, або за заявою державного виконавця, поданою з власної ініціативи, у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", суд, який видав виконавчий документ, може змінити спосіб та порядок виконання рішення, ухвали, постанови у порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими (п. 7.1.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.12. “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України”).
Згідно з п. 7.2 вказаної постанови, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.
Фактично, заявник просить змінити боржника у за наказом № 910/7926/15-г, а не просить змінити спосіб чи порядок виконання рішення суду
При цьому судом враховано, що нормами ГПК України не передбаченої одночасної зміни способу і порядку виконання рішення суду.
При цьому, рішенням суду в даній справі чатко встановлено наступне.
Відповідно до п. 3 статті 63 Закон України “Про телекомунікації” та п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012 р., споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно з ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету”, встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р., головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг м. Києва є Департамент соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Таким чином, відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Статтями 89 та ст.102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки на державні програми соціального захисту (пільги окремим категоріям громадян) здійснюються з місцевих бюджетів та проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг з послуг зв'язку за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено Постановою Кабінету Міністрів України N 256 від 04.03.2002 р. “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету” (надалі – Порядок).
Пунктом 3 Порядку визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
При цьому, господарський суд зазначає, що у м. Києві таким головним розпорядником є Департамент соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Також суд зауважує, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2014 р.” та Законом України “Про Державний бюджет України на 2015 р.” (Додаток № 7 “Міжбюджетні трансферти (додаткові дотації та субвенції”) з Державного бюджету України місцевим бюджетам на 2014 рік та на 2015 рік”) передбачено обсяги субвенцій на 2014 р. та 2015 р. з Державного бюджету України міському бюджету м. Києва на надання пільг з послуг зв'язку та інших, передбачених законодавством пільг у розмірі по 235 937 400,00 грн. на кожний рік. Передбачені у Держаному бюджеті України субвенції на 2014 та 2015 рік є достатніми для того, щоб відповідач належним чином здійснив відшкодування позивачу грошових сум у зв'язку із наданням пільг окремим категоріям населення відповідно до Законів України.
Враховуючи наведене, посилання відповідача на неналежне бюджетне фінансування є безпідставним.
Крім того, законодавством не передбачена залежність розміру відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається не внаслідок власної недбалості, чи власного бажання, а у відповідності до вимог Законів України.
Отже, з огляду на все викладене вище в сукупності, розглянувши мотиви заяви, дослідивши наявні докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви Департамента соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну способу порядку виконання рішення Господарського суду м. Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г шляхом стягнення заборгованості на користь Публічного акціонерного товариства Укртелеком” замість Київської міської філії Публічного акціонерного товариства “Укртелеком”.
Заява відповідача про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 910/7329/15-г № 051/367442-010 від 21.04.17. подана заявником вп’яте.
При цьому, рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. у справі № 910/7926/15-г, набрало законної сили 11.01.16. та станом на 24.10.17. відповідачем не виконано.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно із практики Європейського суду з прав людини право на судовий розгляд, гарантоване статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони, яка поважає верховенство права, дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (див. рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997 р., Збірник рішень 1997-II, с. 510 - 511, § 40; рішення у справі "Бурдов проти Росії", №59498/00, § 34, від 07.05.2002 р.; рішення у справі "Ясіун'єне проти Литви", №41510/98, § 27, від 06.03.2003 р.; та рішення по справі "Руйану проти Румунії", №34647/97, від 17.06.2003 р.).
Натомість, відповідачем, починаючи з лютого 2016 року подаються заяви про визнання наказу Господарського суду міста Києва № 910/7926/15-г від 11.01.16. таким, що не підлягає виконанню, про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г, роз’яснення рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.15. по справі 910/17926/15-г.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року N18-рп/2012; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року N11-рп/2012.
Відповідно до змісту рішення від 20 липня 2004р. Європейського суду з прав людини “Шмалько проти України” право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Водночас згідно з частиною третьою статті 22 ГПК сторони (так само як і інші учасники судового процесу) зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Зловживанням процесуальними правами слід вважати також і подання учасниками судового процесу подання другого і наступних клопотань (заяв) з одного й того самого питання, яке вже вирішено господарським судом (п. 3.14 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.11. “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції”).
Тому суд розцінює як зловживання відповідачем своїми процесуальними правами, зокрема, подання суду п’ятої заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 910/7329/15-г та ухилення від виконання рішення суду в даній справі, яке набрало законної сили.
При цьому, ухилення від виконання рішення суду в даній справі спрямоване на порушення прав позивача у справі № 910/7926/15-г.
Згідно з п. 5 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право стягувати в доход Державного бюджету України з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
Відповідні дії або бездіяльність з урахуванням конкретних обставин справи може тягти за собою, зокрема, такі наслідки:
- покладення на особу, що припустилася зловживання, державного мита незалежно від результатів вирішення спору (частина друга статті 49 ГПК);
- стягнення штрафу з винної сторони в доход Державного бюджету України (пункт 5 статті 83 ГПК);
- винесення у встановленому порядку окремих ухвал (статті 90 ГПК).
За таких обставин, враховуючи фактичні обставини справи та суть допущених відповідачем зловживань, суд вважає, що належними, адекватними та співрозмірними заходом реагування на зловживання відповідачем своїми процесуальними правами та ухилення від виконання рішення суду в даній справі, яке набрало законної сили, є застосування до нього передбаченого п. 5 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України заходу у вигляді стягнення в доход Державного бюджету України штрафу у розмірі 1 700,00 грн.
Керуючись ст. ст. 83, 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну порядку виконання рішення Господарського суду м. Києва від 22.12.15. по справі № 910/7926/15-г.
Стягнути з Департамента соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, просп. Комарова, 7, ідентифікаційний код 37441694) в доход Державного бюджету України штраф у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Видати наказ.
Суддя Т.М. Ващенко