
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 жовтня 2017 року 16 год. 27 хв. № 826/17334/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Багрій М.В., представників позивача - Макарова К.І., Гомольської Я.П., Кривоносюк О.В., представників відповідача - Галицької Д.І., Казакуци О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 12 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування обсягів у загальному обсязі 2430669,67 кг за кодами УТК ЗЕД (2909 19 90 20, 2711 12 97 00, 2710 12 41 92, 2710 12 45 02 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН;
- зобов'язання відповідача відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 20 березня 2016 року, реєстраційний номер 9039136048, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:
1) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 910814 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 1215877,72;
2) газ (код УТК ЗЕД 2711 12 97 00) вагою 528503,24 кг у літрах, приведених до t 15°C - 972999,12;
3) бензин автомобільний "95 UA Стандарт" А-95 Євро 4-Е5 (код УТК ЗЕД 2710 12 45 02) вагою 605991,91 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 817764,89;
4) бензин автомобільний "92 стандарт" А-92 Євро 4-Е5 (код УКТ ЗЕД 2710 12 41 92) вагою 384753,6 кг у літрах, приведених до t 15"С - 518543;
5) інші (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 606,92 кг у літрах, приведених до t 15 °С -760,42.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновки Акту перевірки зроблені відповідачем без урахування положень чинного законодавства, є неправомірними та не повинні бути застосовані у відношенні позивача.
Разом з тим позивач наголошував, що форма акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального була затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016р. №219 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання», зареєстрованим в Міністерством юстиції України 12.03.2016р. за № 377/28507 (далі - Наказ №219). Позивач зазначає, що згідно п. З Наказу №219, дата набрання ним законної сили була покладена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, в залежність від дати його офіційного опублікування, тобто 05.04.2016р. З урахуванням зазначеного, в контексті порядку та строків виконання платниками податків приведених вище вимог п. 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України, вбачається висновок про те, що вимоги Наказу №219 ще не набрали законної сили на останній день подання акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального, тобто станом на 21.03.2016р.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову з підстав викладених в аті перевірки.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивачів та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалам справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" (ідентифікаційний код 32214641) зареєстровано 08.10.2002 року службою Києво-Святошинського управління юстиції Київської області, видом діяльності за КВЕД - 2010: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.11 Рекламні агентства;73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки. Відомості надані Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 31.10.2016 року.
На виконання п.9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ, у відповідності з яким протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, 20.03.2016 року позивачем було подано до Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу зт ОВП, Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року.
З 17.08.2016 року по 26.08.2016 року проведена фактична перевірка товариства з обмеженою відповідальністю (ідентифікаційний код 32214641), в ході якої перевірено дані акту інвентаризації обсягів залишку пального на 01.03.2016 року, поданого відповідно до абзацу третього п. 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт перевірки №0090/28-10-42-05/32214641 від 29.08.2016 року «Про результати перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" (ідентифікаційний код 32214641) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку».
Перевіркою встановлені відхилення між обсягами залишку пального станови на 01.03.2016 року зазначеними в акті інвентаризації поданому ТОВ"Прем'єр-Ліга" до Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби - центрального офісу з ОВП від 20.03.2016 року реєстраційний №9039136048, та обсягами залишку пального визначеними за результатами перевірки, а саме:
1) завищено обсяги залишків пального на 2 430 669,67 кг. в т. ч:
- метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 910814 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 1215877,72;
- газ (код УТК ЗЕД 2711 12 97 00) вагою 528503,24 кг у літрах, приведених до t 15°C - 972999,12;
- бензин автомобільний "95 UA Стандарт" А-95 Євро 4-Е5 (код УТК ЗЕД 2710 12 45 02) вагою 605991,91 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 817764,89;
- бензин автомобільний "92 стандарт" А-92 Євро 4-Е5 (код УКТ ЗЕД 2710 12 41 92) вагою 384753,6 кг у літрах, приведених до t 15"С - 518543;
2) занижено обсяги залишків пального на 111 996 кг, в т.ч.:
- бензин неетильований АИ-92-К5-Евро, клас Д ( код УКТ ЗЕД 2710124134) на 20 449 кг (27 477,83 л.);
- ДП Євро вид І ( код УКТ ЗЕД 2710194300) на 90 494 кг (109570,16 л);
- газ ( код УКТ ЗЕД 2711 13 97 00) на 1 053 кг (1939,23л).
На підставі п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Кодексу з 01.01.2016р. податок справляється зокрема з пального з вищевказаними кодами УКТ ЗЕД.
Таким чином перевіркою встановлено порушення товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України, завищення в Акті інвентаризації від 14.03.2016 року залишків пального в кількості 2 430 669,67 кг, в т.ч. 910814 кг по коду УКТ ЗЕД 2909 19 90 20, 605991,91 кг по коду УКТ ЗЕД 2710 12 45 02, 528503,24 кг по коду УКТ ЗЕД 2711 12 97 00, 384753,6 кг по коду УКТ ЗЕД 2710 12 41 92, з яких не сплачено акцизний податок та заниження обсягів залишків пального на 111 996 кг, в т.ч.:20 449 кг по коду УКТ ЗЕД 2710194300, 1 053 кг по коду УКТ ЗЕД 2711 13 97 00.
У п. 4 «Висновки» вказаного Акту зазначено, що перевіркою не підтверджено відображені ТОВ "Прем'єр-Ліга" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року залишки пального у Акті інвентаризації підлягають коригуванню на вищезазначені відхилення в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
22.09.2016 року відповідачем на підставі висновків вищезазначеного акту відкориговані дані щодо обсягу пального в розрізі УТК ЗЕД в ЄРАН.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся за захистом власних прав, свобод та інтересів до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються нормами податкового права, зокрема, ПК України, який набрав чинності 01.01.2011 року.
Згідно пункту 75.1. статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпункт 75.1.3 зазначеної статті розкриває сутність фактичної перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.
Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
При цьому формула наведена у п. 232.3 ст. 232 ПК України включає: еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат, де: еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
З викладеного вбачається, що позивач, як платник акцизного податку, був зобов'язаний подати до Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби-Центрального офісу з ОВПН України Акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року в термін, з урахуванням положень п. 49.20 ст. 49 ПК України, до 21.03.2016 року включно.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.0.2016р за № 377/28507 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання" затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Відповідно до п. 2 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).
Таким чином, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України
У підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України вказано перелік товарів з яких починаючи з 01.01.2016 року сплачується акцизний податок, зокрема пального по коду згідно з УКТ ЗЕД 2909199020, УКТ ЗЕД 2711 12 97 00 , УКТ ЗЕД 2710 12 41 92 , УКТ ЗЕД 2710 12 45 02.
Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.
Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишку пального, яке було об'єктом оподаткування акцизним податком.
Відповідно до п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України при встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Таким чином у періоді що перевірявся, позивач був платником в тому числі акцизного податку.
Виходячи з аналізу вказаних приписів законодавства, у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.
Разом з тим, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України.
Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.
Водночас суд зауважує, що вказаний Порядок заповнення та подання товариством інвентаризації обсягів залишку пального набрав чинності з дня офіційного опублікування, яке відбулось 05.04.2016 року. В звязку з цим суд зазначає, що станом на 20.03.2016 року дату подання Позивачем до Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби-Центрального офісу з ОВПН України Акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального, Порядок заповнення та подання Акту інвентаризації обсягів залишку пального, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №219 від 25.02.2016 року не набрав законної сили, а отже не може бути застосований до спірних правовідносин.
Відповідно до п.п.14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України.
Так , згідно п.п. 215.3.4 п.215.3 ст. 215 Кодексу до пального віднесено зокрема код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД: 2909 1990 20 та 3811 19 00 00, що зокрема свідчить про правомірність включення продукції вказаної позивачем до акта інвентаризації згідно п. 9 підрозділу 5 ХХ ПК України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обсяги пального ( метил-тред-бутиловий ефір (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 910814 кг та код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 606,92 кг. правомірно враховано ТОВ "Прем'єр-Ліга " в акті інвентаризації.
Щодо тверджень зазначених в акті про не підтвердження та реальності надходження на АЗС пального за кодом товарної підкатегорії згідно з УТК ЗЕД 2710124192 обсягом 1316 794, УТК ЗЕД 2710 12 45 02 обсягом 1 131 119 кг, то суд зазанчає наступне.
Як вбачається з пояснень наданих директором ТОВ "Прем'єр -Ліга" листом від 29.08.2016 року №19-13/2623 Барановим В.С. в січні 2016 року було прийнято рішення про зменешення обсягів продажу на АЗС деяких видів пального, а самеА92-е ( код УТК ЗЕД 3824 90 97 10) та збільшення продажу А-92 ( код УТК ЗЕД 2710 12 41 92). В зазначений період при переміщені товарів з місць зберігання палива відбувся пересорт-змішування А92 з кодів УТК ЗЕД 3824 90 97 10 та 2710 12 41 94 на 2110124192 до реєстрації податкових накладних з кодом УТК ЗЕД 2710124192 . Також при переміщенні товарів з місць зберігання газу відбувся пересорт-змішування газу скрапленого з кодів УТК ЗЕД 2711 12 94 00 та УТК ЗЕД 2711 13 97 00 на УТК ЗЕД 2711 12 9700.
Проте, в акті перевірки відповідач зазначає, що ТОВ "Прем'єр -Ліга" документів щодо інформації щодо змішування ( отже виробництва) не надавалось.
Суд не погоджується з таким твердженнями відповідача. з огляду на наступне.
Як зазначалось вище, основним видом діяльності Товариствао з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" (ідентифікаційний код 32214641) за КВЕД - 2010 є 47.30 Роздрібна торгівля пальни (основний).
Так, відповідно до пп.14.1.281 п. 14.1 ст. 14 ПК України, виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.
Так, діяльність, пов'язану з роздрібною торгівлею нафтопродуктами, регламентовано наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, яким затверджено Інструкцію про порядок приймання, Транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України
Згідно пп. 11.1 п. 11 Інструкції уразі змішування нафтопродуктів унаслідок перекачування різних марок і видів нафтопродуктів одним нафтопродуктопроводом, приймання різних марок нафтопродуктів по одному трубопроводу, зливання різних марок і видів (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів до одного резервуара або на залишок іншого нафтопродукту без відповідного зачищення керівник призначає комісію, яка встановлює причини змішування, кількість та якість змішаних нафтопродуктів, а також можливість відновлення їх якості або переведення до іншої марки.
Ця вимога не поширюється на змішування нафтопродуктів передбаченого процесом виробництва на НПЗ.
При виробництві товарних нафтопродуктів методом змішування компонента -автомобільного бензину та компонента дизельного палива з додатками (присадками) відповідно до Закону України від 17 травня 2001 року №2408-111 «Про стандартизацію» зі змінами та доповненнями та п.1 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004 130 «Про затвердження національних стандартів України, зміни до національного
стандарту, національної зміни до міждержавного стандарту, поновлення чинності міждержавного стандарту та скасування нормативних документів» необхідно здійснювати процедуру постановки продукції на виробництво згідно з ДСТУ 4311:2004 «Система розроблення та постановки продукції на виробництво. Продукція нафтопереробки та нафтохімії». Після здійснення постановки продукції на виробництво необхідно проводити обов'язкову сертифікацію цих нафтопродуктів у системі УкрСепро.
Не можуть визнаватися як достатня переробка товарів такі технологічні операції:
щодо схоронності товарів під час їх зберігання чи транспортування;
підготовка товарів для продажу і транспортування (подрібнення партії, формування відправлень, сортування та переупакування);
прості складальні операції;
змішування товарів (компонентів) без надання одержаній продукції характеристик, що істотно відрізняють її від вхідних складових.
Таким чином, якщо діяльність з виготовлення нафтопродуктів включає всі стадії технологічного процесу переробки (перегонки) нафти (інших початкових матеріалів), то згідно з переліченими вище вимогами така діяльність вважається виробництвом нафтопродуктів, а підприємство класифікується виробником нафтопродуктів. Виробництво бензинів та інших нафтопродуктів, які є продуктами переробки (перегонки) нафти, можливо лише в умовах нафтопереробних заводів, які, відповідно, є платниками акцизного податку. У разі придбання суб'єктом підприємництва низькооктанових бензинів і додання до них присадки з метою підвищення октанового числа відсутні правові підстави вважати такі операції виробництвом нафтопродуктів.
Водночас судом проаналізовано та досліджено матеріали надані товариством, та встановлено, що під час перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишків пального перевіряючими була допущена арифметична помилка при розрахунках залишку пального по коду УКТ ЗЕД 3811900000, адже з наданих до суду документів вбачається, що кількість залишків пального на 01.03.2016 року становить 1122,237 л, що дорівнює 897,79 кг.
Разом з тим, суд звертає увагу на лист Державної фіскальної служби України за результатами аналізу акту інвентаризації позивача від 24.06.2016 №13928/6/99-99-12-03-15 з якого вбачається, що зазначені у Акті інвентаризації за реєстраційним №9039136048 від 20.03.2016 обсяги залишку пального вже враховуються у формулі, визначеній пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, як обсяг на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в ЄРАН, що також підтверджується Витягом щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН №21582761 на запит від 21.09.2016 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що залишки пального в загальному обсязі 2 430 669,67 кг. за вказаними кодами УТК ЗЕД (2909 19 90 20, 2711 12 97 00, 2710 12 41 92, 2710 12 45 02 та 3811 90 00 00), які станом на 00 годин 01 березня 2016 обліковувались у ТОВ «Прем'єр- Ліга» правомірно враховано позивачем в Акті інвентаризації від 20.03.2016 реєстраційний номер №9039136048 для врахування його у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку прозадоволення вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування обсягів у загальному обсязі 2430669,67 кг за кодами УТК ЗЕД (2909 19 90 20, 2711 12 97 00, 2710 12 41 92, 2710 12 45 02 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН.
Визнання протиправними дії відповідача тягне за собою задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 20 березня 2016 року, реєстраційний номер 9039136048, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:
1) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 910814 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 1215877,72;
2) газ (код УТК ЗЕД 2711 12 97 00) вагою 528503,24 кг у літрах, приведених до t 15°C - 972999,12;
3) бензин автомобільний "95 UA Стандарт" А-95 Євро 4-Е5 (код УТК ЗЕД 2710 12 45 02) вагою 605991,91 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 817764,89;
4) бензин автомобільний "92 стандарт" А-92 Євро 4-Е5 (код УКТ ЗЕД 2710 12 41 92) вагою 384753,6 кг у літрах, приведених до t 15"С - 518543;
5) інші (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 606,92 кг у літрах, приведених до t 15 °С -760,42.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Податковим органом не доведено на підставі належних та допустимих доказів правомірності вчинення дій.
За викладених обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
З метою повного захисту порушених прав, забезпечення належного виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.10.2017 року, з урахуванням положень ст. ст. 168, 267 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення вимог в частині зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо неврахування обсягів у загальному обсязі 2 430 669,67 кг за кодами УТК ЗЕД (2909 19 90 20, 2711 12 97 00, 2710 12 41 92, 2710 12 45 02 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН;
3. Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 20 березня 2016 року, реєстраційний номер 9039136048, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 Податкового кодексу України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:
1) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 910814 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 1215877,72;
2) газ (код УТК ЗЕД 2711 12 97 00) вагою 528503,24 кг у літрах, приведених до t 15°C - 972999,12;
3) бензин автомобільний "95 UA Стандарт" А-95 Євро 4-Е5 (код УТК ЗЕД 2710 12 45 02) вагою 605991,91 кг у літрах, приведених до t 15 °С - 817764,89;
4) бензин автомобільний "92 стандарт" А-92 Євро 4-Е5 (код УКТ ЗЕД 2710 12 41 92) вагою 384753,6 кг у літрах, приведених до t 15"С - 518543;
5) інші (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 606,92 кг у літрах, приведених до t 15 °С -760,42.
4. Встановити Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби двотижневий строк з моменту набрання постановою Окружного адміністративного суду міста Києва законної сили для подання звіту про виконання судового рішення.
5. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр-Ліга" (код ЄДРПОУ 32214641) понесені ним судові витрати у розмірі 2 756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст рішення складено та підписано 24.10.2017 року.
Суддя Н.Г. Вєкуа