
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2017 року Чернігів Справа № 825/1695/17
Чернігівський окружний адміністративний суд колегією суддів в складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
суддів Бородавкіної С.В., Кашпур О.В.,
при секретарі Вершняк Л.Л.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Центральна виборча комісія про визнання протиправними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
Ічнянська районна партійна організація політичної партії «Наш Край» звернулася до суду з адміністративним позовом до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Центральна виборча комісія, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017;
- визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 27, якою було затверджено текст виборчого бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем 25.10.2017 було прийнято постанову № 26, якою утворено виборчі округи для проведення виборів з порушенням частини п’ятої статті 17 Закону України «Про місцеві вибори» щодо середньої кількості виборців. Вказує, що судовими рішеннями неодноразово було встановлено, що комісія при утворенні виборчих округів ігнорує вищевказані положення Закону щодо їх утворення з дотриманням принципу збалансованості самих округів щодо критерію середньої кількості виборців, а тому дана постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Крім того, вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню постанову відповідача від 25.10.2017 № 27, якою було затверджено текст виборчих бюлетенів з виборів депутатів Ічнянської міської ради, оскільки затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів неможливо за умови протиправності утворення самих виборчих округів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні в задоволенні позову просили відмовити та зазначили, що в оскаржуваних правовідносинах Ічнянська міська виборча комісія Ічнянського району Чернігівської області діяла у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, з урахуванням абзацу другого частини п’ятої та частини дванадцятої статті 17 Закону України «Про місцеві вибори».
Представник третьої особи – Центральної виборчої комісії в судове засідання не з’явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою від 18.08.2017 № 164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29.10.2017» на неділю, 29.10.2017, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема, перші вибори депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об’єднаної територіальної громади Чернігівської області, та оголошено з 09.09.2017 початок виборчого процесу.
Постановою Центральної виборчої комісії від 31.08.2017 № 171 «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів сільських, селищних та міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міських голів 29.10.2017» визначено 26 територіальних виборчих округів, що утворюються для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об’єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 (додаток до постанови № 24).
12.10.2017 Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області було прийнято постанову № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 у справі № 825/1536/17», пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об’єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017.
Не погоджуючись з вказаною постановою, суб’єкт виборчого процесу Ічнянська районна партійна організація політичної партії «Наш Край» звернулася до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2017 у справі № 825/1628/17 вказаний позов було задоволено частково: визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 12.10.2017 року № 22 «Про виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 року в справі № 825/1536/17»; визнано протиправною та скасовано постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 11.10.2017 року № 20 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів та голови до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області» в частині затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області; припинено достроково повноваження усього складу Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області у складі: голови комісії ОСОБА_5, заступника голови ОСОБА_6, секретаря Науменка Олександра Миколайовича та членів комісії ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, що діє відповідно до постанови Ічнянської виборчої комісії № 7 від 12.09.2017 та постанов № 8 та № 9 від 15.09.2017, у зв’язку з систематичним порушенням комісією Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори».
Враховуючи викладене, постановою Ічнянської районної виборчої комісії Чернігівської області від 24.10.2017 № 13 було затверджено новий склад Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області у складі: ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37.
Постановою Ічнянської районної виборчої комісії Чернігівської області від 25.10.2017 № 16 обрано та призначено на посаду голови Ічнянської міської виборчої комісії ОСОБА_21.
В подальшому, вже новим складом виборчої комісії було прийнято постанову від 25.10.2017 № 26 «Про виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2017 у справі № 825/1628/17 та утворення територіальних округів Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області», пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об’єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 за переліком згідно з додатком № 1.
Відповідно до Додатку № 1 до цієї постанови відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів, з яких по місту Ічня: округ № 1 складає 1878 виборців, округ № 2 – 1848 виборців, округ № 3 – 1719 виборців, округ № 4 – 1806 виборців, округ № 5 – 1860 виборців; по селах: округ № 6 – 718 виборців, округ № 7 – 396 виборців, округ № 8 – 451 виборець, округ № 9 – 385 виборців, округ № 10 – 241 виборець, округ № 11 – 522 виборців, округ № 12 – 596 виборців, округ № 13 – 209 виборців, округ № 14 – 624 виборців, округ № 15 – 619 виборців, округ № 16 – 408 виборців, округ № 17 – 653 виборців, округ № 18 – 563 виборця, округ № 19 – 608 виборців, округ № 20 – 603 виборця, округ № 21 – 416 виборців, округ № 22 – 535 виборців, округ № 23 – 322 виборця, округ № 24 – 126 виборців, округ № 25 – 311 виборців, округ № 26 – 125 виборців.
Крім того, відповідачем прийнята постанова від 25.10.2017 № 27 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області».
Вважаючи постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26 та № 27 протиправними і такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом про захист своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» (далі – Закон) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
З системного норм Закону України «Про місцеві вибори» та Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що суб'єкт виборчого процесу має право на звернення до суду, у визначеному чинним законодавством України порядку, лише в разі порушення його прав або інтересів.
Отже, при вирішенні виборчих спорів за позовом суб'єкта виборчого процесу необхідно надати оцінку не лише правомірності оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а й факту порушення ними прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Водночас, відсутність такого порушення є підставою для відмови у задоволенні позову.
Так, реалізуючи надане законом право висуватися та бути обраним позивач висунув власних кандидатів у депутати до Ічнянської міської ради об’єднаної територіальної громади. Постановою Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 05.10.2017 № 16 було зареєстровано кандидатів у депутати Ічнянської міської ради висунутих від Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» у багатомандатному виборчому окрузі.
Тобто, позивач набув статусу суб’єкта виборчого процесу в силу пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про місцеві вибори», яка встановлює, що суб’єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.
У свою чергу, одним з етапів виборчого процесу є утворення територіальних виборчих округів (частина третя статті 11 Закону).
В силу абзацу першого частини п’ятої статті 17 Закону для проведення виборів депутатів міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради відповідна міська територіальна виборча комісія не пізніш як за 37 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює на території кожного району в місті, міста, села, селища, що входить до складу цього міста, територіальні виборчі округи. Кількість виборців у таких округах має бути за можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу, що обчислюється шляхом ділення кількості виборців, виборча адреса яких віднесена до відповідного багатомандатного виборчого округу, на загальний склад відповідної місцевої ради (далі - середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу).
Згідно з пунктом 2 частини п’ятої статті 25 Закону міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію.
З аналізу вищевказаних норм Закону вбачається, що єдиним критерієм для формування територіальною виборчою комісією територіальних виборчих округів законодавцем передбачено кількість виборців у територіальних виборчих округах, яка повинна бути максимально наближеною до середньої кількості виборців.
Як вбачається з додатку №1 до постанови Ічнянської міської виборчої комісії від 25.10.2017 №26, загальна кількість виборців складає 18715, проте при додаванні кількості виборців по кожному територіальному округу ця сума складає 18542, що свідчить про допущену відповідачем арифметичну помилку при обрахунку.
Відтак, середня кількість виборців у 26 територіальних виборчих округах, з урахуванням вимог абзацу першого частини п’ятої статті 17 Закону, обчислюється шляхом ділення 18542 виборців, виборчі адреси яких віднесені до Ічнянського району, на загальний склад Ічнянської міської ради Ічнянської об’єднаної територіальної громади Чернігівської області, що складає 26 депутатів, та становить 713 осіб .
Відповідно до постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, яка видана на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2017 у справі №825/1628/17, зміни відбулися лише в округах 1-6, а саме: в окрузі 1 кількість виборців з 1664 збільшилась до 1878 осіб; в окрузі 2 кількість виборців зменшилась з 2062 осіб до 1848; в окрузі 3 з 1384 осіб кількість виборців збільшилась до 1719 осіб; в окрузі 4 кількість виборців зменшилась з 2138 до 1806 осіб; в окрузі 5 кількість виборців збільшилась з 1858 до 1860 осіб; в окрузі 6 кількість виборців збільшилась з 714 до 718 осіб, тобто відповідачем не було приведено утворення виборчих округів у відповідність до вимог частини 5 статі 17 Закону, що фактично призвело до створення нерівних умов у виборчому процесі для зареєстрованих кандидатів.
Представниками відповідача було пояснено в судовому засіданні, що відповідно до абзацу 2 частини п’ятої статті 17 Закону на території кожного села, селища, району в місті, міста, яке входить до іншого міста, утворюється один територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради або кілька територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради з приблизно однаковою кількістю виборців, проте, як вбачається з додатку №1 до постанови Ічнянської міської виборчої комісії від 25.10.2017 №26, територіальні округи з виборів депутатів Ічнянської міської громади Чернігівської області було створено у межах відповідної ради.
Водночас, згідно з принципом «обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень», останнє повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Крім того, Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, пункт 36, від 01.07.2003, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Тому, з огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем у судовому засіданні не наведено жодних правових обґрунтувань щодо неможливості утворення територіальних виборчих округів з кількістю виборців максимально наближеної до середньої при прийнятті постанови від 25.10.2017 № 26.
При цьому, судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача на частину дванадцяту статті 17 Закону, якою передбачено, що при включенні звичайної виборчої дільниці до меж територіального виборчого округу її межі не розриваються, за винятком випадків, коли кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість територіальних виборчих округів, оскільки відповідачем належних та допустимих доказів на підтвердження того факту, що, при утворенні виборчих округів з рівною кількістю виборців, межі територіального виборчого округу будуть розірвані, до суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 27, якою було затверджено текст виборчого бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області, то суд зазначає наступне.
У відповідності до частини четвертої статті 74 Закону, виборчий бюлетень повинен містити назву місцевих виборів, дату місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення "повторне голосування" та дату його проведення, означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії. За наявності підтвердженої відповідним поліграфічним підприємством технічної можливості територіальна виборча комісія може прийняти рішення про виготовлення виборчих бюлетенів із зазначенням номерів виборчих дільниць.
Згідно частини п’ятої статті 74 Закону виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату проведення місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення «повторне голосування», означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, номера, за яким виборця внесено до списку виборців, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень.
Кількість виборчих бюлетенів для голосування визначається відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 12 днів до дня голосування виходячи з кількості виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, з урахуванням резерву виборчих бюлетенів, що становить 0,5 відсотка від кількості виборців на кожній виборчій дільниці у такому виборчому окрузі (частина шоста статті 74 Закону).
Абзацом 2 частини сім статті 74 Закону встановлено, що у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, великими літерами повна назва відповідної місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках - прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) першого кандидата в списку кандидатів, далі через тире - великими літерами прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом. Між порядковим номером та зазначеними відомостями розміщується порожній квадрат.
Частиною десятою статті 74 Закону передбачено, що виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі друкуються на однаковому папері та повинні бути однаковими за розміром, кольором і змістом.
З аналізу наведених норм Закону України «Про місцеві вибори» вбачається, що обов’язковою передумовою затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів до Ічнянської міської ради є наявність виборчих округів.
Оскільки затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради відбувалося на підставі постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017, та яку вже визнано судом протиправною і такою, що підлягає скасуванню, тому, за вказаних обставин, колегія суддів вважає, що постанова Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 27 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області» є також протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини дев’ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 6 Закону України «Про судовий збір», та не сплату позивачем судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, який містить дві вимоги немайнового характеру, підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету судовий збір в розмірі 3200,00 грн.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 – 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» – задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017.
Визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 27, якою було затверджено текст виборчого бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області.
Стягнути з Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету (рахунок 31216206784002, отримувач – УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк – ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) судовий збір в розмірі 3200,00 грн.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя Н.М. Баргаміна
Суддя С.В. Бородавкіна
Суддя О.В. Кашпур