
Справа № 815/3059/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про:
- визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області, викладеного у листі №М-3240/0-2394/6-17 від 28.03.2017р.;
- зобовязання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.02.2017р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населених пунктів) безоплатно у власність. Однак, 28.03.2017р. позивач отримала відповідь про відмову наданні зазначеної ділянки, посилаючись на доручення Віце премєр міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_2 №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказ Держземагенства України №328 від 15.10.2014р. «Про ведення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014р.», наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №77 від 18.09.2014р., наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №144 від 24.03.2017р. відмовлено через включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди які виставлені на земельні торги. Позивач вважає, зазначену відмову неправомірною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, з огляду на те, що відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1, відповідач порушив норми Земельного кодексу України та принцип розсудливості, оскілки дії відповідача всіляко спрямовані на перешкоджання позивачу в реалізації його права отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою.
11.10.2017р. від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. (а.с.65)
Представник відповідача у судовому засіданні проти продовження розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечувала. У поданих 01.09.2017р. до суду запереченнях на адміністративний позов, у задоволенні позовних вимог представник відповідача просила відмовити у повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_2 №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №77 від 18.09.2014р., із змінами № 144 від 24.03.2017р., затверджений перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, і до якого вже включена земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач. Також представник відповідача вказує, що проаналізувавши приписи ст. 136 Земельного кодексу України вбачається, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки. Представник відповідача зазначив, що Головне управління, реалізуючи державну політику у сфері земельних відносин, діяло на підстав, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, й цілком правомірно наказом Головного управління №144 від 24.03.2017р. включило спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які, виставляються на земельні торги окремими лотами. (а.с.33-39)
Враховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, та можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, суд вирішив за доцільне розглянути справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
27.02.2017р. ОСОБА_1 зернулась до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за вхід.№М-3240/0/5-17 від 28.02.2017р. з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту) (а.с.40).
За результатами розгляду вказаного клопотання позивача від 27.02.2017р. Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області листом № М-3240/0-2394/6-17 від 28.03.2017р. надано відповідь, у якій зазначено, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_2 №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №77 від 18.09.2014р., із змінами № 144 від 24.03.2017р., затверджено перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого вже включена земельна ділянка, що вказана у клопотанні. Посилаючись на ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, Головним управління Держгеокадастру в Одеській області відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та запропоновано придбати бажану земельну ділянку на земельних торгах. (а.с. 43)
Не погодившись із відмовою Головного управлення Держгеокадастру в Одеській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту) позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було розглянуто клопотання позивача у місячний строк, встановлений законодавством України.
Відповідно до пп.12 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015р. (чинного на час виникнення спірних правовідносин), Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, саме відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області наділений повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Статтею 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі, з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (ч. 2 ст.135 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 136 Земельного кодексу України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Отже, з приписів ст. 136 Земельного кодексу України слідує, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 144 від 24.03.2017р. «Про доповнення переліку земельних ділянок» перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно Додатку №1, затвердженого наказом № 77 від 18.09.2014р., було доповнено земельними ділянками, визначеними Додатком № 1 цього наказу, до якого, зокрема, включено земельну ділянку орієнтовною площею 19,15 га на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту) (а.с.55-57).
Як вбачається з наданих до суду графічних матеріалів, земельну ділянку орієнтовною площею 19,15 га на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), яку включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 144 від 24.03.2017р. охоплює в тому числі земельну ділянку щодо якої позивачем було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. (а.с.53)
Таким чином, на момент надання Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області відповіді позивачу, дану земельну ділянку вже було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, а тому встановлені обставини свідчать про обґрунтованість посилань відповідача - субєкта владних повноважень на положення ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, як на підставу для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Крім того, відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 136 Земельного кодексу України передбачено, що у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Таким чином, з наведеного вбачається, що Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги, визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку. Разом з цим, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.
Судом встановлено, що згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу прав на них на земельних торгах, затвердженого Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №77 від 18.09.2014р. (доповненого згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №144 від 24.03.2017р.), земельна ділянка, розташована в адміністративних межах Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), цільове призначенням земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа - 19,15 га, кадастровий номер 5122987400:01:001, тобто є сформованою земельною ділянкою.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №144 від 24.03.2017р. є чинним та позивачем в судовому порядку не оскаржувався та не є предметом оскарження в даній справі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розглядаючи клопотання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Також, суд дійшов висновку, що позовна вимога ОСОБА_1 щодо зобовязання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1 є похідною від першої позовної вимоги, а тому, враховуючи, що суд дійшов висновку про правомірність рішення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області, викладеного у листі від 28.03.2017р. №М-3240/0-2394/6-17, у задоволенні її також слід відмовити.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Частиною 1 статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області, викладеного у листі від 28.03.2017р. №М-3240/0-2394/6-17; зобовязання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції від 01.06.2017р. (а.с.3) позивачем при подачі адміністративного позову був сплачений судовий збір за подання адміністративного позову не майнового характеру у розмірі 640,00 грн. та з урахуванням того, що позивачем було заявлено дві позовні вимог суд вважає, за необхідне стягнути з ОСОБА_1 несплачений судовий збір 640,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН 24649100300, адреса: 66350, Одеська область, Подільський район, с.Куяльник, вул.Спортивна, буд.43) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області, викладеного у листі від 28.03.2017р. №М-3240/0-2394/6-17; зобовязання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства на території Ставківської сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН 24649100300, адреса: 66350, Одеська область, Подільський район, с.Куяльник, вул.Спортивна, буд.43) до Державного бюджету України, отримувач: УК у м. Одесі/ Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, р/р № 31212206784005, код класифікації доходів бюджету 22030001, Одеський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35118626) судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень).
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяБалан Я.В.