
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2017 року справа № 813/3298/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області про повернення безпідставно сплачених коштів,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2І.) звернувся до суду з позовом до Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (надалі відповідач, Галицьке ОУПФ України м. Львова), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області (надалі третя особа, УДКС України у Галицькому районі м. Львова Львівської області), в якому просить зобовязати Галицьке обєднане управління Пенсійного фонду України м. Львова повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 6 915,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.9 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування №400/97-ВР від 26.06.1997 р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач зазначає, що вперше придбав житло (квартира №418 в будинку №122-А за адресою: м.Львів, вул. Княгині Ольги) та при укладенні договору безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна. Вважає, що має право на повернення збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири в сумі 6 915,00 грн. Тому, звернувся до Галицького ОУПФ України м.Львова з заявою про повернення безпідставно сплачених коштів з тих підстав, що квартиру придбано ним вперше. Проте, відповідач, на думку ОСОБА_2 безпідставно відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. Позивач вважає, що відповідь Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова є необґрунтованою та його заява про повернення зайво сплачених коштів по суті не розглянута. У зв'язку із чим ОСОБА_2 просить суд стягнути вказану суму з Державного бюджету України.
Позивач в судове засідання не прибув. Через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Просить суд задовольнити позов на підставі наявних у матеріалах справи письмових доказів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні. Зазначив, що Галицьке обєднане управління Пенсійного фонду України м.Львова не володіє інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно та до компетенції органів Пенсійного фонду України не належить питання підтвердження факту придбання особою житла вперше. Громадяни, які вперше купляють житло звільняються від сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору має бути зясоване при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду.
Третя особа участі повноважного представника в судове засідання не забезпечила, хоча про час, дату і місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином. Клопотань про розгляд справи за відсутності повноважного представника до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.
Суд встановив, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 01.08.2017, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованим у реєстрі за №3301, ОСОБА_5 продав, а ОСОБА_2 купив квартиру №418 в будинку №122-А за адресою: м. Львів, вул. Княгині Ольги. Продаж вчинено за 691 500,00 грн.
Згідно з квитанцією від 01.08.2017 р. №905 ОСОБА_2 сплатив 6 915,00 грн. збору на обовязкове державне пенсійне страхування на рахунок ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області.
Позивач, вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернувся до Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою в якій просив повернути безпідставно сплачений ним збір у розмірі 1% від вартості квартири.
Листом №7071/06-1-19 від 07.09.2017 р. відповідачем відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні його заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що позивачем не подано належних та допустимих доказів на підтвердження факту купівлі нерухомості вперше.
Вважаючи протиправними дії Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, які полягають у відмові у поверненні безпідставно сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернувся до суду з вимогою про зобовязання повернути безпідставно сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування .
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР.
У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до ст. 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна, покладений на Пенсійний фонд України.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд приходить до висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (житлового будинку), зазначеної в договорі купівлі-продажу майна.
Відповідачем не надано доказів того, що позивачем раніше придбавалось нерухоме майно. Не надано також доказів поступлення від позивача збору на обовязкове державне пенсійне страхування за придбане нерухоме майно, крім тієї суми, яка сплачена за квитанцією від 01.08.2017 р. №905. Відтак, відповідачем, як органом владних повноважень, не спростовано доводів позивача щодо того, що нерухоме майно ним придбано вперше, а тому не доведено правомірності відмови у поверненні такого збору.
Водночас, позивачем долучено до матеріалів справи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №93368952 від 01.08.2017 р., згідно з яким позивач є власником квартири №418 в будинку №122-А за адресою: м. Львів, вул. Княгині Ольги. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири від 01.08.2017 р., посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований у реєстрі за №3301.
У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна відомості щодо набуття іншого нерухомого майна фізичною особою ОСОБА_2 відсутні.
Вказане свідчить про те, що позивач 01.08.2017 р. вперше придбав нерухоме майно (квартиру №418 в будинку №122-А за адресою: м. Львів, вул. Княгині Ольги) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 6 915,00 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, протиправною відмову Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 915,00 грн.
Частиною 3 ст. 3 Закону № 400/97-ВР визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Позивачем таку заяву подано до Галицького обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова 04.09.2017 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності відмови позивачу у поверненні помилково сплаченого збору.
Тому, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобовязати Галицьке обєднане управління Пенсійного фонду України м.Львова сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 6 915,00 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 01.08.2017 р. №905.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_2 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 6 915,00 грн. (шість тисяч девятсот пятнадцять гривень), сплаченого згідно квитанції від 01.08.2017 р. № 905.
Присудити на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (пр. Червоної Калини,35, м. Львів, ЄДРПОУ 41249931).
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27 жовтня 2017 року.
Суддя Гулкевич І.З.