
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
25 жовтня 2017 року справа № 813/1837/17
10 год. 40хв. зал судових засідань 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Гулика А.Г.,
судді Брильовського Р.М.,
судді Мартинюка В.Я.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Смілки В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про передачу до іншого адміністративного суду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової допомоги позивачу відповідно до висновку комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол №34 від 07.04.2017);
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) збори та спеціальні збори чи для проходження військової служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Суд поставив на обговорення питання щодо передачі адміністративної справи до Городоцького районного суду Львівської області, у зв'язку з тим, що справа територіально підсудна іншому суду.
Позивач та представник відповідача в судовому засіданні підтримали передачу справи до іншого адміністративного суду.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши питання про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду, суд вважає за необхідне передати справу за підсудністю до іншого адміністративного суду, виходячи з наступного.
Суд встановив, що в межах вказаного спору позивач оскаржує відмову Міністерства оброни України в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги, у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) збори та спеціальні збори чи для проходження військової служби у військовому резерві встановлений ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) збори та спеціальні збори чи для проходження військової служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено предметну підсудність адміністративних справ, зокрема п.4 ч.1 вказаної статті передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених вказаним Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання будь-яких соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, без відносно до правового статусу суб'єкта владних повноважень, який відповідно до Закону є Закону є зобов'язаною особою у таких правовідносинах.
Справи, визначені у п.4 ч.1 ст.18 КАС України, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам незалежно від статусу відповідача, а залучення міністерства до участі у таких справах не змінює їх предметної підсудності.
Зважаючи на те, що позовні вимоги, заявлені у спорі між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень - Міністерством оборони України, щодо призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги - соціальної допомоги, то відповідно таку справу має розглядати місцевий загальний суд як адміністративний суд, а не окружний адміністративний суд.
Згідно з п.2 ч.1 ст.22 КАС України суд передає справу на розгляд іншому адміністративному суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Відповідно до ч.1 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених вказаним Кодексом.
Частиною 2 ст.19 КАС України передбачено, що справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених вказаним Кодексом.
Суд враховує, що ч.2 ст.19 КАС України встановлена альтернативна підсудність, а саме право позивача обирати підсудність адміністративної справи щодо оскарження правових актів індивідуальної дії.
У судовому засіданні позивач заявив клопотання про передачу адміністративної справи за його позовом до Міністерства оборони України до адміністративного суду за місцем проживання позивача.
З огляду на наведене, враховуючи зареєстроване місце проживання позивача (Львівська обл., м.Городок, вул.Шептицького, 27), суд вважає за необхідне, передати справу на розгляд до Городоцького районного суду Львівської області.
Відповідно до ч.2 та ч.8 ст.22 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому вказаною статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись п.2 ч.1 ст.22, ст.ст.160, 165 КАС України, суд -
у х в а л и в:
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії передати на розгляд Городоцькому районному суду Львівської області.
Адміністративну справу передати до Городоцького районного суду Львівської області після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя А.Г. Гулик
Суддя Р.М.Брильовський
Суддя В.Я.Мартинюк