Постанова № 69851563, 26.10.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
815/3522/17
Номер документу
69851563
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3522/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді: Самойлюк Г.П., суддів: Андрухіва В.В., Танцюри К.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, третя особа Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії, –

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, третя особа Пенсійний фонд України, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Державної пенітенціарної служби України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" про підстави перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

зобов'язати Державну пенітенціарну службу України повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" про підстави перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.05.2011р. його звільнено з органів Державної пенітенціарної служби, а з 26.05.2011р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-XII. Позивач неодноразово звертався до Державної пенітенціарної служби України із запитами, в яких просив повідомити про надання повідомлення до Пенсійного Фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015р. та зміною ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-XII. Позивач наполягає на тому, що бездіяльність Державної пенітенціарної служби щодо не направлення відповідного повідомлення до органів Пенсійного фонду України та вирішення питання про перерахунок його пенсії є необґрунтованою та грубо порушує вимоги чинного законодавства. Позивач вважає, що відповідно до ч. 5 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», в редакції, що була чинною до 01.01.2017р., було змінено (або мало бути змінено) розмір грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, оскільки за приписами вказаної статті на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширювався соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про національну поліцію», а також порядок проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для поліцейських.

Сторони до судового засідання 18.10.2017р. не з’явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.

18.10.2017р. (вх. №28616/17) від позивача надійшла заява, в якій останній просив розглянути справу за його відсутності.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, у зв’язку з відсутністю перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, справа розглянута в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивача 25.05.2011р. звільнено з органів Державної пенітенціарної служби та призначено пенсію за вислугу років.

Позивач звернувся до Державної пенітенціарної служби України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії.

За результатами розгляду звернення позивача від 22.04.2017р. Державна пенітенціарна служба України листом від 30.05.2017р. (вих. №5/1-1128-Тл/2-17) за підписом голови комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України повідомила про те, що з метою виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294» до Пенсійного фонду України комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України направлено лист від 09.02.2017р. № 4/4-367-Тл/2-17 стосовно інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про зміну з 01.01.2017р. посадових окладів особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та необхідності проведення перерахунку пенсій (а.с. 11).

За результатами розгляду повторного звернення позивача від 07.06.2017р. Державна пенітенціарна служба України листом від 21.06.2017р. №5/1-1278-7.01/2-17 повідомила, що в комісії з ліквідації ДПтС України відсутня інформація щодо інформування ДПтС України Пенсійного фонду України про прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», оскільки особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України умови грошового забезпечення затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 р., зміни до якої внесено постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016р. При цьому зазначено, що перерахунок пенсійного забезпечення у зв'язку із зміною посадових окладів на час розгляду звернення пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України не здійснювався через відсутність відповідного нормативно-правового акту, про що вже повідомлялося листом комісії з ліквідації ДПтС України від 30.05.2017 № 5/1-1128-Тл/2-17 (а.с. 12).

Позивач вважає протиправною бездіяльність Державної пенітенціарної служби України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" про підстави перерахунку пенсії, в зв’язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу приписів п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно п.п.1, 2 Положення про Державну пенітенціарну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 225 від 2 липня 2014 р. (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) Державна пенітенціарна служба України (ДПтС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції і який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації. ДПтС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу для деяких інших осіб" (далі – Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема, Державною пенітенціарною службою (п.2 Постанови №1294).

У додатку 8 до Постанови № 1294 визначено схему посадових окладів Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (зі змінами та доповненнями) закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 вказаного Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 р. по справі № 2-а/638/70/15.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р. (зі змінами та доповненнями, далі – Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016р. внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу для деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань.

Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2017 року.

Так, відповідно до пункту 2 Порядку № 45 Державна пенітенціарна служба України зобов'язана у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

На підставі абзацу 2 пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р., про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

В матеріалах справи відсутні докази щодо вчинення Пенсійним фондом України дій щодо інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294". Проте правомірність дій/бездіяльності Пенсійного фонду України не є предметом розгляду у даній справі.

Суд враховує, що згідно з ч.5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України (Частина п'ята статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом N 766-VIII від 10.11.2015; в редакції Закону N 1774-VIII від 06.12.2016).

Як було зазначено судом, умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначено постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу для деяких інших осіб".

Як зазначалось вище, зі змісту листа Державної пенітенціарної служби України від 30.05.2017р. (вих. №5/1-1128-Тл/2-17), вбачається, що Комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України направлено лист № 4/4-367-Тл/2-17 від 09.02.2017р. до Пенсійного фонду України з проханням поінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294" (а.с. 11).

Проаналізувавши норми чинного законодавства, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено, що відповідачем в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вчинено дії щодо повідомлення Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294".

Поряд з цим, враховуючи, що умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначено постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу для деяких інших осіб", позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Державної пенітенціарної служби України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії, відповідно до Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та зобов’язання відповідача вчинити певні дії не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 128, 159-164, 167 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України, третя особа Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії,- відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Г.П. Самойлюк

Суддя В.В. Андрухів

Суддя К.О.Танцюра