
Дата документу 23.10.2017 Справа № 554/7141/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 жовтня 2017 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді Савченка А.Г.
при секретарі Гречка Є.В.
за участю позивачки ОСОБА_1
представника третьої особи Моложавої О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтаві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, третя особа - Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
12 вересня 2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 14 липня 2017 року № 47 щодо відмови в переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перевести її з 1 червня 2017 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням стажу державної служби згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області від 31 травня 2017 року № 7667/П/16-0І-04-44 та Довідок від 15 червня 2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 336/16-01-05-59 та нараховані і виплачені премії № 337/16-01-05-59;
- стягнути з відповідача на її користь понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769).
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що має стаж державної служби 21 рік 2 місяці та 19 днів, в тому числі на різних посадах в органах податкової служби з 1996 по 2017 рік.
1 червня 2017 року вона звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (далі - ПОУ ПФ, Відповідач) із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII, надавши необхідні для цього документи.
За результатами розгляду її заяви, рішенням ПОУ ПФ (Шевченківський район) від 14 липня 2017 року № 47 їй було відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» за відсутності необхідного стажу державної служби 10 років.
Вважаючи дії Відповідача протиправними, а рішення таким, що не ґрунтується на законі, вона і звернулась з цим позовом до суду, в якому просить його скасувати та задовольнити її позовні вимоги.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та наполягала на його задоволенні з мотивів, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, в судове засідання не явився, подавши до суду заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з мотивів відсутності у позивачки достатнього стажу роботи на посадах державної служби.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала та наполягала на їх задоволенні з мотивів, наведених останньою.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, повно та об'єктивно дослідивши надані сторонами докази, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 період з 1996 по 2017 рік працювала в Державній податковій інспекції у м. Полтаві на різних посадах, в тому числі з 13 березня 1996 по 20 червня 2013 року на посадах старшого інспектора, заступника начальника відділу, заступника начальника управління та начальника управління, коли їй було присвоєно спеціальні звання «інспектор», «радник» податкової служби, звідки була звільнена 31 травня 2017 року з посади начальника управляння податків і зборів з юридичних осіб у зв'язку із скороченням чисельності та штату державних службовців на підставі п. п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу».
13 березня 1996 року вона прийняла Присягу державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». 3 лютого 1997 року їй присвоєно спеціальне звання - інспектор податкової служби ІІ рангу.
Відмовляючи ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком, передбачену Законом України «Про державну службу», ПОУ ПФ посилається на те, що в період роботи з 13 березня 1996 по 20 червня 2013 року позивачка працювала в Державній податковій інспекції у м Полтаві на посадах старшого інспектора, заступника начальника відділу, заступника начальника управління і начальника управління та їй було присвоєно спеціальні звання «інспектор», «радник» податкової служби, що не відносяться до посад державної служби.
Позивачка була звільнена з посади начальника управляння податків і зборів з юридичних осіб ДПІ у м. Полтаві 31 травня 2017 року у зв'язку із скороченням чисельності та штату державних службовців на підставі п. п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», який набрав чинності 1 травня 2016 року.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначає Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон № 3723-XII).
Відповідно до статті 1 цього Закону державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Відповідно до частини другої статті 9 зазначеного Закону регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України. Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон № 3723-XII застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.
Спеціальним законом, що визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, є Закон України від 4 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон № 509-XII).
Згідно з частиною першою статті 4 цього Закону Державна податкова адміністрація України, якій за змістом частин другої, третьої цієї статті підпорядковані державні податкові адміністрації в областях, а їм, у свою чергу, - відповідні державні податкові інспекції, є центральним органом виконавчої влади та відповідно до Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 778 (чинного на час виникнення спірних відносин), забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, державної політики у сфері контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері та здійснює свої повноваження, зокрема, через державні податкові інспекції.
Посадовою особою органу державної податкової служби за правилами частини першої статті 15 Закону № 509-XII може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією України. Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації, після якої таким особам присвоюються спеціальні звання (частини п'ята, шоста статті 15 цього Закону).
Зазначеною статтею Закону № 509-XII також установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються із вимогами статей 5, 12 Закону № 3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Статтею 6 цього Закону визначено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями. Із наведеним узгоджується те, що позивачці у 1997 році присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби ІІ рангу, вона відповідно до статті 17 Закону № 3723-XII прийняла Присягу державного службовця.
Законом № 509-XII не врегульовано питання пенсійного забезпечення посадових осіб державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, тому при вирішенні таких питань підлягають застосуванню положення Закону № 3723-XII, зокрема, стаття 37, за правилами якої на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Абзацами другим та третім пункту другого Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Виходячи з наведеного суд приходить до висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Податковим кодексом України віл 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України), а саме ст. 342 визначено, що посадовою особою контролюючого органу може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, якщо інше не передбачено законом, та на яку покладено виконання завдань. зазначених у цьому Кодексі та Митному кодексі України.
При прийнятті на роботу посадовій особі може бути встановлено випробувальний термін відповідно до Закону України «Про державну службу».
На роботу до контролюючих органів не можуть бути прийняті особи, стосовно яких встановлено обмеження законами України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції».
Посадові особи контролюючих органів (державними службовцями.
Посадові особи, які вперше зараховуються на службу до контролюючих органів і раніше не перебували на державній службі, складають присягу державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом України, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами.
У відповідності до п. 343.1 ст. 343 ПК посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи І рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи І рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи І рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи.
Статтею 344 ПК України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Посадовим особам контролюючих органів у період роботи в цих органах пенсії, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються.
Отже, виходячи з вищевикладеного, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 889.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-340а13, в якій колегія суддів дійшла висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Проаналізувавши наведені сторонами доказами, виходячи з системного аналізу норм, якими регулюється процедура призначення пенсії та перехід з одного виду пенсії на інший, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 47 від 14 липня 2017 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перевести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1 червня 2017 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням стажу державної служби, згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області № 7667/П/16-01-04-44 від 31 травня 2017 року та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15 червня 2017 року № 336/16-01-05-59 та нараховані і виплачені премії № 337/16-01-05-59.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 640 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 27 жовтня 2017 року.
Суддя А. Г. Савченко