Постанова № 6983095, 30.11.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2009
Номер справи
2а-5803/09/0870
Номер документу
6983095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 листопада 2009 року/16год.00хв./ справа № 2а-5803/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Міроновій Е.В., за участю представника позивача Харламової О.О., представника відповідача Васько М.Ф., розглянувши матеріали адміністративної справи

за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливно-енергетична компанія «Запоріжнафта»

про стягнення 4078 грн. 03 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливно-енергетична компанія «Запоріжнафта» про стягнення 4078 грн. 03 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач є юридичною особою, що використовує найману працю працівників, отже за приписами Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» повинен забезпечувати працевлаштування інвалідів в установлених законодавством нормативах. Відповідно до Звіту, наданого підприємством за 2008 рік, середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на підприємстві відповідача є меншою ніж установлено нормативом (не працевлаштовано 1 особу-інваліда), у звязку з чим, відповідачу було нараховано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3869 грн. 23 коп. та 208 грн. 80 коп. пені. Зазначену суму адміністративно-господарських санкцій та пені Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливно - енергетична компанія «Запоріжнафта» у добровільному порядку не сплатило, тому позивач просить стягнути з відповідача 4078 грн. 03 коп. у примусовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягає, просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції і пеню в сумі 4078 грн. 03 коп.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що на підприємство був працевлаштований один інвалід, який пропрацював в 2008 році протягом місяця, але звільнився за власним бажанням, специфіка роботи не дозволяє працевлаштовувати інвалідів, бажаючих працевлаштуватися на вільні посади не знайшлося.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача і відповідача, оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливно-енергетична компанія «Запоріжнафта» здійснює господарську діяльність на умовах використання найманої праці, має у штаті 16 працівників.

Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Відповідно до приписів ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як встановлено судом, 23.02.2009 р. відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю «Паливно-енергетична компанія «Запоріжнафта» подано до органів Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 р., відповідно до якого, середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві склала 16 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність 1, при встановленому нормативі працевлаштування інвалідів 1 особа.

Водночас при визначенні кількості інвалідів штатних працівників відповідачем допущена помилка, так як інвалід пропрацював менш ніж півроку, тобто відповідачем не було дотримано визначеного нормативу працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 р визначена середньорічна заробітна плата штатного працівника, яка становить 6288 грн . 00 коп.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що середньорічна заробітна плата штатного працівника відповідача становить 7738 грн . 46 коп.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій для підприємства відповідача складає 3869 грн. 23 коп.

Відповідно до ч. 2 ст.20 зазначеного Закону визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк.

За прострочення платежу позивачем обґрунтовано нарахована пеня у сумі 208 грн. 80 коп.

Таким чином, загальна сума, яка підлягає перерахуванню на користь Фонду соціального захисту інвалідів складає 4078 грн. 03 коп., в тому числі санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у сумі 3869 грн. 23 коп. і пені у сумі 208 грн. 80 коп.

Відповідно до ч. 9, 10 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів вимоги про стягнення санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у сумі 3869 грн. 23 коп. і пені у сумі 208 грн. 80 коп. обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Відповідно до п.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. 69 Господарського кодексу України, ст.ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливно енергетична компанія «Запоріжнафта» (71630, Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Ентузіастів, 29а, код ЄДРПОУ 35443878) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, ( 69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147) санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у розмірі 3869 грн. 23 коп. і пені 208 грн. 80 коп., а всього стягнути 4078 грн. 03 коп.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя /підпис/ Л.О.Нестеренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 03.12.2009р.

Постанова набула чинності.

Суддя Л.О.Нестеренко