Категорія статобліку 6.14
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2009 року о 13 год. 52 хв. Справа № 2а-5718/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н.В.
при секретарі Горбової І.С.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ
до: Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер», м. Запоріжжя
про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів,-
за участю представників:
від позивача: Грибова І.В., довіреність № 12/139-3574 від 01.01.09 р.;
Владійчук В.Є., довіреність від 18.11.09 р.;
від відповідача: Скрипнюк С.В., довіреність № 13/07 від 25.09.09 р.;
Сітало О.О., довіреність № 13/12 від 27.10.09 р.;
Пірог С.М., довіреність № 13/16 від 17.11.09 р., -
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з енергозбереження до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 333 442 грн. 58 коп. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що проведеною перевіркою ЗДП «Кремнійполімер» встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів. Встановлені порушення зафіксовані в акті комплексної перевірки № 15-9/03-247-25 від 27 квітня 2009 року. Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області, на підставі вищезазначеного акта перевірки, застосовано підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно з чинним законодавством в розмірі 333442 грн. 58 коп.
У судовому засіданні представники позивача Грибова І.В., Владійчук В.Є. вимоги підтримали в повному обсязі. Просять суд стягнути з відповідача суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
Представники відповідача в судовому засіданні вимоги позивача не визнали в повному обсязі. В ході судового засідання пояснили, що в період 2008 2009 років підприємство ЗДП «Кремнійполімер» не проводить відпуск продукції. Споживання активної електроенергії по підприємству зменшилось на 75-80%. Оскільки на підприємстві знаходяться небезпечні речовини, то вимкнення кабельних ліній та трансформаторних підстанцій технічно не можливо, тому споживання індуктивного навантаження залишається на попередньому рівні. Встановлені проектні компенсуючи пристрої (батареї статичних конденсаторів та синхронні двигуни) розраховані на нормальний режим роботи підприємства та не можуть виробляти компенсацію реактивної потужності в нерегулярному режимі виробництва.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
27 квітня 2009 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області проведено планову комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер». Під час проведення комплексної перевірки виявлено: норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) на 2009 рік на підприємстві розроблені та направлені на узгодження з відхиленням від встановлених термінів; на підприємстві розроблена та впроваджується «Комплексна програма енергозбереження»; термін дії режимної карти на паровий котел ДКВР-20/13 ст. № 2 вичерпано (порушено п. 3.5. «Вимог до ефективного використання природного газу та охорони навколишнього середовища при проведені режимно-налагоджувальних робіт на паливовикористовуючому обладнанні»; посадові особи та спеціалісти не атестовані на знання «Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України», чим не виконано вимоги п. 1.4. зазначених правил; підприємством здійснюється компенсація реактивної потужності в недостатньому рівні, що не забезпечує достатнього рівня компенсації реактивної потужності, внаслідок чого втрати електричної енергії по підприємству склали: 318,73 тис. кВт*год., чим не виконано вимоги Закону України «Про енергозбереження» п. «д» ст. 3, «Правила користування електричною енергією», р. 10, п. 10.2, п. 6, 8, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року за № 28 (у редакції постанови Національної комісії Регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 року за № 910), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2005 року за № 1399/11679; відсутні норми питомих витрат ПЕР на 2008 р. та їх розрахунки, чим порушено: Закон України «Про енергозбереження» ст. 19, Постанову Кабінету Міністрів України № 786, п. 9 та основні положення з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві п. 7.10. За результатами проведеної комплексної експертизи складено акт № 15-9/03-247-25.
За результатами проведеної перевірки Запорізькому державному підприємству «Кремнійполімер» надано припис від 27 квітня 2009 року про усунення порушень виявлених в ході проведення комплексної перевірки.
Крім того, Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області винесено постанову № 20 від 27 квітня 2009 року про застосування економічних санкцій (сплату підвищеної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів). Зазначеною постановою до відповідача застосовано економічні санкції за перевитрати електричної енергії у розмірі 333442 грн. 58 коп.
На день розгляду справи відповідачем сума економічних санкцій в розмірі 333442 грн. 58 коп. не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані сторонами докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з п. 1 «Положення про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29 червня 2000 року (далі Положення), Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.
Відповідно до п. 3 Положення Державна інспекція з енергозбереження у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження, здійснює контроль шляхом проведення комплексних перевірок стану обліку паливно-енергетичних ресурсів, що витрачаються.
Згідно з п. 4 Положення Державна інспекція з енергозбереження має право складати протоколи, акти перевірок та видавати обовязкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів, застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, обєднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян визначаються Законом України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01 липня 1994 року (далі - Закон № 74/94).
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 17 Закону № 74/94, економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно з ч. 2 ст. 17 цього Закону за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат субєкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих субєктом господарювання з альтернативних джерел енергії.
Таким чином, в ході розгляду справи судом встановлено, що Державною інспекцією з енергозбереження, позивачем по справі, комплексна перевірка ЗДП «Кремнійполімер» та накладення економічних санкцій проведено в установленому законодавством України порядку.
Також, необхідно зазначити, що при розгляді справи, представниками відповідача, встановлений комплексною перевіркою факт нераціонального (неефективного) використання ЗДП «Кремнійполімер» паливно-енергетичних ресурсів не заперечувався та не надавалися суду докази оскарження постанови № 20 від 27 квітня 2009 року про застосування економічних санкцій, тому зазначена постанова є чиною та підлягає виконанню.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги документально підтвердженими, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163, ч. 4 ст. 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної інспекції з енергозбереження до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів задовольнити повністю.
Стягнути з Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» (69009, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7, р/р 260030100009041 АКБ «Індустріалбанк», МФО 313849, ОКПО 00203625) в доход державного бюджету України (отримувач: державний бюджет м. Запоріжжя, р/р 31219202700002, банк: ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів згідно Постанови територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області про застосування економічних санкцій № 20 від 27 квітня 2009 року у розмірі 333442 (триста тридцять три тисячі чотириста сорок дві) грн. 58 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складення у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Н.В. Стрельнікова
Постанова у повному обсязі складена 23 листопада 2009 року.