
Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/667/17
Провадження по справі № 2-а/281/201/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2017 року смт Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Свинченко Г.Д.,
секретаря судового засідання Гельвейчук І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність Овруцького об'єднаного УПФ України в Житомирській області, щодо невиконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11-а протиправною; зобов'язати Овруцьке об'єднане УПФ України в Житомирській області зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію згідно постанови Лугинського районного суду Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11 від 10.11.2011, починаючи з 01.01.2011; зобов'язати Овруцьке об'єднане УПФ України в Житомирській області сплатити суму боргу по сплаті пенсії починаючи з 01.01.2011 в сумі 832227 грн., а також з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів у сумі 1305202 грн.; звільнити від сплати судового збору, згідно п. 9, 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Свої вимоги мотивує тим, що 10.11.2011 Лугинським районним судом Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11-а за її адміністративним позовом до УПФ України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними тазобов'язання проведення нарахування та виплати коштів, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,винесено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
зобов'язано УПФ України в Лугинському районі провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої ч. 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» або до зміни статусу позивача, починаючи з 01.01.2011;
зобов'язано УПФ України в Лугинському районі провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» або до зміни статусу позивача, починаючи з 01.01.2011.
Вважає, що постанова містить початкову дату її виконання та не містить кінцевої, тобто розмір пенсії повинен виплачуватися по постанові суду у справі № 2а/0612/4655/11-а і по теперішній час.
В судові засідання призначені на 13.09.2017 та 28.09.2017 позивач не з'явилася, попередньо просила суд справу слухати без її участі, вимоги викладені в позовній заяві підтримує повністю та просить їх задоволити.
19.10.2017 Лугинський районним судом Житомирської області винесено ухвалу про обов'язкову явку в судове засідання ОСОБА_1, призначене на 27.10.2017, однак, остання вимоги ухвали не виконала, до суду повторно не з'явилася.
24.10.2017 до Лугинського районного суду Житомирської області надійшла заява ОСОБА_1 про зміну позовних вимог по вищевказаній справі, в якій вона також просила розглядати справу без її участі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, надіслав заперечення згідно яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, зазначивши, що постанова Лугинського районного суду Житомирської області від 10.11.2011 у справі № 2а/0612/4655/11 виконана в повному обсязі та здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд, дослідивши надані сторонами матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9, ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Так, 10.11.2011 Лугинським районним судом Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України в Лугинському районі про визнання дій протиправними тазобов'язання проведення нарахування та виплати коштів, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,винесено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено;
визнано дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними;
зобов'язано УПФ України в Лугинському районі провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» або до зміни статусу позивача, починаючи з 01.01.2011;
зобов'язано УПФ України в Лугинському районі провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» або до зміни статусу позивача, починаючи з 01.01.2011.
ОСОБА_1 звернулася до Урядової гарячої лінії ГУ ПФ України в Житомирській області з питання виконання рішення суду.
Однак, з листа ГУ ПФ України в Житомирській області від 15.08.2017 № 857/п-7 вбачається, що постанова Лугинського районного суду Житомирської області від 10.11.2011 у справі № 2а/0612/4655/11 виконана в повному обсязі та здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а погашення заборгованості за рішенням суду здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Як встановлено у судовому засіданні, УПФУ в Лугинському районі Житомирської області в межах своєї компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань було проведено перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Лугинський районний суд Житомирської області в своїй постанові від 10.11.2011 зобов'язав УПФ України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік», починаючи з 01.01.2011 до зміни статусу позивача або до внесення змін у законодавство, яке регулює питання визначення порядку та розмірів виплати (призначення, перерахунку) пенсій (соціальних періодичних платежів) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
зобов'язав УПФ України в Лугинському районі провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік», починаючи з 01.01.2011 до зміни статусу позивача або до внесення змін у законодавство, яке регулює питання визначення порядку та розмірів виплати (призначення, перерахунку) пенсій (соціальних періодичних платежів) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
14.06.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України № 3401-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» п. 7 ч. 1 якого Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4 яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статтей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і т.д. застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На реалізацію наведеного положення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 прийнята постанова № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Оскільки, ні положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ні постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 не скасовані та не визнані не конституційними то кінцевою датою проведення перерахунку доплат які проводяться Пенсійним фондом є 22.07.2011. Зазначена постанова Уряду набула чинності з 23.07.2011. З чого слідує, що всі виплати позивачу повинні були проводитися до 22.07.2011 з урахуванням проведених виплат, а в подальшому мають застосовуватися норми постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 № 745.
Щодо кінцевої дати періоду виконання рішення суду - 22.07.2011, то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 06.07.2011 № 745 встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з викладеного вище, позивачу перерахована пенсія відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Одже, постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 яка набрала чинності з 01.01.2012 встановлено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно частини першої статті 2 цього Кодексу завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Тобто, право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її певні права чи законні інтереси у сфері публічно-правових відносин потребують захисту.
Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення прав чи інтересів заявника, а ознакою такого порушення є зміна стану його суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Отже, поведінка суб'єкта владних повноважень, яка не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення її можливості їх реалізувати та не покладає на неї певні обов'язки, не може вважатись такою, що порушує права, свободи чи інтереси цієї особи.
Суд звертає увагу, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах. Відтак, навіть якщо поведінка суб'єкта владних повноважень не відповідає діючим нормативно-правовим актами, однак це жодним чином не впливає на права, свободи чи інтереси особи, констатація судом факту незаконності такої поведінки не виконуватиме завдання адміністративного судочинства, що виключає існування підстав для задоволення відповідного позову.
Предметом позову є матеріальний зміст позовних вимог, який проявляється в заінтересованості отримати певне матеріальне благо чи іншим чином захистити порушені права, свободи чи інтереси.
Способи захисту (відновлення) порушених прав, свобод та інтересів фізичних осіб в адміністративному судочинстві визначені частиною четвертою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчиняти певні дії; 3) зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майни, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Таким чином, судом не встановлено протиправного втручання відповідача в права та інтереси заявника. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, постановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів які б спростовували доводи відповідача позивач суду не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 159, 160, 162 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Лугинський районний суд Житомирської області з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Суддя Г.Д. Свинченко