
Дата документу 25.08.2017
Справа № 334/4034/16-а
Провадження № 2-а/334/30/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2017 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Дубини Л.А., при секретарі Адаменко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому вказує, що рішенням робочої групи з вирішення спірних питань щодо застосування норм пенсійного законодавства Управління Пенсійного фонду України в Ленінському м.Запоріжжя від 18.05.2016 року № 10 йому було відмовлено у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» у зв’язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України « Про державну службу».
Позивач не згоден таким рішенням пенсійного органу і просить визнати дії відповідача незаконними і зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя призначити йому пенсію у розмірі 11575,20 грн., згідно Закону України « Про державну службу» з 11.05.2016 року.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у період з 27.10.1974 року по 11.11.1976 року , що складає 2 роки 15 діб, проходив службу у лавах ОСОБА_2 армії. Між тим, вказаний період йому не зараховано у стаж роботи, який дає право на призначення пенсії.
Також до стажу роботи на державній службі позивачеві не зараховано його робота на посаді секретаря комітету комсомолу Інструментального заводу м. Саранськ з 02.10.1978 року протягом 3 місяців 23 днів.
З 12.02.1979 року працював начальником штабу комсомольського будівництва Пологівського райкому комсомолу Запорізької області, після чого за переводом був направлений на роботу в апарат Запорізького обкому комсомолу.
З 01.10.1980 року працював інструктором обкому комсомолу, а з 09.10.1984 року був переведений на роботу в апарат Запорізької обласної ради народних депутатів. Таким чином, позивач вважає, що стаж його комсомольської роботи складає 5 років 11 місяців і 19 днів.
З 09.10.1984 року і до 04.01.1988 року працював інструктором Запорізького облвиконкому і складає 3 роки 2 місяці і 26 днів.
З 04.01.1988 р за переводом був переведений на посаду державного арбітра, а з 01.08.1988 р. на посаду заступника головного державного арбітра, і з 07.071992 р. - постановою Верховної ради України призначений першим заступником голови арбітражного суду Запорізької області, де працював до 11.01.2002 року.
Позивач вважає, що стаж його роботи в судових органах складає 14 років і 3 дні; всього стаж державної служби складає 25 років 3 місяці і 3 дні.
Позивач вважає, що пенсійний орган неправомірно не зараховує у стаж держаної служби період служби в лавах ОСОБА_2 армії та строк його перебування на роботі в органах комсомолу.
20.01.2017 року позивач уточнив повні вимоги , і просив визнати рішенням робочої групи з вирішення спірних питань щодо застосування норм пенсійного законодавства Управління Пенсійного фонду України в Ленінському м.Запоріжжя від 18.05.2016 року № 20 незаконним, зобов’язати відповідача призначити йому, ОСОБА_1, пенсію у розмірі 60% від суми заробітної плати працюючих суддів за аналогічною посадою зі всіма передбаченими надбавками відповідно до Закону України « Про державну службу», відповідно до довідки господарського суду Запорізької області від 17.01.2017 року та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок належної до виплати суми пенсії з дати подачі даного позову і сплачувати її у встановленому порядку з урахуванням раніше сплачених сум. Крім того, просив повідомити ГУ ФПФУ України про недобросовісне виконання працівниками Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі своїх професійних обов’язків для притягнення їх до дисциплінарної і матеріальної відповідальності .
Обгрунтування позову позивачем залишені тими ж та доповнено довідкою господарського суду Запорізької області №08-13/89 від 17.01.2017 року, згідно якої стаж роботи позивача на державній службі визначений у 25 років 4 місяці і 5 днів.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги і просив їх задовольнити.
Представник відповідача про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, між тим, у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив. У раніше поданих письмових запереченнях проти позову заперечував і просив відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 14 частини 1 статті 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України, матеріальне та соціально-побутове забезпечення, у тому числі й суддівська винагорода, є елементами статусу судді. Забезпечення суддів та статус суддів у відставці визначено Законом України «Про судоустрій і статус суддів», яким було запроваджено особливий порядок обчислення розміру щомісячного довічного утримання суддів.
Судом установлено, що ОСОБА_1 у період з 27.10.1974 року по 11.11.1976 року, що складає 2 роки 15 діб, проходив службу у лавах ОСОБА_2 армії.
02.10.1978 року протягом 3 місяців 23 днів працював на посаді секретаря комітету комсомолу Інструментального заводу м. Саранськ з
З 12.02.1979 року працював начальником штабу комсомольського будівництва Пологівського райкому комсомолу Запорізької області, після чого за переводом був направлений на роботу в апарат Запорізького обкому комсомолу.
З 01.10.1980 року працював інструктором обкому комсомолу, а з 09.10.1984 року був переведений на роботу в апарат Запорізької обласної ради народних депутатів.
З 09.10.1984 року і до 04.01.1988 року працював інструктором Запорізького облвиконкому .
З 04.01.1988 р за переводом був переведений на посаду державного арбітра, а з 01.08.1988 р. на посаду заступника головного державного арбітра, і з 07.071992 р. - постановою Верховної Ради України призначений першим заступником голови арбітражного суду Запорізької області, де працював до 11.01.2002 року.
Позивач перебуває на облiку в Управлiннi Пенсiйного фонду України в Днiпровському районi м.Запорiжжя з 11.04.2007 року, отримуючи пенсiю по iнвалiдностi вiдповiдно до Закону У країни «Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування».
11.05.2016 року Кiльдюшкiн О.В. звернувся до управлiння з заявою щодо перерахунку пенсiї з пенсiї по iнвалiдностi, призначеної згiдно Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсiйне страхування» на пенсiю за віком, призначену згiдно Закону України «Про державну службу».
Рішенням робочої групи з вирішення спірних питань щодо застосування норм пенсійного законодавства Управління Пенсійного фонду України в Ленінському м.Запоріжжя від 18.05.2016 року № 20 ОСОБА_3 було відмовлено у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» у зв’язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України « Про державну службу».
Так, 01.05.2016 року набрав чинностi Закон Укра'iни «Про державну службу» вiд 10.12.2015 № 889-VIII.
Пунктами 10 і 12 Прикiнцевих та перехiдних положень зазначеного закону визначено умови, за якими державні службовці мають право на призначенн пенсії за нормами ст. 37 закону №3723.
Зокрема п. 12 Прикiнцевих та перехiдних положень для осiб, якi на день набрання чинностi цим Законом мають не менш як 20 pоків стажу на посадах, вiднесених до вiдповiдних категорiй посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Вiдомостi Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 iз наступними змiнами) та актами Кабiнету Miнicтрів України, зберiгаєrься право на призначення пенсiї вiдповiдно до cтатті 37 Закону України «Про державну службу» (Вiдомостi Bepxoвної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 iз наступними змiнами) у порядку, визначеному для осiб, якi мають не менш як 20 pоків стажу роботи на посадах, вiднесених до категорiй посад державних службовцiв.
Вiдповiдно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII вiд 16.12.1993 року установлюються такі категорії посад державних службовцiв:
перша категорiя посади перших заступникiв міністрів, керiвникiв центральних opгaнів виконавчої влади, якi не є членами Уряду України, їx перших заступникiв, голiв та членiв державних колегiальних opганів, Постiйного Представника Президента України в Автономнiй Республiцi Крим, голiв обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй, керiвникiв Адмiнiстрацiї Президента України, Апарату Верховної Ради України, заступникiв керiвникiв Адмiнiстрацiї Президента України, Апарату Верховної Ради України, iншi прирiвнянi до них посади;
друга категорiя - посади керiвникiв ceкpeтapiaтів комітетів Верховної Ради України, структурних пiдроздiлiв Адмiнiстрацiї Президента України, Апарату Верховної Ради України, Cекретаріату Кабiнету Miнicтpiв України, радникiв та помiчникiв Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-мiнiстра України, заступникiв Miнiстpiв, заступникiв iнших керiвникiв центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постiйного Представника Президента України в Автономнiй Республiцi Крим, перших заступникiв голiв обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй та iншi прирiвнянi до них посади;
третя категорiя - посади заступникiв керiвникiв структур них пiдроздiлiв, завiдувачiв ceкторів, головних спецiалiстiв, експертiв, консультантiв Адмiнiстрацiї Президента України, Апарату Верховної Ради України i Ceкретаріату Кабiнету Miністрів України, заступникiв Постiйного Представника Президента України в Автономнiй Республiцi Крим, заступникiв голiв обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй, а також голiв районних, районних у місті Києвi та Севастополi державних адмiнiстрацiй, начальникiв управлiнь, самостiйних вiддiлiв у складi міністерств та iнших центральних органів виконавчої влади, державних колегiальних opганів, iншi прирiвнянi до них посади;
четверта категорiя - посади спецiалiстiв Адмiнiстрацiї Президента України, Апарату Верховної Ради України i Ceкpeтapiaту Кабiнету Miнicтpiв України, заступникiв начальникiв управлiнь, самостiйних вiддiлiв (пiдвiддiлiв) мiнicтерсв та iнших центральних opганів виконавчої влади, державних колегiальних opганів, керiвникiв управлiнь, вiддiлiв, служб обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй, iншi прирiвнянi до них посади;
п'ята категорiя - посади спецiалicтiв Miнicтepcтв, iнших центральних opганів виконавчої влади, держав них колегiальних органів, заступникiв голiв районних, районних у містах Києвi та Севастополi державних адмiнiстрацiй, заступникiв керiвникiв управлiнь, вiддiлiв, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адмiнiстрацiй, спецiалiстiв апарату цих адмiнiстрацiй, iншi прирівняні до них посади;
шоста категорiя - посади керiвникiв управлiнь, вiддiлiв, служб районних, районних у містах Києвi та Севастополi державних адмiнiстрацiй, спецiалiсти управлiнь, вiддiлiв, служб обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй, iншi прирiвнянi до них посади;
сьома категорiя - посади спецiалiстiв районних, районних у містах Києвi та Севастополi державних адмiнiстрацiй, їx управлiнь i вiддiлiв, iншi прирiвнянi до них посади.
Вiднесення iснуючих посад державних службовцiв, не перелiчених у цiй статтi, а також вiднесення до вiдповiдної категорії нових посад державних слvжбовцiв проводиться Кабiнетом Miністрів України за погодженням з вiдповiдним державним органом.
Постановою Кабiнету Miнicтpiв України «Деякi питання пенсiйного забезпечення окремих категорiй осiб» вiд 14.09.2016 р. № 622визначено порядок призначення таких пенсiй.
Вiдповiдно до дiючих законодавчих актів пенсiї державним службовцям призначаються вiдповiдно до Закону № 889 за умов и досягнення ними пенсійного віку (62 роки для чоловiкiв), наявностi вiдповiдного страхового стажу (35 pоків для чоловiкiв) тa, зокрема, не менше нiж 20 pоків стажу на посадах, вiднесених до вiдповiдних категорiй посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабiнету Miнicтpiв Укрaїни незалежно вiд факту роботи на державнiй службi станом на 1 травня 2016 року.
За ранiше дiючим законодавством про державну службу (ст. 37 Закону № 3723 та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабiнету Miнicтpiв України вiд 03.05.1994 № 283) час роботи в комсомольських та iших органiзацiях (зазначених у абз.4 п.3 Положення, затвердженого постановою Кабiнету Мiиiстрiв України вiд 20.12.1993 № 1049) та на посадах суддiв зараховувався до 10-рiчного стажу державної служби за умови безпосереднього виходу на пенсiю з посади державного службовця, тобто такий порядок обчислення стажу державної служби поширювався на осiб, якi на час досягнення пенсiйного вiкy, визначеного ст. 37 цього Закону, працювали на посадах державних службовців. У разi, якщо особи на час досягнення пенсійного віку працювали на iнших посадах, право на пенсiю державного службовця визначалось за наявностi 20 pоків стажу роботи на посадах, вiднесених до вiдповiдних категорiй посад державних службовцiв, визначених статгею 25 цього Закону.
На момент звернення за призначенням пенсiї державного службовця у травні 2016 року ОСОБА_1 не досяг 62- рiчного віку та вищевказанi посади, якi він обiймав, не вiднесенi до вiдповiдних категорiй посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 372,
Таким чином , Кiльдюшкiн О.В. не мав 20 pоків стажу роботи на посадах, вiднесених до вiдповiдних категорiй посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу», а отже, у пенсійного органу відсутні були підстави для призначення пенсiї за віком за нормами Закону №889.
Разом з тим, до державної служби має бути зараховано період проходження служби в лавах ОСОБА_2 армії у з 27.10.1974 р. по 11.11.1976 р., що складає 2 роки та 15 діб.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 71, 86, 94, 99, 100, 158-167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби період служби в лавах ОСОБА_2 з 27.10.1974 р. по 11.11.1976 р., що складає 2 роки та 15 діб.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період служби в лавах ОСОБА_2 з 27.10.1974 р. по 11.11.1976 р., що складає 2 роки та 15 діб.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: Дубина Л. А.