
Справа №235/3391/17
Провадження №2-а/235/149/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року м. Покровськ
Красноарміський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача Третьякової Ю.С., Юриної В.В.,Комісарової Ю.Ю.
секретаря судового засідання Соловйової М.О.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 27.09.2016р. вінзвернувся до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
13.01.2017р. року в Красноармійському об'єднаному УПФУ позивача ознайомили з прийнятим рішенням про відмову в призначенні пенсії від 26.12.2016 року, видавши його копію.
Рішенням про відмову в призначенні пенсії від 26.12.2016 року, Красноармійське об'єднане УПФУ, вирішено відмовити позивачу в призначенні пенсії за віком згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років.
Позивач не згоден з рішенням від 26.12.2016 року, вважає його незаконним, постановленим з порушенням норм законодавства, внаслідок чого до пільгового стажу підземної роботи не враховані наступні періоди його роботи:
1. З періоду роботи в Димитрівському ШБУ -1 з 20.08.1993р. по 13.03.1998р. , який складає 4 роки 6 місяців зараховано до підземного стажу лише 3 роки 03 місяці 16 днів (період з 01.12.1993р. по 16.03.1997р.)
Не зараховано до підземного стажу:
-період з 20.08.1993р. по 30.11.1993 р. - 3 міс. 11 дн., з яких - з 20.08.1993р. по 09.11.1993 р. - учень прохідника з направленням на курси в УКК, з 10.11.1993р. по 18.01.1994р. - виробнича практика.
Окрім записів у трудовій книжці, які самостійно є підтвердженням пільгового трудового стажу, позивач надав довідку ліквідатора від 12.10.2016р., копії особової картки №5414, довідка б\н від 01.11.2016р., які також підтверджують його навчання на курсах з відривом від виробництва по професії «Прохідник п'ятого розряду» при УКК п/о «Красноармійськвугілля» з 06.09.1993р. по 18.01.1994 р.
- період з 17.03.1997 р. по 13.03.1998р. - 11 міс. 27 дн., хоча цей період роботи позивача прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті, підтверджений записами у трудовій книжці і не потребує документального підтвердження згідно з законом. Крім того, документами ліквідатора, архівними даними (які збереглися) підтверджено, що у зазначений період він виконував роботу прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті.
2. З періодів роботи в ТОВ «Донуглепоставка», де позивач працював прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті:
- з 22.03.2008р. по 12.04.2010 р.: зараховано до підземного стажу лише 1 рік 7 місяців 17 днів.
Не зараховано до підземного стажу: 4 місяці 8 днів.
-з 06.10.2010р. по 18.05.2011р.: зараховано до підземного стажу лише 6 місяців 13 днів.
Не зараховано до підземного стажу період з 19.04.2011р. по 18.05.2011р.
Виконання позивачем роботи прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті підтверджується, крім записів у трудовій книжці, також довідкою № 35 від 24.06.2016 р., індивідуальними відомостями про застраховану особу, де ці періоди зазначені у відомостях по спец стажу у повному обсязі.
Згідно з письмового роз'яснення Красноармійського об'єднаного УПФУ від 03.02.2017р., періоди роботи з 20.08.1993 р. по 13.03.1998р. в Димитрівському ШБУ № 1,3 22.03.2008р. по 12.04.2010р. та з 06.10.2010р. по 18.05.2011р. в ТОВ «Донуглепоставка» зараховані до пільгового стажу з урахуванням фактично відпрацьованого часу під землею, згідно довідок про пільговий характер роботи, спускам в підземні виробки.
Однак, фактично УПФУ під час підрахунку підземного стажу на ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське ШБУ №1, та ТОВ «Донуглепоставка» використав лише дані про спуски в підземні виробки, які видані взагалі іншими підприємствами, які не підтверджені даними Димитрівського ШБУ № 1 та ТОВ «Донуглепоставка». З такими діями УПФУ погодитися неможливо, оскільки вони суперечать нормам законодавства.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Записи у трудовій книжці позивача містять чітко зазначені відомості щодо характеру його роботи у відповідний період на Димитрівському ШБУ №1 та ТОВ «Донуглепоставка» - з повним робочим днем у шахті.
На підставі п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які затверджені 18.11.2005р. наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 (надалі Порядок) для підтвердження пільгового стажу роботи необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи та, у разі відсутності втрудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637
Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З самої назви Порядку та безпосередньо з пункту 20 вбачається, що необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів уній.
Вважає, що рішення Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України від 26.12.2016 року про відмову призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.І ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» є неправомірним та підлягає скасуванню.
Рішення відповідача від 26.12.2016 року позивачем було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Тільки 14.06.2017 року він отримав відповідь з ГУПФ в Донецькій області № 595-Ш-01 від 07.06.2017 року на скаргу разом з копією Рішення про розгляд скарги від 21.03.2017 року, згідно якого позивач дізнався, що його скарга залишена без задоволення.
14.07.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням про відмову в призначенні пенсії від 11.08.2017 року відповідач знову відмовив позивачу в призначенні пенсії з аналогічних мотивів, що викладені в рішенні про відмову в призначенні від 26.12.2016 року - у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Відповідач продовжує ігнорувати вимоги діючого законодавства, неправомірно не враховує періоди його роботи на зазначених вище підприємствах в повному обсязі до пільгового стажу.
Позивач просить суд визнати неправомірними дії Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах. Скасувати рішення Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 грудня 2016 року та від 11 серпня 2017 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах. Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу роботи, який дає право на пенсійне забезпечення згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в повному обсязі періоди роботи: - в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське шахтобудівельне управління № 1, з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року, в ТОВ «Донуглепоставка» з 22 березня 2008 року по 12 квітня 2010 року, з 06 жовтня 2010 року по 18 травня 2011 року, та прийняти нові рішення з урахуванням до пільгового підземного стажу зарахованих в повному обсязі періодів роботи: в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське шахтобудівельне управління № 1, з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року, в ТОВ «Донуглепоставка» з 22 березня 2008 року по 12 квітня 2010 року, з 06 жовтня 2010 року по 18 травня 2011 року. Стягнути судові витрати.
В судовому засіданні позивач та представник позивач підтримала заявлені позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача проти заявлених позовних вимог сили відмовити у задоволенні позову. В запереченнях зазначили, що ОСОБА_1 двічі звертався до Управління із заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах.
Рішеннями Управління від 13.01.2017 року та 11.08.2017 року йому було відмовлено в призначенні пенсії з наступних причин.
Позивач претендує на призначення пенсії відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч.І ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст.14 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень),
- за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Позивач претендує на призначення пенсії з урахуванням періодів його роботи: в ДВАТ «Вуглебуд» з 20.08.1993 по 13.03.1998; в ТОВ «Донуглепоставка» з 22.03.2008 по 12.04.2010 та з 06.10.2010 по 18.05.2011.
Для визначення права на пенсію на пільгових умовах застосовується Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 №383 щодо порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно п. З цього Наказу при визначенні права на пенсію на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи на відповідних посадах.
Згідно п. 10 Наказу для підтвердження стажу роботи із шкідливими та важкими умовам праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та довідку уточнюючу пільговий характер роботи.
У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію чи посаду, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, в які включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.
Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство з наданням уточнюючої довідки. Довідку видає підприємство або його правонаступник.
Управлінням було зараховано період роботи в ДВАТ «Вуглебуд» за фактично відпрацьований час в підземних умовах, відповідно до довідок про підземні спуски,а саме 3 роки 3 місяці 16 днів.
Період роботи в ТОВ «Донуглепоставка» також зараховано за фактично відпрацьований час в підземних роботах відповідно до довідки про спуски - 1 рік 7 місяців 17 днів.
Позивачем була надана довідка з ДВАТ «Вуглебуд» від 12.10.2016 року про підтвердження наявного трудового стажу за періоди роботи з 20.08.1993 по 13.03.1998 рік, яка підписана ліквідатором підприємства Сиволобовим М. М. Також в пенсійній справі позивача мається архівна довідка видана регіональним архівом від 30.06.2016 року.
Управлінням було надано листа до Управління Пенсійного фонду в м. Димитрові щодо проведення зустрічної перевірки з проханням перевірити правильність видачі довідок про стаж роботи та заробітну плату.
Управлінням Пенсійного фонду в м. Димитров було проведено перевірку та складено акт від 11.11.2016 року №161. Перевіркою достовірності відомостей, зазначених в довідках, розбіжностей з особовими рахунками нарахування заробітної плати не встановлено.
Таким чином, відсутні підстави для зарахування вищезазначених періодів роботи до пільгового стажу.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.12.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. В рішенні зазначено, що відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 26 років 2 місяці 16 днів, в тому числі стаж підземної роботи 22 роки 7 місяців 3 дні. Відповідно до даного рішення спірні періоди роботи в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське ШБУ №1 зараховано за фактичний відпрацьований час в підземних умовах - 3 роки 3 місяці 16 днів, період роботи в ТОВ «Донуглепоставка» зараховано за фактично відпрацьований час в підземних умовах 1 рік 7 місяців 17 днів. (а.с.12-14).
ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 10.02.2017 року. На скаргу отримав відповідь від 7.06.2017р. за результатами розгляду скарги з аналогічними висновками, які викладі в рішенні від 26.12.2016р. (а.с. 21-24).
Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.08.2017 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. В рішенні зазначено, що відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 26 років 11 місяців 14 днів, в тому числі стаж підземної роботи 24 роки 1 місяць 22 дні. Відповідно до даного рішення спірні періоди роботи в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське ШБУ №1 зараховано за фактичний відпрацьований час в підземних умовах - 3 роки 3 місяці 16 днів, період роботи в ТОВ «Донуглепоставка» зараховано за фактично відпрацьований час в підземних умовах 1 рік 7 місяців 17 днів. (а.с.47-51).
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Трудова книжка, відповідно до ст. 48 КЗпП України та згідно з п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля,сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993р., у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутністю трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1, його 20.08.1993 року прийнято до Димитрівського ШБУ №1 треста «Красноармійськвуглебуд» учнем прохідника та направлено на курси до УКК.10.11.1993 року - виробнича практика. 19.01.1994 року переведено прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті. 13.03.1998 року - звільнено за власним бажанням. 22.03.2008 року прийнято до ТОВ «Донвуглепоставка» прохідником підземним 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті. 12.04.2010 року звільнено за власним бажанням. 06.10.2010 року прийнято до ТОВ «Донуглепоставка» прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті. 08.08.2013 року звільнено за власним бажанням (а.с.7-11).
Трудова книжка ОСОБА_1 оформлена належним чином.
Зазначені записи містять всі необхідні відомості, що визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.10.16р., ОСОБА_1 працював у ДВАТ «Вуглебуд» Димитрівське шахтобудівельне управління №1 у період з 20.08.1993р. по 18.01.1994р. - 4 місяці 29 днів, виконував гірничі роботи за професією учень прохідника, що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а пункт 1010100а код КП, підстава Постанова КМУ № 162 від 11.03.1994р.; і у період з 19.01.1994р. по 13.03.1998р. - 4 роки 1 місяць 25 днів, виконував гірничі роботи за професією прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а пункт 1010100а код КП, підстава Постанова КМУ № 162 від 11.03.1994р. (а.с.75). Крім того, даний період підтверджується довідкою Міжгалузевого регіонального архіву від 30.06.2016р., яка видана на підставі первинних документів ( архівна особова картка форми Т-2, накази по підприємству, особові рахунки № 906), які маються в архіві (а.с.104).
Помилковим є використання відповідачем в якості підтвердження пільгового стажу роботи за цей період довідок, які видані ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», оскільки ОСОБА_1 не є працівником саме цього підприємства. ОСОБА_1 у період з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року працював у ДВАТ «Вуглебуд» Димитрівське шахтобудівельне управління №1, тому саме це підприємство, як роботодавець позивача, уповноважене як робити записи у його трудовій книжці, так і видавати відповідні довідки. Таким чином, період роботи ОСОБА_1 в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське шахтобудівельне управління № 1 з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року, підлягає зарахуванню у повному обсязі.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 24.06.16р., ОСОБА_1 працював у ТОВ «Донуглепоставка» у період з 22.03.2008р. по 12.04.2010р. та з 06.10.2010р. по 18.05.2011р., виконував гірничні роботи з проходження гірничих виробок на ДП «ВК Краснолиманська», ОП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля», ВСП шахта «Дніпровська» ВАТ «Павлоградвугілля», за професією прохідник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а підстава Постанова КМУ від 16.01.2003р. № 36, наказ про атестацію робочих місць № 10 від 16.01.2007р. За період з 22.03.2008р. по 12.04.2010р. - 2 р. 0м. 20 днів; з 06.10.2010р. по 18.05.2011р. - 0р. 7м. 12 днів. Підстава для видачі: особова карта ф. Т-2, накази з особового складу, розрахункові відомості (а.с.88). Ці відомості також підтверджуються довідкою від 25.04.2017р. (а.с.97). Відповідач за цей період також враховує довідки підприємств, які не було роботодавцями позивача, що не передбачено чинним законодавством.
Згідно довідки «Індивідуальні відомості про застраховану особу» за ОСОБА_1, як за найманого робітника, страхувальником - підприємством ТОВ «Донуглепоставка» вносилися страхові внески в період з 22.03.2008р. по 12.04.2010р., з 06.10.2010р. по 18.05.2011р. за кодом підстави для обліку спецстажу ЗП3014А2 (а.с.106-113).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Покровськ Донецької області, саме на території якого і розташовано ТОВ «Донуглепоставка».
Згідно з Постановами Правління ПФУ № 261 від 05.11.2009 року «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 252 від 03.12.2013 року «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління ПФУ від 08.10.2010 року № 222», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», код підстави ЗП3014А2 терміном дії з 05.11.1991 року встановлено для працівників провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників - за Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31.03.94 №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Згідно з п. 2 розділу II Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 18 червня 2014 року № 10-1, до реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, відомості про сплату страхових внесків страхувальниками.
Отже, відповідач, не врахувавши при прийнятті оскаржуваного рішення даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порушив положення пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993р., яким передбачено, що у коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Рішення відповідача від 26.12.2016р. та від 11.08.2017 р. містять протиріччя в частині зараховано стажу . У рішенні від 26.12.2016р. вказано, що стаж підземної роботи складає 22 роки 7 місяців 3 дні, а в рішенні від 11.08.2017р. підземний стаж роботи вже 24 роки 1 місяць 22 дні. Такі розбіжності, а також, що саме було враховано, представник відповідача в судовому засіданні не пояснила.
Суд враховує правову позицію Вищого адміністративного суду України, який при розгляді аналогічних справ за № К/800/40969/13 від 13 березня 2014 року та № К/800/27262/13 від 19 червня 2014 року зазначив, що відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Частина 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Суд не має сумнівів в достовірності змісту довідок, які надані підприємствами, де працював позивач. Як вбачається зі змісту довідок та записів в трудовій книжці - періоди роботи, номера наказів за якими позивач приймався на роботу, професія (посада), за якою позивач працював у спірні періоди, не мають розбіжностей. Відповідачем не спростовані відомості, які зазначені в довідках, особових картках.
З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
При вирішенні заяви позивача про призначення пенсії відповідач повинен був керуватися принципом верховенства права (ст. 8 КАС України), відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі викладеного, рішення пенсійного органу від 26.12.2016р. та 11.08.2017р. року про відмову в призначенні пенсії є протиправними та підлягають скасуванню, та зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу спірні періоди роботи у повному обсязі.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача прийняти нові рішення, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2016 року відповідно до законодавства та за результатами розгляду прийняти рішення з урахуванням зарахованих періодів роботи.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, керуючись ст.ст.11, 17, 18,94, 158-163, 185, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1.
Скасувати рішення Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 грудня 2016 року та від 11 серпня 2017 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу роботи, який дає право на пенсійне забезпечення згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в повному обсязі періоди роботи: - в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське шахтобудівельне управління № 1, з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року, в ТОВ «Донуглепоставка» з 22 березня 2008 року по 12 квітня 2010 року, з 06 жовтня 2010 року по 18 травня 2011 року.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2016р. про призначення пенсії незалежно від віку та прийняти нові рішення з урахуванням до пільгового підземного стажу зарахованих в повному обсязі періодів роботи: в ДВАТ «Вуглебуд», раніше Димитрівське шахтобудівельне управління № 1, з 20 серпня 1993 року по 13 березня 1998 року, в ТОВ «Донуглепоставка» з 22 березня 2008 року по 12 квітня 2010 року, з 06 жовтня 2010 року по 18 травня 2011 року.
Стягнути з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37869345, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань понесені ним судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
В судовому засіданні 19 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено протягом п'яти днів.
Суддя