Ухвала суду № 69797349, 19.10.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
520/2483/17
Номер документу
69797349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/2483/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бескровний Я.В. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3 розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси у перерахунку його пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення та зобовязати відповідача з 01 лютого 2017 року провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова відповідача у перерахунку його пенсії з урахуванням вказаних виплат є неправомірною, оскільки останні повинні були враховуватись при призначенні його пенсії.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо врахування при розрахунку позивачу пенсії «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років в розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн. Зобов'язав Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії з 31.01.2017р. в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі «інші виплати» - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років в розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн., з врахуванням виплачених сум.

В апеляційній скарзі Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що вказані виплати не входять до складу заробітної плати, а отже не повинні враховуватися при призначенні пенсії. Крім того, приписи чинного законодавства не передбачають перерахунок пенсій державних службовців.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з грудня 2004 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, де отримує пенсію, призначену йому на підставі Закону України «Про державну службу».

31 січня 2017 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про перерахунок призначеної йому у 2004 році пенсії з урахуванням сум «інших виплат» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років, надбавку за високі досягнення в праці.

Листом від 07.02.2017 року за №31/С-01 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що підстави для такого перерахунку відсутні.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення входили до системи оплати праці державного службовця, а отже мали враховуватись при призначення позивачу пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинна в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати,

на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону

Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування (страхові внески), відносяться до заробітку (доходу) ОСОБА_4 та повинні враховуватися пенсійним органом при призначенні йому пенсії.

Водночас, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що приписи Законів України «Про державну службу» та «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії, оскільки в даному випадку позивач повязує порушення своїх прав саме при призначенні пенсії невірним розрахунком її розміру та не включенням при її розрахунку наведених в позовній заяві складових. Саме з цих підстав позивач звертався до субєкта владних повноважень з заявою про перерахунок пенсії.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, отже правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В.Стас

ОСОБА_3