
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/10585/17 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
У Х В А Л А
23 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Лічевецького І.О. Твердохліб В.А. Кондратенко Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Окружного адміністративного суду м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва, в якому просила зобов'язати Окружний адміністративний суд м. Києва привести реєстраційні документи у відповідність із діючим законодавством.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2017 року позовну заяву ОСОБА_5 залишено без руху та встановлено позивачу строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Не погодившись з ухвалою суду, позивач - ОСОБА_5 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення представника позивача, який з'явився в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Так, залишаючи позовну заяву без руху, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем до матеріалів справи не надано жодних документів на обґрунтування заявлених позовних вимог та не конкретизовано, які саме документи та у відповідності до яких норм необхідно відповідачу привести у відповідність.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду, з огляду на наступне.
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відповідно до ст. 104 КАС України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
У адміністративному процесі, що базується на засадах змагальності і диспозитивності, особливого значення набуває зміст позовної заяви, на підставі якої суддя відкриває провадження у справі. Від змісту позовної заяви залежать дії судді при вирішенні питання про відкриття провадження у справі і проведення подальших підготовчих дій для розгляду справи, у тому числі про визначення обставин, що мають значення для вирішення справи, дослідження доказів, тощо.
Вимоги, що пред'являються до змісту позовної заяви чітко визначені у статті 106 КАС України положення якої стандартизують структуру позовної заяви - містять перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), які дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Так, згідно ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
В силу п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позовна заява ОСОБА_5 не містить жодного обґрунтування позовних вимог щодо зобов'язання відповідача привести реєстраційні документи у відповідність із діючим законодавством, із посиланням на конкретні норми законодавства у сфері публічно-правових відносин, які, на думку позивача, порушені відповідачем.
Таким чином, позивачем при зверненні до суду першої інстанції не було надано обґрунтувань позовних вимог відносно відповідача.
Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Письмовими доказами є документи, які, за змістом ч. 2 ст. 69, ч. 4 ст. 79, п. 6 ч. 1 ст. 106 КАС України, подаються в оригіналах або належним чином засвідчених копіях.
Водночас, згідно із визначенням, наведеним у частині 1 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Однак, в порушення ч. 2 ст. 106 КАС України, позивачем до позовної заяви не було надано належних доказів наявності поважних причин неможливості надання документів на підтвердження доводів викладених у позовній заяві, а саме: існування обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами.
Таким чином, позивачем до позовної заяви також не надано доказів неможливості надання таких документів.
Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Копія - це оформлене відповідно до встановленого порядку і правилами повне і точне відтворення документа, як правило, на паперовій основі або в електронному вигляді.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до адміністративного позову додано копію текст якої неможливо прочитати.
Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Колегія суддів звертає увагу на те, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. У зв'язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачений законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, тощо) не є порушенням права на справедливий судовий захист.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо залишення позовної заяви ОСОБА_5 без руху, на підставі ч. 1 ст. 108 КАС України.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановленні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Судді Вівдиченко Т.Р. Лічевецький І.О. Твердохліб В.А.Повний текст ухвали виготовлено 25.10.2017 року