
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 вересня 2017 рокусправа № 337/343/17(2-а/337/55/2017) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання:Кязимової Д.В.
за участю представників:
позивача:- не зявився
відповідача:- не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі
апеляційну скаргу Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя
на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01 червня 2017 року
у справі № 337/343/17(2-а/337/55/2017)
за позовом ОСОБА_2
до Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя
про визнання рішення субєкта владних повноважень протиправними зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя, в якому просив:
визнати незаконними та скасувати рішення Управління ОСОБА_1 фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя від 13.05.2015 №4981/10, від 29.08.2016 №160;
зобовязати Управління ОСОБА_1 фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя призначити позивачу пільгову пенсію за віком по Списку №2 на підставі наданих документів.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у позивача необхідного стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 10.03.2017 позовні вимоги за період з 18.04.2016 по 01.07.2016 залишено без розгляду у звязку з пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку для звернення до суду та недоведеністю наявності поважних причин для поновлення пропущеного строку.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01.06.2017 позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя від 13.05.2015 №4981/10, від 29.08.2016 №160.
Зобовязано Правобережне обєднане управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя призначити ОСОБА_2 пільгову пенсію за віком по Списку №2 на підставі наданих документів з 01.07.2016.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що судом не надано належної оцінки запереченням на адміністративний позов. Зауважує увагу суду на тому, позивач подав заяву про призначення пенсії не у відповідності до вимог Порядку, визначеному Постановою правління ОСОБА_1 фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яким затверджено форму заяви встановленого зразка (додаток 2 до Порядку). Оскільки така заява позивачем не надавалася, тому і рішення про відмову в призначенні пенсії не приймалося. Подану заяву позивача ОСОБА_1 фонд розглянув як звернення, на яке надано відповідь про неможливість призначити пенсію за наданими позивачем документами та про необхідність надання додаткових документів для визначення права на пенсію.
Представники сторін у судове засідання не зявились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Від позивача найшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких позивач вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідач в апеляційній скарзі не наводить жодних порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, внаслідок наступного.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 20.04.2015 звернувся до Управління ОСОБА_1 фонду в Хортицькому районі м. Запоріжжя з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Листом від 13.05.2015 №4981/10 відповідач повідомив позивача, що право на призначення пенсії за віком позивач отримає з 18.04.2020, тобто з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку. Крім того, для призначення пенсії по Списку № 2 позивачу запропоновано надати довідки, що визначають право призначення пенсії на пільгових умовах.
15.08.2016 ОСОБА_2 знову звернувся до відповідача з заявою б/н від 15.08.2016 про призначення пенсії за віком по списку № 2 та документами, зазначеними у переліку для призначення пенсії.
Листом від 29.08.2016 №160/К-9 відповідач повідомив позивача, що на підставі наданих позивачем документів не має можливості визначити право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що звернувшись за призначенням пільгової пенсії позивач надав всі необхідні документи та дотримувався всіх вимог законодавства.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до пп. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом ОСОБА_3 України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (в редакції на момент виникнення спірних відносин) призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами ОСОБА_1 фонду України.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
За правилами ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу ОСОБА_1 фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ОСОБА_1 фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ст.82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ОСОБА_1 фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Згідно із п.п.1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Відповідно до п.2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ОСОБА_1 фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Положенням ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій є трудова книжка. Це ж встановлено і п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 12.08.1993 №637.
За правилами наведеного вище Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто для отримання особою пенсії на пільгових умовах, зокрема і за Списком № 2, необхідною умовою є надання трудової книжки, а у разі відсутності записів встановленої форми у трудовій книжці, необхідною умовою є надання заявником документів про умови виконання робот, уточнюючих довідок або інших документів, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 4.1 наведеного вище Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п.4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає памятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ОСОБА_1 фонду України (п.4.3 Порядку №22-1).
Відповідно до п.4.7 цього ж Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Отже з аналізу наведених вище норм чинного законодавства вбачається певний, законодавчо визначений, порядок призначення пенсій, який передбачає звернення особи, яка вважає наявним у себе права на призначення певного виду пенсії, з заявою за формою, встановленою чинним законодавством, та доданням підтверджуючих документів, за результатами розгляду яких орган ОСОБА_1 фонду або витребує у заявника додаткові документи, або приймає одне з рішень: призначає чи відмовляє у призначенні пенсії.
При цьому, у п.3.3 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, надає:
розяснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;
у разі необхідності - бланки документів;
допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії;
у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Як встановлено вище, відповідач листом № 4981/10 від 13.05.2015 на подану у довільній формі заяву позивача від 20.04.2015 надав відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян», а на заяву від 15.08.2016 відповідь листом від 29.08.2016 №160/К-9 про неможливість визначити право призначення пенсії на пільгових умовах на підставі наданих позивачем документів.
З огляду на зміст вказаних вище листів відповідей апеляційний суд вважає, що в даному випадку з боку ОСОБА_1 органу допущена протиправна бездіяльність (невиконання покладених на нього функцій), яка виразилась у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяв позивача у визначеному чинним законодавством порядку, оскільки означені листи за своєю суттю не є рішеннями в розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ОСОБА_1 фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Твердження відповідача щодо неможливості прийняти відповідне рішення з огляду на ненадання позивачем заяви про призначення пенсії у встановленій Порядком № 22-1 формі та необхідних документів, є помилковим, оскільки вказана обставина не є законодавчо встановленою підставою для залишення заяви про призначення пенсії без розгляду і не звільняє відповідача від обовязків, встановлених, зокрема, у наведеному вище Порядку № 22-1 щодо прийняття одного з рішень, передбаченого даним Порядком № 21-1, про призначення або відмову у призначенні пенсії.
За наведених обставин апеляційний суд вважає за необхідне скористатися правом, наданим ч.2 ст.11 КАС України, та частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 шляхом визнання протиправною бездіяльності Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяв ОСОБА_2 про призначення пенсії та зобов'язання відповідача прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2.
Щодо позовних вимог про зобов'язання призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах, апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку прийняття певного рішення залежить від результатів розгляду поданих заявником документів, що віднесено до виключної компетенції органу ОСОБА_1 фонду України.
Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятим Комітетом ОСОБА_3 Європи 11.03.1980 термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
З огляду на вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції під час розгляду справи неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, що відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя задовольнити частково.
Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01 червня 2017 року у справі №337/343/17 скасувати, прийняти нову постанову.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Правобережного обєднаного управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяв ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Зобовязати Правобережне обєднане управління ОСОБА_1 фонду України м. Запоріжжя прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 15.08.2016 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:І.Ю. Добродняк
Суддя:Н.А. Бишевська
Суддя:Я.В. Семененко