Постанова № 69794575, 26.10.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
815/1769/16
Номер документу
69794575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1769/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Корой С.М., судді Бойко О.Я., судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 168399,00 грн, -

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 168399,00 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 27 червня 2017 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2016 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та відповідно до автоматичного розподілу справ передана судді Корой С.М.

Ухвалою суду від 21 липня 2017 року справу прийнято до свого провадження.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

ОСОБА_1, полковник служби цивільного захисту проходив службу в ДСНС України на посаді начальника Білгород-Дністровського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області.

Наказом ДСНС України від 23.11.2015 року № 649 о/с та наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від 07.12.2015 року № 1701 (по особовому складу) полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено у відставку (із зняттям з військового обліку), 07.12.2015 року виключений з кадрів ДСНС України та знятий з усіх видів забезпечення за пунктом 176 підпункт « 2» (за віком) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 року №593.

В грудні 2015 року ОСОБА_1 була встановлена ІІ група інвалідності.

Згідно протоколу ДСНС України № 1 від 08.02.2016 року позивачу була призначена та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 93198,00 грн.

Разом з тим, на думку позивача, розмір зазначеної одноразової грошової допомоги всупереч положенням Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено відповідачем відповідно до грошового забезпечення, яке складається лише з посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років, без урахування надбавок, доплат, премій, які входили до грошового забезпечення на момент звільнення.

Таким чином, позивач вважає, що ним була недоотримана одноразова грошова допомогу у розмірі 168399,00 грн.

У судове засідання 17.10.2017 року позивач не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. 17.10.2017 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності (вхід. № 28403/17).

Представник відповідача у судове засідання зявився, проти задоволення позовних вимог заперечував, в тому числі посилаючись на письмові заперечення надані раніше.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, у звязку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні факти та обставини.

Полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1І проходив службу цивільного захисту в ДСНС України на посаді начальника Білгород-Дністровського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області.

Наказом ДСНС України від 23.11.2015 року № 649 о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України за пп.2 п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593.

Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 07.12.2015 року № 170 ОСОБА_1І виключено із кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.

08.12.2015 року ОСОБА_1І була встановлена II група інвалідності строком до 01.01.2017, що підтверджується довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках № 125979 та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 788956.

Згідно з витягом з протоколу засідань Центральної лікарської-експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14.01.2016 року захворювання позивача пов'язані з проходженням служби, які визначено в свідоцтві про хворобу від 11.11.2015 № 1763, виданим ЦЛЕК ДСНС України згідно особистої заяви.

Головне управління ДСНС України в Одеській області листом від 28.12.2015 року № 03/7559/15 відповідно до пункту 6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 направило до ДСНС України всі матеріали для призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до довідки від 15.12.2015 року № 02/358/15 наданої Головним управління ДСНС України в Одеській області розмір грошового забезпечення ОСОБА_1І за останньою посадою, яку від займав на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 908, складався з: посадового окладу - 1450,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 135,00 грн.; відсоткової надбавки за вислугу років - 634,00 грн.; всього - 2219,00 грн.

Згідно протоколу засідання Комісії ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 08.02.2016 року № 1 позивачу як інваліду II групи було вирішено виплатити згідно із пп.2 пп2 Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 одноразову грошову допомогу у сумі 93198,00 грн.

21.03.2016 року Головне управління ДСНС України в Одеській області на підставі поданої заяви видало довідку № 01/203/11 про розмір грошового забезпечення на день звільнення начальника Білгород-Дністровського районного відділу Головного управління ДСНС України в Одеській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1

Відповідно до зазначеної довідки розмір грошового забезпечення на день звільнення позивача складався з: посадового окладу - 1450,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 135,00 грн.; відсоткової надбавки за вислугу років - 634,00 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1109,50 грн.; премії по підсумкам роботи за місяць - 2900,00 грн.; всього - 6228,50 грн.

ОСОБА_1І вважає, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій невірно визначила розрахунок одноразової грошової допомоги.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд дійшов висновку, що здійснений ДСНС України розрахунок виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1І у сумі 93198,00 грн. є обґрунтованим, у зв'язку з чим заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

Відповідно до ч.1 ст.101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Згідно з ч.2 ст.101 Кодексу цивільного захисту України порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593, визначає порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.

Відповідно до п.2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Пунктом № 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту визначає Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.04.2015 року № 475.

Відповідно до п.1 Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.04.2015 року № 475, Цю Інструкцію розроблено відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», від 15 червня 1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», від 03 січня 2013 року № 2 «Про встановлення надбавок до посадових окладів державних експертів з питань таємниць та фахівців, які залучаються до підготовки рішень та висновків експертів з питань таємниць» та від 11 липня 2013 року № 593 «Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Згідно з п.3 зазначеної Інструкції до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, відповідно до п.4 вказаної Інструкції грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які: займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій, її територіальних органах, підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувальних формуваннях центрального підпорядкування, аварійно-рятувальних формуваннях спеціального призначення, спеціальних авіаційних, морських та інших формуваннях, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах), навчальних центрах, формуваннях та підрозділах забезпечення), навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту; навчаються у вищих навчальних закладах цивільного захисту; перебувають у розпорядженні відповідних керівників (начальників) органів управління (підрозділів), з урахуванням розділу ХІІ цієї Інструкції.

Пунктом № 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» було затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що додаються.

Суд зазначає, що пунктом № 2 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 визначено, що Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.

Так, згідно з пп.2 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908, грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

При цьому, відповідно до п.3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Суд не погоджується з доводами позивача, що розмір грошового забезпечення слід визначати на підставі п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294.

Суд вважає, що при визначенні нормативно-правового акту, який підлягає застосуванню до даних правовідносин, необхідно враховувати яким нормативно-правовим актом визначено правовий статус особи, яка має право на отримання одноразової грошової допомоги.

З огляду на матеріали справи суд встановив, що право на отримання одноразової грошової допомоги як інваліда ІІ групи виникло у позивача в грудні 2015 року з дня встановлення інвалідності.

Суд зазначає, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб начальницького складу служби цивільного захисту визначається Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що в даному випадку розмір одноразової грошової допомоги повинен визначатися виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу згідно з п.3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908.

Таким чином, суд встановив, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій визначила розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у сумі 93198,00 грн. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 15.12.2015 року № 02/358/15 та виплатила її ОСОБА_1І обґрунтовано та законно. Тобто відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланням на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.

Решта доводів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 168399,00 грн. - відмовити.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 94 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя С.М. Корой

СуддяО.Я. Бойко

Суддя К.С. Єфіменко