
Справа № 815/4238/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
суддів: Андрухіва В.В., Іванова Е.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гунько О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю);
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» до Державної фіскальної служби України про визнання нечинними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» (надалі по тексту позивач або ТОВ «Південна енергетична компанія») звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі по тексту відповідач або ДФС України), в якому просить суд:
- визнати нечинним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 11800/13877727 від 20.07.2017 року про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2017 року;
- визнати нечинним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг № 316/13877727 від 02.08.2017 року про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» в задоволенні скарги на рішення № 11800/13877727 від 20.07.2017 року;
- зобовязати Державну фіскальну службу України скасувати зупинення реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2017 року;
- зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 4 двадцять сьомим червня 2017 року;
- зобовязати Державну фіскальну службу України відобразити зареєстровану податкову накладну № 4 від 27.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що 27.06.2017 року ТОВ «Південна енергетична компанія» було отримано від публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (далі - ПАТ «ЕК «Одесаобленерго») 4 000 000,00 гривень в тому числі ПДВ 20% 666 666,67 гривень, в якості авансу за договором на виконання будівельно-монтажних робіт №01/09/09/2016, що підтверджується випискою по рахунку позивача в період 27.06.2017 року та рахунком позивача № 33 від 13.06.2017 року. За правилами ст.ст. 187, 201 ПК України на суму отриманого від ПАТ «ЕК «Одесаобленерго» авансового платежу, позивач зобовязаний зареєструвати податкову накладну. 11.07.2017 року позивачем через програмний комплекс «М.Е.DОС» було відправлено на реєстрацію податкову накладну № 4 від 27.06.2017 року на користь ПАТ «ЕК «Одесаобленерго» на загальну суму отриманого авансу у розмірі 4 000 000,00 гривень в тому числі ПДВ 20% у розмірі 666 666,67 гривень. Відповідно до квитанції № 1 про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, за результатом обробки документу Державною фіскальною службою України, реєстрацію документу було зупинено на підставі п.
201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня
ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення
реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом
Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (далі - Критерії оцінки). За
результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 43.21 (відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-2010 код 43.21 означає «Роботи електромонтажні»). 12.07.2017 року позивачем через особистийкабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» було подано Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК за формою Л 312601, що підтверджується квитанцією № 1 від 12.07.2017 року, з поясненнями та повним пакетом документів на підтвердження наданих пояснень. 20.07.2017 року позивачем через особистийкабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» було отримано рішення комісії відповідача, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №11800/13877727 від 20.07.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2017 року. Підставу відмови від реєстрації зазначено шаблонно однією фразою із ПК України: надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. При цьому не зазначено яких саме документів не вистачає для прийняття рішення. Відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 485 від 04.07.2017 року, позивачем 21.07.2017 року було подано скаргу на рішення. 02.08.2017 року комісією відповідача з питань розгляду скарг було прийнято-рішення № 316/13877727 відповідно до якого скаргу залишено без задоволення та рішення комісії відповідача без змін. При цьому не пояснено жодних причин, підстав та мотивів з яких скарга не була задоволена, разом з тим відповідно до п. 16 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 року № 485 вбачається, що рішення комісії відповідача з питань розгляду скарг повинно бути вмотивоване. Вважаючи зазначене рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся за захистом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові та в письмових поясненнях до позову.
Представник відповідача відносно задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечувала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях на позов, які в цілому обґрунтовані тим, що з огляду на відсутність надання платником податків копій первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передавання товарів (робіт, послуг), а також відсутність розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, позивачем не дотримано вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567. Таким чином, рішення комісії ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «Південна енергетична компанія» від 27.06.2017 року № 4 із посиланням на підставу - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування є, на думку відповідача, повністю обґрунтованим.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні факти та обставини.
11.07.2017 року ТОВ «Південна енергетична компанія» направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкову накладну № 4 від 27.06.2017 року на користь ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» на загальну суму 4 000 000,00 грн. в тому числі ПДВ у розмірі 666 666,67 грн. (а.с. 19 том 1).
За отриманою квитанцією № 1 з єдиного порталу приймання звітності ДФС України позивачу було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 43.21 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 21 том 1).
12.07.2017 року позивачем направлено засобами електронного звязку Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, в якому, зокрема, надано пояснення, що: «Зазначена податкова накладна складена на підставі операції отриманого авансу від державного замовника згідно № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року, укладеного на підставі конкурсних торгів згідно закону України «Про державні закупівлі». Даний аванс в подальшому спрямований на придбання обладнання і матеріалів для умов вищевказаного договору» (а.с. 22 том 1).
Рішенням комісії ДФС України від 20.07.2017 року № 11800/13877727 ТОВ «Південна енергетична компанія» відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 27.06.2017 року (а.с. 24 том 1). Як вбачається з зазначеного рішення, у якості підстави для відмови, зазначено: «надання платником копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісіє ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 485 від 04.07.2017 року, позивачем 21.07.2017 року було подано скаргу на вищезазначене рішення.
02.08.2017 року Комісією з питань розгляду скарг було прийнято-рішення № 316/13877727, відповідно до якого скаргу залишено без задоволення та рішення комісії ДФС України без змін (а.с. 110 том 1).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII було внесено зміни до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Відповідним Законом було доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу».
У відповідності до вимог п. 74.2 ст. 72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію/відмову у реєстрації на даний час регламентована Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за № 752/30620 (надалі за текстом Наказ № 567), постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій» (далі за текстом - Постанова № 190), наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 «Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №753/30620 (далі за текстом - Порядок № 566), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі за текстом Порядок № 1246).
У відповідності до вимог п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
У відповідності до вимог п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом № 567, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податковий накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Такий перелік затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567, та передбачає надання платником податків для критерію, зазначеного у Підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена Договором та/або законодавством.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв необхідно надати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного звязку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (п. 2 Вичерпного переліку, затвердженого наказом № 567).
У відповідності до вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобовязання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.п. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» № 566 від 13.06.2017 року, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.
За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 190 від 29.03.2017 року підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до п.п. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом пяти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстру податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а)прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б)набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (п.п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
У відповідності до п. 20 Постанови № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Як встановлено судом, ТОВ «Південна енергетична компанія» після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 27.06.2017 року № 4 було відправлено засобами електронного звязку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК від 12.07.2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, серед переліку документів позивачем було надано до ДФС України копію виписки по рахунках за період 27.06.2017 року, копію договору підряду в капітальному будівництві (капітальному підряду) № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року, укладеного з ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одессаобленерго», додаток до договору - копія графіку виконання робіт, копію рахунку на оплату № 33 від 13.06.2017 року, копію протоколу зборів засновників (учасників) ТОВ «Південна енергетична компанія» від 28.04.2011 року № 1/1-2011, копію наказу «Про вступ на посаду генерального директора ОСОБА_3Є.» від 29.04.2011 року № 37, копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.07.2017 року.
Відповідні ж документи були додані ТОВ «Південна енергетична компанія» до скарги на рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.07.2017 року № 11800/13877727, яка надійшла на адресу ДФС України 26.07.2017 року за вх. № 17147/6. Зазначені обставини були підтверджені представником позивача у судовому засіданні.
При цьому в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.06.2017 року ТОВ «Південна енергетична компанія» було отримано від ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» 4 000 000,00 грн., в тому числі ПДВ у розмірі 666 666,67 грн., у якості авансу за договором на виконання будівельно-монтажних робіт №01/09/09/2016, а тому доданий до Повідомлення пакет документів, на думку позивача, є вичерпним за операцією отримання авансу за договором № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року. Також як зазначає позивач, оскільки це аванс, то відповідно акт приймання-передачі робіт на даний момент ще відсутній, а щодо документів на підтвердження відповідності продукції, то таких у останнього не має, оскільки позивач за договором № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року надає послуги з виконання робіт, а не продає товар.
Разом з тим на підтвердження вищезазначених обставин, а саме, що кошти за спірною податковою накладною були отримані позивачем в якості авансу за договором на виконання будівельно-монтажних робіт №01/09/09/2016, позивачем до суду не надано жодного доказу.
Так, зокрема, з доданих позивачем документів, які, як вважає позивач, підтверджують факт отримання авансу, а саме: рахунку на оплату № 33 від 13.06.2017 року та виписки по рахунках за період 27.06.2017 року вбачається, що в жодному із зазначених документів не зазначено про здійснення платежу у якості авансу (а.с. 17-18 том 1).
При цьому, як вбачається із Графіку виконання робіт, який є додатком № 1 до договору № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року, виконання робіт за вказаним договором закінчується 30.06.2017 року, а саме згідно вказаного графіку в період з 25.06.2017 року по 30.06.2017 року повинно бути створено вже робочу комісію, усунено недоліки та здано обєкт в експлуатацію, при цьому вищезазначені кошти на адресу позивача, як зазначає позивач у якості авансу, перераховано лише 27.06.2017 року, що сприймається судом критично (а.с. 16 том 1).
Крім того, судом встановлено, що в договір № 01/09/09/2016 від 09.09.2016 року щодо форми та порядку розрахунків, або графіку виконання робіт, або строку дії цього договору зміни не вносились, відносно чого не заперечувала у судовому засіданні представник позивача.
Таким чином, з огляду не надання платником податків відповідачу копій первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передавання товарів (робіт, послуг), а також відсутність розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем не дотримано вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення комісії ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «Південна енергетична компанія» від 27.06.2017 року № 4 та рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг № 316/13877727 від 02.08.2017 року про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» в задоволенні скарги на рішення № 11800/13877727 від 20.07.2017 року прийняті відповідачем у межах компетенції та у спосіб, що передбачений законодавством, що регулює спірні правовідносини та обґрунтовано.
З огляду на викладене, на підставі ст. 10 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, зясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» до Державної фіскальної служби України про визнання нечинними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 19 жовтня 2017 року.
Постанова у повному обсязі виготовлена 24 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя С.О. Cтефанов
Судді В.В. Андрухів
ОСОБА_4
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Південна енергетична компанія» до Державної фіскальної служби України про визнання нечинними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії відмовити.
24 жовтня 2017 року