Постанова № 69793989, 26.10.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
805/3493/17-а
Номер документу
69793989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2017 р. Справа №805/3493/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:12:20

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шувалової Т.О.,

секретаря судового засідання - Шемет Я.О.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1, за довір.;

представник відповідача ОСОБА_2 за довір.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра ЛТД» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра ЛТД» звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, в якому просило:

- визнати нечинним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № НОМЕР_1 від 31 серпня 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску щодо застосування до позивача штрафу за період з 24 липня 2014 року до 31 липня 2014 року в розмірі 1878,44 грн., за період з 23 січня 2015 року до 27 вересня 2016 року в розмірі 81457,79грн., та нарахування пені в розмірі 10198,07грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра ЛТД» зареєстровано та здійснює свою господарську діяльність в м. Слов'янськ у Донецької області, є платником єдиного соціального внеску та перебуває на обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.

Позивач вказує на те, що своєчасно сплачує єдиний соціального внесок і недоїмки на даний час немає. Разом з тим, заборгованість зі сплати єдиного внеску, яка виникла на підприємстві у період з 24 липня 2014 року по 31 липня 2014 року та з 23 січня 2015 року по 27 вересня 2016 року виникла з незалежних від позивача причин, це: заборгованість населення перед позивачем за надані послуги щодо обслуговування території та несвоєчасне повернення з Державного бюджету України сум компенсацій пільг та субсидій через Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради. Усі ці обставини вплинули, на той час, на несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Разом з цим позивач зазначає, що відповідно до норм діючого законодавства, платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів де проводилася антитерористична операція звільняються від виконання своїх обов'язків з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції. Підставою такого звільнення є заява платника єдиного соціального внеску подана ним до податкового органу. Позивачем подавались відповідні заяви до відповідача: 06.06.2016р. №308, 16.06.2016р. № 325, від 20.06.2016 р. № 309, від 02.10. 2017р. Тому позивач вважає, що відповідачем неправомірно застосованого до нього штрафні санкції, на підставі чого просить суд визнати нечинним та скасувати рішення відповідача № НОМЕР_1 від 31.08.2017 року.

Представник відповідача надав письмові заперечення на позов, відповідно до яких просив суд відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

В обґрунтування заперечень зазначив, що єдиний соціальний внесок повинен бути сплачений свочасно, незалежно від фінансового стану платника податків. Своєчасно несплачені суми єдиного внеску є недоїмкою, тому відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф та нараховано пеню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові.

Представники відповідача заперечував проти позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра ЛТД» (надалі ТОВ «Ліра ЛТД») є юридичною особою (ЄДРПОУ - 19378572), зареєстровано за адресою: 84100, АДРЕСА_1 (а.с. 13).

31 серпня 2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі Головне управління ДФС у Донецькій області) було прийнято рішення № НОМЕР_1, яким за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 24 липня 2014 року до 31 липня 2014 року застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 1878,44 грн., та за період з 23 січня 2015 року до 27 вересня 2016 року застосовано штрафні санкції в розмірі 81457,79грн., крім цього нараховано пеню в розмірі 10198,07грн., (арк.спр.6). Дане рішення було отримано позивачем 28 вересня 2017 року, що сторонами по справі не заперечується.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону України Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ), зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014р.

На час вирішення даної справи, Президентом України не прийнято Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, тобто, період проведення АТО триває.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Тобто, аналізуючи вищевикладене, сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення за порушення Закону.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року (втратив чинність) та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинний), затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Серед цього переліку зазначено м. Слов'янськ.

Позивач зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.

Тобто, позивач перебуває на обліку в органі доходів та зборів, що розташований на території проведення антитерористичної операції, тому в силу приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільнений від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач виконав приписи п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та звернувся до відповідача з заявою від 06.06.2016 р. № 308 щодо звільнення його від виконання обов'язків платника єдиного внеску (арк.спр. 9) .

Враховуючи вищевикладене суд приходить висновку, що оскільки в силу діючого законодавства відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платників єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення проведення антитерористичної операції не застосовуються, тому Головним управлінням ДФС у Донецькій області неправомірно прийнято рішення від 31 серпня 2017 року № НОМЕР_1, яким застосовано до позивача штрафні санкції за період з 24 липня 2014 року до 31 липня 2014 року в розмірі 1878,44 грн., за період з 23 січня 2015 року до 27 вересня 2016 року в розмірі 81457,79грн., та нараховано пеню в розмірі 10198,07грн.

Разом з цим, позивач просить суд визнати спірне рішення нечинним та скасувати його. З огляду на зазначені позивачем позовні вимоги, суд зазначає наступне:

Відповідно до приписів пункту 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Із змісту статті 162 КАС України випливає, що в разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен зазначити про це в судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень.

Тобто одночасне застосування обох способів захисту порушеного права - визнання спірного акта нечинним та скасування такого акта - є помилковим.

На підставі вищевикладеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головним управлінням ДФС у Донецькій області від 31 серпня 2017 року № НОМЕР_1 є протиправним тому підлягає скасуванню, на підставі чого позовні вимоги, з урахуванням частини 2 статті 162 КАС України, підлягають частковому задоволенню.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 26 жовтня 2017 року. Повний текст постанови виготовлено 26 жовтня 2017 року.

Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра ЛТД» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 31 серпня 2017 року № НОМЕР_1 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю Ліра ЛТД (код ЄДРПОУ 19378572) штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 24 липня 2014 року до 31 липня 2014 року в розмірі 1878,44 грн., за період з 23 січня 2015 року до 27 вересня 2016 року в розмірі 81457,79грн., та нарахування пені в розмірі 10198,07грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Ліра ЛТД (84100, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 19378572 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600 (одну тисячу шістсот) гривень 00 копійок.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шувалова Т.О.