
Справа № 618/621/17
Провадження № 2-а/618/8/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2017 року Дворічанський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Гніздилова Ю.М., при секретарі Рябенко Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Дворічна адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, з урахуванням уточнених позовних вимог просила визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення їй виплати пенсії по інвалідності з 01 червня 2015 року по 30 вересня 2015 року та з 01 жовтня 2016 року, зобовязати Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», стягнути на її користь судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп., а також визнати поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити його. Позовні вимоги обґрунтувала тим, що працює на посаді секретаря судового засідання, є державним службовцем. З 18 лютого 2015 року їй призначено пенсію як інваліду третьої групи загального захворювання, на підставі ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Однак з 31 березня 2015 року виплату пенсії припинено. З 29 вересня 2015 року по 30 вересня 2016 року виплату пенсії було відновлено, так як згідно довідки МСЕК №102905 позивачу було надано ІІ групу інвалідності. 01 жовтня 2016 року позивача знову визнано інвалідом третьої групи загального захворювання, у звязку з чим виплату пенсії було припинено. Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її конституційні права. Крім того зазначила, що пропустила строк звернення до адміністративного суду у звязку з тим, що тривалий час знаходилась на лікарняному, та був обтяжений перебіг вагітності.
В судовоме засідання позивач не зявилася, надавши до суду заяву в якій повністю підтримала уточненні позовні вимоги викладені в адміністративному позові, просила суд їх задовольнити з підстав викладених вище, справу розглянути без її участі.
В судове засідання представник відповідача не зявився, надавши до суду письмові заперечення в яких, зазначив, що Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло правомірно, з дотриманням норм чинного законодавства. Так згідно ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (в редакції Законів №213-VIII від 02 березня 2015 рок, №911-VIІІ від 24 грудня 2015 року; із змінами внесеними згідно з Законом №1774- VIІІ від 06 грудня 2016 року), тимчасово, по 31 грудня 2017 року особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на які поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які займають посади державної служби, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується. Отже, так як позивач є державним службовцем, правові підстави для виплати пенсії за період з 01 квітня 2015 року по 28 вересня 2015 року відсутні. Крім того зазначив, що позивачкою був пропущений строк звернення з адміністративним позовом до суду.
Суд, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді секретаря судових засідань Московського районного суду міста Харкова, що підтверджується її трудовою книжкою серії АВ №707 від 13 квітня 2004 року. Вказана посада відповідно до ст.ст.1,2 Закону України «Про державну службу», відноситься до посад державного службовця.
Позивач, починаючи з 18 лютого 2015 року, на підставі довідки до акта огляду медико соціальною експертною комісією серії 12 ААА №102087 від 19 лютого 2015 року, виданої комунальним закладом охорони здоровя «Обласний центр медико соціальної експертизи», одержувала пенсію, як інвалід ІІІ групи загального захворювання, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне забезпечення».
01 квітня 2015 року, у звязку з набранням чинностіЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також враховуючи, що ОСОБА_1 являється державним службовцем, їй було припинено виплату пенсії.
Однак, з 30 вересня 2015 року виплата пенсів відновилася у звязку з тим ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності загального захворювання (довідка до акта огляду медико соціальною експертною комісією серії 12 ААА №102905 від 30 вересня 2015 року, видана комунальним закладом охорони здоровя «Обласний центр медико соціальної експертизи»).
З 01 жовтня 2016 року було позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності загального захворювання (довідка до акта огляду медико соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 453755 від 27 грудня 2016 року). З цього часу виплату пенсії їй припинено.
21 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якій просила поновити виплату пенсії.
Згідно з листом Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №72/М-13 від 27 червня 2017 року, позивачу роз?яснено призупинення виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 28 вересня 2015 року та з 01 жовтня 2016 року. В разі незгоди було рекомендовано звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Пенсійного фонду України або до суду.
Згідно виписок №№15829, 285598, 34978, 35867 із медичних карт амбулаторного (стаціонарного) хворого, ОСОБА_1 перебувала на лікуванні з 02.06.2015 року по 30.06.2015 року, з 05.10.2015 року по 23.10.2015 року, з 01.12.2015 року по 14.12.2015 року, з 16.12.2016 року по 26.12.2016 року - відповідно, а також виписки із медичної карти стаціонарного хворого б/н знаходилась на лікуванні в період часу з 01.03.2016 року по 11.03.2016 року.
Відповідно до ст. 22 «Загальної Декларації прав людини», кожна людина як член суспільства має право на соціальне забезпечення, здійснення необхідних для підтримки її гідності, вільного розвитку її особистості, прав в економічній, соціальній и культурній сферах за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва і відповідно до структури і ресурсів кожної держави.
Відповідно до ст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Конституціямає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Українита повинні відповідати їй. Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (ч.1ст.9 Конституції України).
Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли, встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний, для призначення відповідного виду пенсії, страховий стаж.
Згідно з ч. 2ст. 30 цього Законувизначено, що пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування і після припинення роботи.
Станом на 01 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України «Про державну службу», у звязку з чим, відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення»Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу».
Оскільки, до 01 червня 2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах не прийнято, з цієї дати норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначалися відповідно до спеціальних Законів («Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та інші), є скасованими. Тобто, правові норми, які надавали право особі, яка працює на посаді державного службовця, судді та інших визначених посадах, на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання, припинили дію, починаючи з 01 червня 2015 року.
Таким чином, починаючи з 01 червня 2015 року, на позивача не поширюються, встановлені ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» обмеження, щодо виплати пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року, робота на займаній позивачем посаді, не дає права на призначення пенсії, відповідно доЗакону України «Про державну службу». Тому, з 01 червня 2015 року по 30 вересня 2015 рік та з 01 жовтня 2016 року відсутні правові підстави для невиплати позивачу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що при розгляді справи доведено, що відповідачем - Купянським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області, як органом, на який законом покладено обовязок з виплати пенсій, внаслідок порушення норм чинного законодавства, допущено по відношенню до позивача ОСОБА_1 протиправну бездіяльність, яка виявилася у нездійсненні позивачу відповідних виплат, починаючи з 01 червня 2015 року по 30 вересня 2015 рік та з 01 жовтня 2016 року, а тому заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, при цьому суд вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду з поважних причин.
Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до ч.1ст. 94 КАС Українина користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 640 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 «Загальної Декларації прав людини», Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», ст.ст. 2, 5, 8, 9, 10, 69-71, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку для звернення до адміністративного суду.
Визнати протиправними дії Купянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо зупинення виплати ОСОБА_1 пенсії як інваліду ІІІ групи загального захворювання з 01 червня 2015 року по 30 вересня 2015 рік та з 01 жовтня 2016 року.
Зобовязати Купянське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії як інваліду ІІІ групи загального захворювання згідно ізЗаконом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01 червня 2015 року по 30 вересня 2015 рік та з 01 жовтня 2016 року.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дворічанський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ю.М. Гніздилов