Рішення № 6978053, 26.11.2009, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
26.11.2009
Номер справи
18/91-1697
Номер документу
6978053
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" листопада 2009 р. Справа № 18/91-1697

Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув матеріали справи:

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка» м. Бучач, вул. Г. Шухевича, 55, Бучацький район Тернопільська область

до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»м. Бучач, вул. Г. Шухевича, 55, Бучацький район Тернопільська область

відповідача 2 Бучацької районної державної адміністрації м. Бучач, майдан Волі, 1, Бучацький район Тернопільська область

відповідача 3 Підзамочківської сільської ради с. Підзамочок Бучацький район Тернопільська область

про скасування розпоряджень Бучацької районної державної адміністрації; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

За участю представників сторін:

позивача: Оринник О.М. директор; Максимович В.В., довіреність № 3 від 24.09.2009 р.

відповідача 1: Мартинюк С.М. директор; Прімєрова Н.Г., довіреність від 20.10.2009 р.

відповідача 2: Шкільна І.В. начальник юридичного відділу, довіреність №02-5 від 25.11.2009 р.

відповідача 3: Дячишин Г.Б., довіреність № 31 від 14.08.2009 р.

В судовому засіданні учасникам судового процесу розяснено їх процесуальні права та обовязки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Відкрите акціонерне товариство «Агропромтехніка» звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідачів товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»та Бучацької районної державної адміністрації, Підзамочківської сільської ради про:

- скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 30.03.2004 р. №137 «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами»;

- скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 03.08.2004 р. №321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок»;

- скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. №622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ»;

- визнання недійсним договору оренди землі укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»та Підзамочківською сільською радою від 28.02.2006 р.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що на підставі розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. №622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ», якому передували розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 30.03.2004 р. №137 «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами»та розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 03.08.2004 р. №321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок», відповідачу 28.02.2006 р., шляхом укладення з Підзамочківською сільською радою договору оренди, землі надано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення заасфальтовану площадку на території Підзамочківської сільської ради, за межами населеного пункту. При цьому, вказана земельна ділянка не вилучена з користування відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка», рішення про її вилучення власником не приймалося, а також відсутньою була згода попереднього землекористувача відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка»на її вилучення. В звязку з цим, посилаючись на ст. 152 Земельного кодексу України, вважає, що мало місце порушення прав землекористувача, а саме право користування земельною ділянкою.

Відповідач 1 проти задоволення позовних вимог заперечив із зазначенням наступних мотивів їх відхилення. Згідно договору купівлі продажу колективного майна № 18 від 28.12.2002 р. відкрите акціонерне товариство «Агропромтехніка»продало товариству з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»площадку розміром 20 т. м2, яка знаходиться в м. Бучач вул. Чортківська, 55 на земельній території відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка», загальною площею 2га (п. 1.2. договору). Відповідно ст. 377 Цивільного кодексу України та 120 Земельного кодексу України до товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»переходить право власності на земельну ділянку на якій розміщена дана площадка. Згідно рішення сесії Підзамочківської сільської ради № 26 від 18.09.2002 р. «Про надання згоди на надання земельних ділянок»надано згоду на вилучення земельної ділянки площею 2 га /забудованої землі/ у Бучацького відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка», в звязку з тим, що в них немає виробничої необхідності. Відносно відсутності факту вилучення спірної земельної ділянки з користування у землекористувача, зазначає, що оскільки державний акт на право постійного користування землею знаходиться у відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка», то внесення змін до нього повинні виконуватися з ініціативи останнього. Підтвердженням факту добровільної відмови від земельної ділянки є план відведення земельної ділянки на якому міститься підпис скріплений печаткою відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка». Згідно поданої 26.11.2009 р. заяви просить застосувати строк позовної давності в три роки, оскільки з моменту укладення договору оренди до подання даного позову пройшло три роки і пять місяців.

Відповідач 2 проти задоволення позовних вимог заперечив, поряд з іншим вказавши наведене відповідачем 1, зокрема, що до товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»перейшло право власності на земельну ділянку на якій розміщена площадка продана згідно договору купівлі продажу колективного майна № 18 від 28.12.2002 р. Також, вказує, що на момент прийняття оскаржених розпоряджень відкрите акціонерне товариство «Агропромтехніка»припинило свою діяльність, як юридична особа, а ст. 141 Земельного кодексу України встановлює однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Відповідач 3 проти задоволення позовних вимог заперечив. У поданому 26.11.2009 р. запереченні зсилаючись на ст. 120 Земельного кодексу України вказав про правомірний перехід права власності на спірну земельну ділянку до відповідача 1 так як відповідно до договору купівлі продажу колективного майна від 28.12.2002 р. укладеного між Бучацьким ВАТ «Агропромтехніка»(продавець) та ТОВ «Озон ЛХЗ»(покупець), покупцю було передано у власність майнову площадку розміром 20 т. м2 , яка знаходиться в м. Бучач, вул. Чортківська, 55 на земельній території ВАТ «Агропромтехніка», загальною площею 2 га. Оскаржені розпорядження вважає такими, що прийняті компетентним органом та в межах визначених Законом повноважень, зокрема ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та додатково подані учасниками судового процесу докази, які мають значення для обєктивного розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, з огляду на наступне.

Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу субєкта підприємницької діяльності. Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності.

Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний субєкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених субєктів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших субєктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси субєкта господарювання або споживачів.

Порушені права землекористувачів підлягають захисту способами, передбаченими статтею 152 Земельного кодексу України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 Конституції України, місцеві державні адміністрації здійснюють виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі. Статус та повноваження місцевих державних адміністрацій визначаються насамперед ст. 118 Конституції України, а також Законом України «Про місцеві державні адміністрації».

Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою (Закон України «Про місцеві державні адміністрації»ст. 1).

Повноваження місцевих державних адміністрації у галузі земельних відносин встановлені зокрема і ст. 17 Земельного кодексу України.

В силу частини другої статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно листа Бучацького товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»№ 3 від 24.01.2004 р. адресованого сільському голові с. Підзамочок, відповідач 1 просив надання дозволу на підготовку матеріалів погодження місця розташування ринку по торгівлі непродовольчими товарами, орієнтовною площею 1,800 га за адресою м. Бучач, вул. Чортківська, 55 на території Підзамочківської сільської ради (за межами населеного пункту).

Рішенням сесії Підзамочківської сільської ради від 24.02.2004 р. № 151 «Про надання згоди на вибір земельних ділянок»дано згоду на вибір земельної ділянки Бучацькому товариству з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»орієнтовною площею 1,800 га для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи та вирішено просити Бучацьку райдержадміністрацію надати дозвіл Бучацькому товариству з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»на вибір земельної ділянки орієнтовною площею 1,800 га для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи за адресою м. Бучач на території Підзамочківської сільської ради (за межами населеного пункту).

Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України (Земельний кодекс України, ч. 2 ст. 151 в редакції 18.03.2004 р.).

30.03.2004 р. розпорядженням голови Бучацької районної державної адміністрації № 137 «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами»було надано товариству з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку по торгівлі непродовольчими товарами, орієнтовною площею 1,8 га, за рахунок земель відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка»(землі громадського призначення, графа 43, форма 6-ЗЕМ) розташованих на території Підзамочківської сільської ради (за межами населених пунктів), за юридичною адресою м. Бучач, вул. Чортківська, 55 та приступити до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості) та одержання документу, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації заборонено.

23.03.2004 р. створеною комісією складено та підписано акт вибору земельної ділянки під влаштування ринку по торгівлі товарами непродовольчої групи на території ВАТ «Агропромтехніка»в м. Бучач, вул. Чортківська, 55. Даний акт складений та підписаний із скріпленням підписів відтисками печаток, створеною комісією.

Пунктом 7 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. № 427, тобто вже після прийняття даного розпорядження, встановлено, що акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.

Надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами не є порушенням права постійного користування земельною ділянкою землекористувача, так як ним є право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (Земельний кодекс України ст. 92).

Тобто, право постійного користування земельними ділянками є специфічним речовим правом. Воно характеризується обмеженим субєктно обєктним складом: об'єктом права власності можуть бути лише земельні ділянки державної або комунальної власності; суб'єктами можуть бути лише юридичні особи, визначені ч. 2 цієї статті.

Розглянувши матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки ТОВ «Озон ЛХЗ»для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи, площею 2 га на території Підзамочківської сільської ради 03.08.2004 р. розпорядженням голови Бучацької районної державної адміністрації № 321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок»було затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки ТОВ «Озон ЛХЗ»для розташування ринку по торгівлі товарами промислової групи 1,8 га на території Підзамочківської сільської ради згідно з якими земельна ділянка пропонується до передачі в оренду терміном на 49 років, а також дано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки.

Зазначеною земельною ділянкою володіло і користувалося ВАТ «Агропромтехніка»на підставі державного акту на право постійного користування зареєстрованого в книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за № 6, що також зазначено у висновку Бучацького районного відділу земельних ресурсів (акт та висновок в матеріалах справи).

Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього кодексу (Земельний кодекс України ч. 3 ст. 124 в редакції на 12.05.2004 р.).

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону України «Про землеустрій»).

У випадку погодження проекту відведення земельної ділянки він підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Лише після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п. п. 10, 11 Постанова КМ, КМ України, від 26.05.2004, № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»).

Відтак, розпорядження голови Бучацької районної державної адміністрації № 321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок» не порушує права землекористувача.

29.11.2005 р. розпорядженням Бучацької районної державної адміністрації №622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ»затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,8 га в оренду терміном на 49 років для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи (комерційного використання гр. 42 Ф-6 ЗЕМ) ТОВ «Озон ЛХЗ»за рахунок земель запасу Підзамочківської сільської ради (за межами населеного пункту); приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документу, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації заборонено; делегованого повноваження по укладенню договору оренди земельної ділянки виконкому Підзамочківської сільської ради.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України (Закон України «Про землеустрій»ст. 50 в редакції на 22.05.2003 р.).

Проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі: рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок; укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки. Розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (далі - виконавець) (Постанова КМ, КМ України, від 26.05.2004, № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»).

23.08.2004 р. між субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_7 як виконавцем та ТОВ «Озон ЛХЗ»як замовником укладено договір на виконання комплексу робіт по розробці технічної документації, що посвідчує право на земельну ділянку. За цим договором замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання робіт по обєкту: Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування ринку по торгівлі непродовольчими товарами за адресою: Підзамочська с/рада Бучацького району: а) комплексні інженерно геодезичні вишукування в масштабі 1:500 (площа зйомки 1,80 га); б) розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п. 1.1. договору).

Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини (п. 9 Постанова КМ, КМ України, від 26.05.2004, № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»).

Виготовлений проект був погоджений, про що також зазначено у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30.11.2004 р. № 120.

У цьому ж висновку вказано, що проект землеустрою підготовлений згідно вимогам чинного законодавства, в основному відповідає встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється позитивно за умови виправлення зауважень (погоджується).

Після одержання даного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглянуто районною держадміністрацією та затверджено його (розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. № 622).

Виправлення зауважень не здійснено.

Таким чином, 29.11.2005 р. ТОВ «Озон ЛХЗ»фактично надано у користування земельну ділянку, що перебувала у постійному користуванні ВАТ «Агропромтехніка», а саме передано її в оренду із делегуванням повноважень по укладенню договору оренди виконкому Пілзамочківської сільської ради. При цьому, у відповідності ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України (22.09.2005 р.) п. 2 даного розпорядження встановлено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документу, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації заборонено.

Втім, надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом (Земельний кодекс України ч. 5 ст. 116 станом на 22.09.2005 р.).

Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень (Земельний кодекс України ч. 1, 2, ст. 149 станом 22.09.2005 р.).

Рішення про вилучення вищезазначеної земельної ділянки не приймалося, що не заперечено сторонами.

Додане відповідачем 1 рішення Підзамочківської сільської ради «Про надання згоди на надання земельної ділянки»№ 26 від 18.09.2002 р. не є рішенням про вилучення земельної ділянки з постійного користування ВАТ «Агропромтехніка». Так, пунктом 3 цього рішення вирішено просити Бучацьку райдержадміністрацію вилучити у Бучацького ВАТ «Агропромтехніка»2,0 га землі /землі забудовані/ та надати їх в оренду Бучацькому ТОВ «Озон ЛХЗ»створення ринку по торгівлі товарами промислової групи.

Разом з тим, відповідач 1 акцентує увагу, що лист № 117 від 11.06.2003 р. ВАТ «Агропромтехніка»адресований сільському голові с. Підзамочок є згодою землекористувача на вилучення земельної ділянки. Згідно цього листа ВАТ «Агропромтехніка»просить вилучити земельну ділянку площею 1,800 га (площадка для стоянки автомобілів) згідно договору № 18 купівлі продажу колективного майна від 28.12.2002 р. У визначенні п. а ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України (05.06.2003 р.) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою є підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою. При цьому, власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації. До матеріалів справи долучає рішення Підзамочківської сільської ради «Про надання згоди на надання земельної ділянки»№ 26 від 18.09.2002 р., згідно якого рішення про припинення права користування земельною ділянкою не приймалося. Безпосередньо позивачем та відповідачами не подано такого рішення в обґрунтування позовних вимог чи відповідно заперечень проти позову.

Від ВАТ «Агропромтехніки»лист № 117 від 11.06.2003 р. підписано головою правління С.О. Гуляк.

28.05.2003 р. згідно постанови господарського суду Тернопільської області у справі № 10/Б-144 відкрите акціонерне товариство «Агропромтехніка», м. Бучач, вул. Чортківська, 1 Тернопільської області, ідентифікаційний код 04541782 визнано банкрутом, припинено повноваження органів управління банкрута та власників його майна щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також призначено ліквідатора банкрута Дідича В.Є., на якого покладено обовязки, передбачені ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Так, статтею 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено повноваження ліквідатора та членів ліквідаційної комісії. Зокрема, встановлено, що ліквідатор виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута та з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи банкрута.

На підставі зазначеного не підтверджено повноважень голови правління С.О. Гуляк щодо права підписання цього листа.

Щодо заперечень відповідача 2 відносно припинення юридичної особи ВАТ «Агропромтехніка»на момент прийняття оскаржених розпоряджень, в звязку з ліквідацією у справі про визнання банкрутом, а відтак згідно ст. 141 Земельного кодексу України мало місце припинення права користування земельною ділянкою, суд зазначає, що ним не враховано приписів частин 1,2 ст. 33, чистин 8,9 ст. 39 Закону України № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», ч. 3 ст. 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», прийнятої 19.09.2006 р. господарським судом Тернопільської області ухвали якою ВАТ «Агропромтехніка»визнано вільним від боргів та припинено провадження у справі № 10/Б-144.

Згідно державного акту на право постійного користування землею виданого ВАТ «Агропромтехніка»земля була надана у постійне користування для виробничих потреб.

Згідно п. 1 даного розпорядження затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,8 га в оренду терміном на 49 років для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи (комерційного використання гр. 42 Ф-6 ЗЕМ) ТОВ «Озон ЛХЗ»за рахунок земель запасу Підзамочківської сільської ради (за межами населеного пункту).

В подальшому при укладенні договору оренди (п. 15) вказано, що земельна ділянка передається в оренду для використання в комерційних цілях для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення (Земельний кодекс України ч. 2 ст. 20 в редакції 22.09.2005 р.). Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Рішення про зміну цільового призначення даної земельної ділянки не було прийнято.

28.02.2006 р. а підставі розпорядження голови Бучацької райдержадміністрації від 29.11.2005 № 622 між Підзамочківською сільською радою Бучацького району Тернопільської області, в особі сільського голови Слюсарчука Павла Павловича (орендодавець) та ТОВ «Озон ЛХЗ»в особі директора Крушельницького Володимира Теодозійовича (орендар) було укладено договір оренди землі за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення заасфальтовану площадку на території Підзамочківської сільської ради, за межами населеного пункту (п. 1 договору).

Площа переданої земельної ділянки становить 1,8 га (п. 2 договору).

Договір укладено на термін 49 років з дня державної реєстрації договору (п. 8 договору).

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору (п. 20 договору).

Даний договір був зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок за № 040664600390 від 07.03.2006 р. по Бучацькому районі.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оренду землі»(в редакції на 20.12.2005 р.) оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (Закон України «Про оренду землі»ст. 13 в редакції на 20.12.2005 р.).

Таким чином, враховуючи не вилучення земельної ділянки з постійного користування (володіння і користування земельною ділянкою) її надано в оренду (строкове платне володіння і користування земельною ділянкою), і як наслідок позивач стверджує про те, що він являється належним землекористувачем цієї земельної ділянки, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею та порушення його прав як землекористувача. В свою чергу відповідач 1 стверджує, що він правомірно набув право строкового платного володіння і користування земельною ділянкою на умовах договору оренди землі.

Відповідач 1 фактично приступив до використання земельної ділянки, що не заперчується ним, зокрема орендував її для використання в комерційних цілях, для влаштування ринку по торгівлі товарами промислової групи, а також сплачував орендну плату. Періоди сплати відповідачем 1 та розмір орендної плати відображено у довідці Бучацької МДПІ № 28 від 24.09.2009 р. Також, згідно розпорядження голови Бучацької районної державної адміністрації № 446 від 27.07.2007 р. затверджено державну приймальну комісію від 11.07.2007 р. про прийняття в експлуатацію закінченого І-ї черги будівництва ринку по торгівлі промисловими товарами по вул. Ген. Шухевича в м. Бучачі. При цьому, державного акту на право постійного користування ТОВ «Озон ЛХЗ»не отримано.

Пунктами 1.13, 1.14 Інструкції «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі»(затверджена наказом Держкомзему 04.05.1999 р. № 43, в редакції на 29.12.2003 р.) встановлено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією. Довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України. Один примірник додається до технічної документації зі складання відповідного державного акта, другий передається виконавцю робіт, третій видається разом з державним актом на землю власнику або користувачу земельної ділянки. Власник або користувач земельної ділянки попереджається про відповідальність за порушення чи знищення вказаних знаків.

Втім, ці положення можуть бути застосовані при умові, що земельна ділянка була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування, однак як зазначено вище спірна земельна ділянка не вилучалася із користування ВАТ «Агропромтехніка».

Необґрунтованими є заперечення відповідача 1 проти позову в частині того, що оскільки державний акт на право постійного користування землею знаходиться у ВАТ «Агропромтехніка», то внесення змін до нього повинні виконуватися з ініціативи останнього, оскільки останні зроблені без врахування вищезазначеного, на основі припущень та із посиланням на нормативно правовий акт, який втратив чинністьзгідноз наказом Державного комітету по земельних ресурсахвід 04.05.1999 р. № 43.

Як вбачається із державного акту на право постійного користування землею зміни до нього не вносилися. Відсутніми є відомості у Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про внесення до нього будь яких змін, що підтверджується листом від 06.11.2009 р. № 5-15/224.

Згідно ст. 10 Закону України «Про оренду землі»в редакції на 20.12.2005 р. передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю земельну ділянку.

Відтак, передчасними є висновки ТОВ "Озон ЛХЗ" про наявність правових підстав для передачі земельної ділянки загальною площею 1,8 га йому в оренду.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (Земельний кодекс України ч. 2 ст. 152).

Правове регулювання визнання правочинів недійсними здійснюється на підставі ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України та ст. 207 Господарського кодексу України.

Частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, пятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону (Закон України «Про оренду землі»ст. 15 в редакції на 20.12.2005 р.). Стаття 6 цього закону встановлює, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Умови договору оренди порушують право позивача як землекористувача на володіння і користування даною земельною ділянкою.

Відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

Розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 30.03.2004 р. № 137 «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами»та від 03.08.2004 р. № 321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок»не порушують права постійного користування земельною ділянкою землекористувача, яким є позивач. Проте, порушенням прав на володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку є прийняття розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. № 622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ» та як наслідок укладення договору оренди землі від 28.02.2006 р. Має місце порушення норм матеріального права, а саме ч. 5 ст. 116, ч. 1,2 ст. 149, ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України.

Разом з тим, згідно листа Бучацького відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка»№ 117 від 11.06.2003 р. адресованого сільському голові с. Підзамочок, позивач просив вилучення земельної ділянки з користування площею 1,800 га, проданої згідно договору купівлі продажу колективного майна № 18 від 28.12.2002 р.

На умовах договору купівлі продажу колективного майна № 18 від 28.12.2002 р. відкрите акціонерне товариство «Агропромтехніка»продало товариству з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»площадку розміром 20 т. м2, яка знаходиться в м. Бучач вул. Чортківська, 55 на земельній території відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка», загальною площею 2га (п. 1.2. договору).

В подальшому при укладенні договору оренди землі від 28.02.2006 р. у його пункті 1 вказано, що в строкове платне користування надається земельна ділянка несільськогосподарського призначення заасфальтована площадка на території Підзамочківської сільської ради, за межами населеного пункту.

В звязку з цим відповідачами 1 та 2 вказано, що відповідно ст. 377 Цивільного кодексу України та 120 Земельного кодексу України до товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»переходить право власності на земельну ділянку на якій розміщена дана площадка.

У цих статтях закріплюються підстави та умови набуття права власності на земельну ділянку під розташованими на ній об'єктами нерухомості, які правомірно придбані у власність фізичними чи юридичними особами або іншими суб'єктами. Дія цієї норми поширюється на земельні ділянки, що перебувають на праві власності чи праві користування у осіб, які відчужують житлові будинки, будівлі або споруди, що розміщені на таких ділянках.

Виходячи з юридичної природи асфальтобетонного покриття та виходячи з ознак нерухомого майна, воно не є нерухомим майном (Наказ|Методичні рекомендації, Мінюст, від 14.04.2009, № 660/5 «Про затвердження Методичних рекомендацій стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на які підлягає державній реєстрації»).

Доказів, що площадка як обєкт нерухомості являється чи являлась власністю сторін за договором, право власності на яку зареєстроване у встановленому порядку відповідачами 1, 2 не подано, отже їхні заперечення в цій частині є необґрунтованими.

Крім того, подальше обґрунтування позовних побудоване не на переході права власності чи його визнанні, а на невідповідності Закону прийнятих розпоряджень та як наслідку укладення договору оренди.

Відносно застосування строку позовної давності, виходячи із дати укладення договору оренди у відношенні до дати звернення з даним позовом до суду, суд зазначає, що відповідно ч. 4 ст. 268 Цивільного кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.

На виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів накази (Закон України «Про місцеві державні адміністрації»ст. 6). У визначенні даної статті оскаржені розпорядження являються актами органу виконавчої влади. Тобто, зі змісту наведених норм вбачається, що підставою для укладання договору оренди є згода орендодавця, яка згідно системного аналізу норм Земельного Кодексу України, Закону України «Про оренду землі»та Закону України «Про місцеві державні адміністрації»повинна оформлюватися відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади яким є розпорядження.

В свою чергу наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визначається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору оренди земельної ділянки, відтак днем порушення права, в даному випадку прав володіння і користування земельною ділянкою, слід вважати день прийняття розпорядження Бучацькою районною державною адміністрацією №622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТОВ «Озон ЛХЗ»яким є 29.11.2005 р. Однак, в силу ч. 4 ст. 268 Цивільного кодексу України, до вимоги про скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. № 622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ»позовна давність не поширюється.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу згідно вимог статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача-1.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 12, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

2.Скасувати розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 29.11.2005 р. №622 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ТзОВ «Озон ЛХЗ».

3.Визнати недійсним договір оренди землі укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»та Підзамочківською сільською радою від 28.02.2006 р.

4.Відмовити відкритому акціонерному товариству «Агропромтехніка» (м. Бучач, вул. Г. Шухевича, 55, Бучацький район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 02723145) в задоволенні позовних вимог про:

- скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 30.03.2004 р. №137 «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування ринку торгівлі непродовольчими товарами»;

- скасування розпорядження Бучацької районної державної адміністрації від 03.08.2004 р. №321 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельних ділянок».

5.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Озон ЛХЗ»(м. Бучач, вул. Г. Шухевича, 55, Бучацький район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 30903604) на користь відкритого акціонерного товариства «Агропромтехніка» (м. Бучач, вул. Г. Шухевича, 55, Бучацький район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 02723145):

- 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита;

- 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

6.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 01.12.2009 р. , через місцевий господарський суд.

Суддя