
Справа № 234/11673/17
Провадження № 2-а/234/412/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді- Демидової В.К.
при секретарі Містюкевич І.Ю. ,
за участю сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
04.08.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що вона, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є матірю одиначкою, та згідно чинного законодавства отримує державну соціальну допомогу для матері одиначки на дитину. Вперше, вона звернулася до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - ОСОБА_2) за призначенням державної допомоги на дітей одинокій матері згідно Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» 30.03.2016 року. Вона підготувала необхідні папери та подала до ОСОБА_2. Документи в неї прийняли, але ніякої чіткої відповіді вона не отримала. Окрім цього згідно відповіді, яку їй було надано управлінням від 30.06.2017 року зазначено, що Постановою КМУ №365 від 08.06.2016 року «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - ВПО). Відповідно до цього Порядку з 08.06.2016 року призначення усіх видів державної допомоги ВПО здійснюється за рішенням міської комісії призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО після складання акту обстеження матеріально - побутових умов сімї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Але в дійсності перевірка не здійснювалась. Так вона довго не отримувала відповіді від управління, окрім цього вона була вагітна та постійно відвідувала лікарні, вона відвідала ОСОБА_2 в липні 2016 року, і лише тоді їй на місці, по факту через 4 місяця, сповістили про відмову у наданні державної соціальної допомоги для одинокої матері. Як їй тоді сповістили і продублювали у відповіді з ОСОБА_2 від 30.06.2017 року до предявленої нею заявою була подана довідка про облік ВПО від 29.03.2016 №1426/68867 без відмітки - штампу ДМС на зворотному боці довідки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. Тобто таким чином, станом на 30.03.2016 довідка про облік ВПО №1426/68867 була недійсна. Але таким чином, постає питання чому працівники ОСОБА_2 одразу її не повідомили про недійсність довідки, а повідомили лише тоді, коли вона прийшла до них у липні. Тобто термін протягом якого приймається відповідне рішення складає не більше 10 днів. Тоді чому працівники ОСОБА_2 повідомили її про відмову лише у липні. Після того, як вона отримала відмову від ОСОБА_2, до неї у серпні прийшла міська комісія призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО. Вона у цей час знаходилася у лікарні на збереженні, так як знаходилася на останньому місяці вагітності. Тому цілком обґрунтовано, що на той момент вони не знайшли її за місцем проживання. Заява про призначення була надана ще 30.03.2016 року і нею було надано всі необхідні документи, а згідно Закону України п.36 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами. До заяви від 31.03.2016 року нею предявлена довідка про облік внутрішньо переміщеної особи від 29.03.2016 №1426/68867 без відмітки-штампу ДМС на зворотному боці довідки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. Виплата усіх видів соціальної допомоги ВПО регламентується постановою КМУ від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою визначено, що матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування на обліку (п.1 вищезазначеній Постанови), що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком №509. Але 08.06.2016 року КМУ затвердив зміни до Постанови №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" згідно цих змін цього закону відмітка територіального підрозділу міграційної служби для дійсності довідки непотрібна. І знову ж таки, працівники ОСОБА_2 не повідомили її про це. Після цього вона знову звернулася до ОСОБА_2 та з жовтня їй була призначена допомога для одинокій матері.
Але за ці 7 місяців з березня по вересень її дитина не отримала державну допомогу, на яку вона має право згідно чинного законодавства. І це через те, що працівники ОСОБА_2 недбало віднеслися до своїх обовязків. Через те, що вони невчасно сповістили її про певні складнощі при отриманні державної допомоги вони позбавили її дитину державної допомоги. Окрім цього, на її думку, є помилки в нарахуванні цієї державної допомоги.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. У відповіді з ОСОБА_2 від 30.06.2017 року зазначено, що середньомісячний дохід сімї в розрахунку на одну особу - загальному доходу сімї за попередні шість місяців: 6 місяців: 3 члена сімї (згідно наданих декларації), тобто вона та двоє її дітей. Окрім цього у цій відповіді зазначено, що інтереси матері враховуються при наданні до управління заяви та декларації, а також при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, так як від суми середньомісячного сукупного доходу сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців залежить сума призначеної допомоги на дітей одиноким матерям. Тобто таким чином розрахунок щодо призначення державної допомоги повинно проводитись за наступною схемою: від загального доходу сімї віднімається мінімальний прожитковий мінімум для працездатної людини(для матері), після цього сума, що залишилася, розділяється на всіх діточок, та здійснюється доплата у розмірі різниці прожиткового мінімуму дам дитини заповідного віку та суми, яка вийшла після розподілу на двох дітей для однієї дитини заповідного.
Але, по факту інтереси матері не враховуються при призначення допомоги. Окрім цього, при якому розрахунку, яке здійснює ОСОБА_2 страждають інтереси її дітей, так як вони не в повному обсязі отримують необхідної для їх існування державної допомоги. З часу набрання чинності Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а саме з 13.01.2016р., проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі. Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом: України від 24.12.2015р. по внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п.5 ч.2 ст.9 Закону, норма якого передбачала обовязок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців зявлятися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики. На час відмови відповідача в наданні позивачу грошової допомоги уповноваженою особою не було видано нормативно-правових актів, спрямованих на приведення їх у відповідність із знесеними до Закону змінами. Юридична сила закону, як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його іншим представницьким органом державної влади, та п.3 ч.1 ст.85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України, та є єдиним органом законодавчої влади. Вища юридична сила закону також полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. У впорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. З огляду на принцип законності пріоритет закону над підзаконними актами, посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні щомісячної допомоги на п.7-1 Порядку через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік, є таким, що не відповідає діючому законодавству. З урахуванням вимоги ст.20 Закону, яка наголошує, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону, вважати наявність відмітки підрозділу Державної міграційної служби України ознакою дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є рішенням помилковим і таким, що прийнято в порушення чинного законодавства.
Таким чином, довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана їй уповноваженою особою ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, з огляду на ст.4 Закону України, діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, зазначених ст.12 Закону, а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу було відмовлено у призначенні адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі, є протиправним.
Просить суд визнати дії посадових осіб ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради неправомірними. Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити виплату загальної суми допомоги для одинокої матері на дитину за період з серпня 2014 року по 3 жовтня 2016 року. Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, зробити перерахунок державної соціальної допомоги для одинокої матері на дитину з рахуванням прожиткового мінімуму матері за період з серпня 2014 року по 3 жовтня 2016 року.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні на заявлених вимогах наполягає та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області в судовому засіданні заявлені вимоги не визнала, та просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в повному обсязі, в звязку із пропуском встановленого законом строку для звернення до суду.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
Згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно вимог ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (із змінами від 24.12.2015 року) факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно вимог п.п.2, 3 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розвязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулася 29.03.2016 року, як уповноважений член сімї, до ОСОБА_2 для взяття на облік як внутрішньо-переміщена особа та отримання довідки. ОСОБА_2 видало ОСОБА_1 довідку від 29.03.2016 року за №1426/68867.
ОСОБА_3 надала заяву про зміну адреси фактичного проживання. ОСОБА_2 видало дублікат довідки від 29.03.2016 року за №1426/68867 за вказаною новою адресою місця перебування, а саме м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 37. Надалі ОСОБА_3 знову повідомила управління про зміну фактичного місця перебування. ОСОБА_2 видало довідку від 17.10.2016 року за №1426079219 ОСОБА_1 за останньої адресою фактичного перебування, а саме АДРЕСА_1.
ОСОБА_2 відповідно до наданих повноважень здійснює облік внутрішньо переміщених осіб на виконання Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок №509) та призначає щомісячну адресну допомогу зазначеним особам згідно Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (далі - Порядок №505).
Згідно постанови КМУ №637 від 05.11.2014 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим ПКМУ від 01.10.2014 №509.
Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших працездатних членів сімї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884,00грн. на одну особу (члена сімї); для працездатних осіб - 442,00грн. на одну особу (члена сімї); для інвалідів - 949,00грн. на одну особу (члена сімї), з 01.09.2015 - 1074,00грн., з 01.05.2016 - 1130,00грн., з 01.12.2016- 1247,00грн.
Загальна сума допомоги на сімю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сімї та не може перевищувати 2400,00грн.
Вперше до управління за призначенням державної допомоги на дітей одинокій матері згідно Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (далі - Закон) ОСОБА_3 (надалі - Позивач) звернулася з заявою від 30.03.2016 року. В заяві в переліку державних допомог поставила позначку власноруч лише в рядку «допомогу на дітей одиноким матерям» та зазначила, що в інші управління за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям не звертались. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги Позивач зазначила лише себе та доньку ОСОБА_4, 30.12.2012р.н.
Відповідно до інструкцій Мінсоцполітики України в умовах проведення заходів АТО для вирішення організаційних та технічних питань щодо поновлення виплати державної допомоги особам, які тимчасово переселені з районів бойових дій, застосовується електронна технологія обробки даних без одержання від УПСЗН непідконтрольних територій паперової справи одержувача державної допомоги та довідки - атестату.
З метою отримання електронної справи, перевірки та виключення факту подання заяви для призначення допомоги у іншому регіоні України, управління направило електронний запит про перевірку персональних даних як одержувача допомоги до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики України» (м. Київ) №01-08/4302 від 30.03.2016.
За даними ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики України» від 01.04.2016 №013-94003/п зясовано, що особова справа Позивача по призначенню допомоги на дітей одиноким матерям передана в управлінні праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради.
Згідно Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 19.09.2006 №345, при зверненні одержувача соціальної допомоги за продовженням її виплати за місцем фактичного проживання (місцем перебування), виплата державної допомоги за новим місцем поновлюється після надходження паперової та електронної особової справи одержувача з наданням довідки - атестату про стан виплати державної допомоги з попереднього місця перебування паперової справи на обліку з інформацією про дату зняття справи з обліку та період здійснення виплати державної допомоги. На підставі заяви управління місця фактичного проживання заявника направляє запит про висилку особової справи для здійснення виплати державної допомоги за місцем проживання одержувача. Питання поновлення виплат вирішується після надходження створеної паперової справи та електронної справи.
Для перевірки перебування на обліку та виключення факту подання заяви на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям за місцем попереднього проживання, з метою одержання паперової та електронної справи та довідки-атестату про зняття з обліку в випадку отримання державної допомоги, управлінням направлено запит про перебування на обліку, як одержувача державної допомоги та висилку паперової та електронної особової справи за місцем попереднього обліку перебування Позивача до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 11.04.2017 за №01-08/4981.
Повторно запит до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради направлено управлінням від 10.05.2016 №01-08/6399.
До заяви від 30.03.2016 Позивачем предявлена довідка про облік внутрішньо переміщеної особи від 29.03.2016 №1426/68867 без відмітки - штампу ДМС на зворотному боці довідки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. Виплата усіх видів соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою визначено, що призначення та продовження виплати пенсій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування на обліку (п.1 вищезазначеній Постанови), що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком №509.
Відповідно до Порядку №509, довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі. Згідно діючого на час звернення за призначенням адресної допомоги Порядку №509, строк дії довідки складав шість місяців. Територіальний підрозділ ДМС на зворотному боці довідки внутрішньо переміщеної особи проставляв відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. Довідка була не дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
В довідці №1426/68867 від 29.03.2016 на момент звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям 30.03.2016 року була відсутня відмітка територіального підрозділу ДМС на зворотному боці про реєстрацію місця проживання особи, зазначеної у довідці. Таким чином, станом на 30.03.2016 року довідка №1426/68867 про облік ВПО без відмітки територіального підрозділу ДМС на зворотному боці про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, була не дійсна.
Згідно п.43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня №1751 (далі - Порядок №1751) документи, необхідні для призначення державної допомоги сімям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.
Згідно п.44 Порядку №1751 у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
На підставі вищезазначеного рішення про призначення або відмову в призначенні державної допомоги може бути прийнято тільки після надання або отримання останнього документа. В випадку позивача це була інформація про перебування її на обліку в УПСЗН Дружківської міської ради, як одержувача будь - яких видів допомог згідно чинного законодавства. Тільки після зняття Позивача з обліку за попереднім місцем проживання могла бути розглянута її заява від 30.03.2016 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Інформація з управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про перебування Позивача на обліку надійшла до управління 24.05.2016 вх. №4065/01-15. Згідно інформації Позивач в УСЗН Дружківської міської ради за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям не звертались.
У звязку з тим, що довідка про облік внутрішньо переміщеної особи від 29.03.2016 №1426/68867 не відповідала вимогам п.7 Порядку №509 та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637, у управління були відсутні підстави для призначення Вам допомоги на дітей одиноким матерям згідно заяви від 30.03.2016. Рішенням управління від 01.06.2016 (протягом десяти днів після отримання інформації з УПСЗН Дружківської міської ради про перебування Позивача на обліку) на підставі п.7 Порядку №509 та п.1 постанови КМУ від 05.11.2014 №637 у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям їй відмовлено. Повідомлення про відмову №01-08/7560 надіслано 01.06.2016 року на адресу тимчасового проживання поштою за адресою: м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 24-542.
Постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок №365). Відповідно до цього Порядку призначення будь-яких видів соціальних виплат з 08.06.2016 року здійснюється тільки за рішенням комісії після складання акту обстеження матеріально - побутових умов сімї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Реалізація Порядку №365 потребує здійснення перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, складання акту перевірки та його обробки для формування подання до розгляду комісії про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Згідно заяви від 20.07.2016 на призначення допомоги на дитину одинокій матері на доньку ОСОБА_4 - фактичною адресою проживання сімї Позивач зазначив вул. Героїв Небесної Сотні, 37-1.
На виконання Порядку №365 за адресою: м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 37-1 відділом соціальних інспекторів 25.08.2016 року проведена перевірка достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб. Під час обстеження спеціалістом управління не підтверджено факт проживання Позивача з дитиною за вказаною адресою, про що складено акт обстеження матеріально - побутових умов сімї від 25.08.2016 №6176. Виходячи з місця народження вказаного у свідоцтві про народження сина Позивача - ОСОБА_5 Позивач на момент проведення перевірки фактичного місця перебування знаходилася у м. Єнакієво Донецької області.
Рішенням управління від 19.09.2016 року Позивачу відмовлено у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям. Рішення про відмову у призначенні допомоги одинокій матері 19.09.2016 року надіслано поштою на адресу проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4.
Наступну заяву про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, допомоги при народженні дитини, допомоги на дитину одинокій матері, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям Позивач надав до управління 03.10.2016 року. 25.10.2016р. позивач надав заяву про зміну адреси фактичного проживання на ІНФОРМАЦІЯ_5 та надала нові довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
З урахуванням норм Порядку №365 за адресою вул. Лікарняна, 19-16 управлінням 10.11.2016 року проведена перевірка достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб. Відділом соціальних інспекторів підтверджено факт проживання за даною адресою у м. Краматорську про що складено акт обстеження матеріально - побутових умов сімї.
Згідно рішення від 29.11.2016 року Позивачу призначені наступні види державної допомоги: адресна допомога для покриття витрат на проживання на період з 03.10.2016р. по 02.04.2017р. у щомісячному розмірі 2210,00грн.; допомога при народженні дитини рішенням у наступних розмірах: 10320,00грн. - разова виплата допомоги при народженні дитини за період з 01.08.2016р. по 31.08.2016р.; 860,00грн. - щомісячна виплата допомоги при народженні дитини на період з 01.09.2016р. по 31.08.2019р.; допомога на дитину одинокій матері (на доньку) на період з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. у щомісячному розмірі: 1180,22грн. - з 01.10.2016р. по 30.11.2016р.; 1307,22грн. (у звязку зі зміною прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку) - з 01.12.2016р. по 31.03.2016р.; державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям на період з 01.10.2016р. по у наступних розмірах: 2528,93грн. - з 10.2016р. по 30.11.2016р.; 2738,77грн. (у звязку зі зміною прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку) - з 01.12.2016р. по 31.03.2016р.
Наступне звернення до управління з питання призначення державної допомоги на дітей одинокій матері, державної допомоги малозабезпеченим сімям надійшло 07.04.2017 року.
Документи для призначення усіх видів державної допомоги розглянуто управлінням з дотриманням вимог чинного законодавства на дату подання заяв.
Всі суми призначених державних допомог зараховуються на картковий рахунок Позивача до уповноваженого банку своєчасно та в повному обсязі.
Виплата державної допомоги здійснюється протягом поточного місяця після надходження фінансування і тому відсутнє певне число здійснення виплати державної допомоги її одержувачам. Фінансування для виконання програм соціального захисту населення здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету».
Порядком №505 визначено, що фінансування витрат, повязаних з наданням щомісячної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. Органи праці та соціального захисту відповідно до п.8 Порядку №505 подають щомісяця до 10 та 20 числа заявки про потребу в коштах на виплату грошової допомоги структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних держадміністрацій. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних держадміністрацій подають до Мінсоцполітики узагальнену заявку в розрізі адміністративно - територіальних одиниць. Згідно п.9 Порядку №505 Мінсоцполітики після надходження зазначених у пункті 8 цього Порядку заявок про потребу в коштах на виплату грошової допомоги та коштів резервного фонду державного бюджету не пізніше 3-х робочих днів перераховують відповідні кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних держадміністрацій. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних держадміністрацій протягом 2-х днів перераховують кошти на рахунки уповноважених органів (управління праці та соціального захисту населення на містах). Установи уповноваженого банку протягом трьох робочих днів після надходження коштів на зазначені рахунки перераховують такі кошти на банківські (поточні) рахунки відповідних уповноважених представників сімї. Таким чином, Порядком №505 не передбачено здійснення виплати грошової допомоги у певні числа. Виплата адресної допомоги на рахунки одержувачів здійснюється тільки після надходження відповідного фінансування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1181, яка набула чинності з 15.01.2016 року, внесено зміни до п.34 Порядку №1751, де передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п.36 Порядку №1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця протягом шести місяців. Тому вимогу про перерахування соціальної допомоги позивача вважають необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Всі обрані види державної допомоги призначені та виплачена ОСОБА_1 з дотриманням вимог чинного законодавства. Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. За загальним правилом для звернення до адміністративного суду для захисту прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Перше рішення від 01.06.2016 року про відмову у призначенні Позивачу державної допомоги направлено Позивачу. Також Позивач зазначає у своєму позові, що про відмову вона фактично дізналась в липні 2016 року. Отже, Позивач звернулась до суду з порушенням усіх розумній строків звернення з адміністративним позовом, встановлених чинним законодавством України.
Суд бере до уваги, що згідно вимог ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості та вважає, що в судовому засіданні позивачем не було доведено вимоги заявлені в позові.
Таким чином, суд приходить до обґрунтованого висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії слід відмовити.
Керуючись вимогами ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.1, 4, 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.К.Демидова