Постанова № 69769638, 25.10.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
295/11132/17
Номер документу
69769638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №295/11132/17

Категорія 87

2-а/295/878/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2017 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності щодо перерахунку пенсії протиправною та зобовязання провести перерахунок та виплатити пенсію,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії та зобов"язати провести перерахунок пенсії у відповідності до порядку №45 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці №85/10111 від 27.04.2017 року, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та виплатити перераховану пенсію починаючи з 01.01.2016 року та повернути позивачу сплачений ним судовий збір.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що у травні 2017 року позивачу стало відомо, що 27.04.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області було сформовано та направлено до ГУ ПФУ довідку №85/10111 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року №260 виникли підстави для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою слідчим з ОВС слідчого управління УМВС України в Житомирській області. Проте з того моменту позивач отримував пенсію без урахування змін у грошовому забезпеченні. Позивач вважає, що відповідачем проявлено протиправну бездіяльність, оскільки перерахунок пенсії не здійснено.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно дост. 183-2 КАС Українибез проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

На виконання вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України відповідачем надано до суду заперечення на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову у звязку з необґрунтованість та безпідставністю.

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років.

21.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача за заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії у відповідності до Порядку №45, починаючи з 01.01.2016 року та привести розмір пенсії у відповідність до грошового забезпечення, визначеного у довідці №85/9964 від 29.04.2017 року.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 01.09.2017 року за №1674/В-11 позивачу повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій.

Частина друга ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Стаття 46 Конституції Українигарантує право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року№ 900-VIII внесено зміни до ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, згідно ч. 3 ст. 63 Закону України перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частина четверта ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Стаття 102 Закону України «Про національну поліцію» встановлює, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п.1-3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Відповідно до довідки, виданої ОСОБА_1 УМВС України в Житомирській області, від 27.04.2017 року №85/10111 визначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 рок №260, за посадою слідчого з ОВС слідчого управління УМВС в Житомирській області, старшого слідчого.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2017 року, яка набрала законної сили 22.05.2017 року та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017 року, частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 доМіністерства внутрішніх справ України,ОСОБА_2 управління Національної поліції в Житомирській області,Пенсійного фонду України,ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіпро визнання бездіяльності відповідачів щодо ненадання відомостей для перерахунку пенсії протиправною, про зобов'язання надати відомості для перерахунку пенсії та про приведення розміру пенсійного забезпечення у відповідність до чинного законодавства та, зокрема, визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку позивачу пенсії з 28.05.2016 року та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року.

У постанові також встановлено обставину, що 15.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з внесенням змін у законодавчі акти щодо зміни в розмірі посадових окладів працівників поліції. Однак, у перерахунку пенсії йому було відмовлено, що підтверджується відповідю ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27.01.2016 року № 78/13-11.

З наведеного можна зробити висновок, що з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся до відповідача 15.01.2016 року, проте у звязку з бездіяльністю Міністерства внутрішніх справ України, яку вищезазначеною постановою визнано протиправною, відповідної довідки до пенсійного органу не було надано.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в розумінні вказаних норм позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішній справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988. Підставою для такого перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, що узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484/а13.

Згідно п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 2ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є законним та обгрунтованим, бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу є протиправною та порушила право ОСОБА_1 на соціальний захист, оскільки позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, починаючи з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці УМВС України в Житомирській області №85/10111 від 27.04.2017 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Чішман