
Справа №295/10910/17
Категорія 87
2-а/295/861/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов"язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року, а також стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач пояснила, що 22.08.2016 року та 06.09.2017 року зверталась до ГУ ПФУ в Житомирській області з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських з 01.01.2016 року. Проте на свою заяву від 06.09.2017 року позивач отримала відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплаті пенсії. З даним рішенням відповідача не погоджується, оскільки вважає, що відсутність належного бюджетного фінансування, на що посилається головне управління Пенсійного фонду України в Житомирпській області, не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно дост. 183-2 КАС Українибез проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
На виконання вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України відповідачем надано до суду заперечення на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову у звязку з необґрунтованість та безпідставністю.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
06.09.2017 року позивач звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просила невідкладно провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року та її виплату згідно чинного законодавства з урахуванням поданої заяви від 22.08.2016 року.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 15.09.2017 року за №1745/О-11 позивачу повідомлено, що перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з постановою Кабінет Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Нормоюстатті 46 Конституції Українигарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року№ 900-VIII внесено зміни до ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, згідно ч. 3 ст. 63 Закону України перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частина четверта ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Стаття 102 Закону України «Про національну поліцію» встановлює, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.1-3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 року, яка набрала законної сили 10.01.2017 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіпровизнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії та, зокрема, зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1
У постанові також встановлено, що в серпні 2016 року ОСОБА_1А звернулась до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про повідомлення інформації про зміну грошового забезпечення, зумовленупостановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Листом від 23.09.2016 № 15/2-О-1611 відповідач (Міністерство внутрішніх справ України) відмовив позивачу в направленні такої інформації. Формулюючи мотивацію відмови, відповідач зазначив, що не можна розглядатипостанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, а до цього такої категорії працюючих не існувало.
З наведеного можна зробити висновок, що з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, ОСОБА_3 звернулась до відповідача 22.08.2016 року, проте у зв"язку з бездіяльністю Міністерства внутрішніх справ України, яку вищезазначеною постановою визнано протиправною позивач не могла отримати довідку про грошове забезпечення та звернутись до пенсійного органу.
Відповідно до довідки, виданої ОСОБА_1 УМВС України в Житомирській області від 10.05.2017 року №85/952 визначено розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними на 01.01.2016 року, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року №260, за посадою начальник інформаційно-аналітичного відділу "Скорпіон", начальник відділу ОСОБА_3 головних управлінь Національної поліції.
В розумінні вказаних вище норм позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішній справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988. Підставою для такого перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, що узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484/а13.
Згідно п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 2ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Берчуи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим, бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу є протиправною та порушує право останньої на соціальний захист, оскільки позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, починаючи з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/952 від 10.05.2017 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Чішман